Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym czyścić zamsz?

Zamsz to niezwykle wymagający materiał, o który należy dbać w szczególny sposób. Jak czyścić zamsz? Czym go wyczyścić, żeby jego struktura nie uległa zniszczeniu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Zamsz to jeden z rodzajów skóry pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzuje się brakiem licowej warstwy skóry. Innymi słowy: jest to odwrotna, a do tego wyprawiona część skóry. Obrobiona w taki sposób skóra, jest miękka, jak również niezwykle przyjemna w dotyku. Charakterystyczną cechę zamszu stanowi jej sprężystość, jak i włoskowata faktura. Co bardzo ciekawe, początków pojawienia się zamszu, należy poszukiwać nawet 6000 lat p.n.e.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE ZAMSZU

Jest to na pewno jeden z bardziej wymagających materiałów. Samo pielęgnowanie zamszowych ubrań, pochłania na ogół dużo czasu. Ta niezwykle popularna tkanina, pomimo tego, iż zaliczana jest do bardzo trwałych materiałów, źle znosi wilgoć, nierzadko podlega też deformacjom. Zamszu niestety nie da się odnowić. Materiał ten jest bardzo miękki i lubi się ścierać. Elastyczność i miękkość zamszu sprawia, że buty i ubrania wykonane z tego materiału są bardzo podatne na zbieranie brudu. 

Zamsz to klasyczny materiał, zatem zamszowa odzież i buty cieszą się sporym zainteresowaniem. Ubrania zamszowe nie są tanie (no chyba, iż będzie to sztuczny zamsz), dlatego też warto je odpowiednio pielęgnować, aby służyły przez długi czas.

JAK ZABRAĆ SIĘ ZA CZYSZCZENIE ZAMSZU?

Pierwszą czynnością jest rozpoznanie materiału, z którego ją wykonano. W wypadku zamszu będzie to proste zadanie. Zalicza się go do tak zwanych szorstkich skór, zatem widoczne są na nim włoski, w przeciwieństwie do licowej skóry. Wyroby wykonane z zamszu odznaczają się tym, iż po przejechaniu po nich dłonią, widoczne stają się ciemne i wyraźne smugi, które spowodowane są zmianą w zakresie położenia włosia.

Ten rodzaj skóry nie lubi wilgoci, dlatego też, należy zawsze najpierw spróbować wyczyścić zamsz na sucho. Nie wolno do tego celu używać szczotki mającej twarde włosie. Czym wyczyścić buty zamszowe na sucho? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w specjalnie szczotki. Do ich wykonania wykorzystuje się niezwykle miękkie włosie. Potrafi ono w delikatny sposób wyczesywać kurz i brud spomiędzy włókien, ale też przy okazji je wygładza. Niektóre szczotki wyposażone są także w specjalistyczną gumkę do ścierania, dzięki której możliwe staje się usuwanie smug i plam z zabrudzonego obuwia, czy też galanterii.

JAK CZYŚCIĆ, ABY NIE ZNISZCZYĆ ZAMSZU?

To także bardzo dobra metoda na to, aby wyczyścić jasne buty zamszowe, które podczas kontaktu z wodą mogą się dodatkowo odbarwić. Preparaty te mają bowiem odświeżać barwy. Pamiętajmy, aby używać ich po tym, jak zostanie usunięty pierwszy kurz z powierzchni butów (z użyciem gumki i specjalnej szczoteczki). Przed użyciem szczotki do zamszu upewnij się, że nie jest ona brudna. Buty z zamszu warto czyścić szczotką również wtedy, gdy nie mają one żadnych zabrudzeń. W ten sposób sprawisz, że struktura zamszu dłużej zachowa swój pierwotny stan.

JAK WYCZYŚCIĆ ZAMSZOWE BUTY ZA POMOCĄ PROFESJONALNYCH ŚRODKÓW?

Do wyczyszczenia butów zamszowych z błota, wilgoci lub soli drogowej należy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia. Środki te zazwyczaj mają postać pylącą, np. pianki. Po rozprowadzeniu takiego produktu na zamsz, należy wyczyścić go „na mokro” z użyciem szczotki. Profesjonalne preparaty do pielęgnacji zamszu nie uszkadzają struktury materiału. Masz pewność, że ich stosowanie jest skuteczne i bezpieczne.

DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE ZAMSZU

To czym czyścić buty i ubrania zamszowe zależy od tego, z jakim problemem masz do czynienia. Jeśli na zamszu osadził się kurz lub inne lekkie zabrudzenia, pozbycie się takiego mankamentu nie sprawi żadnej trudności. Więcej zaangażowania będzie wymagało czyszczenie zamszu, który miał styczność z błotem, wilgocią lub solą drogową. Oto najskuteczniejsze domowe metody na czyszczenie butów zamszowych:

 1. Zastosowanie skórki od chleba: metoda ta pozwala na usunięcie niewielkich i suchych zabrudzeń. Stosując skórkę od chleba nie musisz obawiać się zniszczenia materiału. Po czyszczeniu, wystarczy strzepać pozostałości skórki i gotowe.
 2. Czyszczenie gumką do ścierania: zamsz możesz czyścić gumką do ścierania na sucho. Może ona zastąpić profesjonalną gumkę do zamszu. Zabrudzone miejsca należy po prostu delikatnie pocierać. Po czyszczeniu musisz usunąć resztki startej gumki.
 3. Używając szczoteczki do zębów: tę metodę stosuj jedynie, gdy zamsz się przemoczy i zabrudzi. W pierwszej kolejności należy go wysuszyć, a następnie skorzystać z miękkiej szczoteczki do zębów. Delikatnie pocieraj zamsz z włosiem, nigdy pod włos.
 4. Czyszczenie sodą: przygotuj mieszankę mleka i sody, w proporcjach: jedna łyżka sody na szklankę mleka (200 ml). Następnie, wetrzyj ją w zabrudzenia za pomocą ściereczki. Czyszczenie zamszu sodą oczyszczoną wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Po nałożeniu mieszanki, odłóż zamsz do wyschnięcia, a następnie strzepnij pozostałości sody np. za pomocą suchej szczoteczki do rąk.
 5. Zastosowanie wody z octem: tę metodę stosuje się po to, by wyczyścić zamsz z tłustych plam. Wymieszaj korek octu z korkiem wody (po ok. 10 ml). Taką mieszankę nałóż następnie na buty. Kolejny krok to przecieranie zamszu samą wodą. Po dwóch aplikacjach, odstaw buty lub ubranie zamszowe do wyschnięcia.
 6. Używając chusteczki na mokro: produkt ten stosuje się do pielęgnacji skóry niemowlaków, jednak może on być skuteczny także w czyszczeniu butów i ubrań zamszowych. Wystarczy przetrzeć zabrudzenia lub tłuste plamy chusteczką i zostawić buty do wyschnięcia.
 7. Czyszczenie talkiem: sposób ten jest skuteczny wtedy, gdy buty lub ubranie z zamszu są przemoczone i brudne. W takiej sytuacji należy zasypać zamsz talkiem i lekkimi ruchami przyklepać go do materiału. Następnie odstaw buty lub ubranie do wyschnięcia. Później usuń resztki talku np. z pomocą szczoteczki do zębów.
 8. Papier toaletowy: sprawdzi się w usuwaniu soli drogowej z butów zamszowych. Potrzebujesz następujący zestaw: dwa złożone kawałki papieru toaletowego, wodę oraz gąbka do mycia naczyń. Czyszczenie butów zamszowych rozpocznij od przyłożenia do plamy papieru toaletowego i zmoczenia go wodą za pomocą gąbki. Kolejny krok to zostawienie papieru do całkowitego wyschnięcia. Wtedy papier nasiąknie wodą i zesztywnieje. Później wystarczy go zdjąć z butów

PRANIE BUTÓW I UBRAŃ ZAMSZOWYCH

Eksperci odradzają pranie zamszowych butów i ubrań oraz czyszczenie ich w pełnym zamoczeniu. Zamsz źle znosi kontakty z wodą, dlatego pranie to ostateczność. Jak prać buty i ubrania zamszowe?

 • użyj programu do czyszczenia delikatnych materiałów, jak np. prania ręcznego lub do prania wełny,
 • detergenty zastąp płynem do zmiękczania tkanin,
 • wyprany zamsz wysusz w przewiewnym pomieszczeniu,
 • nie susz butów z zamszu w pobliżu grzejnika lub innego silnego źródła ciepła, ponieważ spowoduje to odkształcenie lub zabarwienie materiału,
 • wnętrze butów wypełnij gazetami lub papierowymi ręcznikami i co kilka godzin wymieniaj przemoczoną makulaturę,
 • po całkowitym wysuszeniu zastosuj miękką szczoteczkę do wygładzenia struktury zamszu.

IMPREGNACJA BUTÓW i ubrań ZAMSZOWYCH

Ostatnim etapem czyszczenia zamszowych butów i ubrań jest impregnacja. Ta czynność, ma za zadanie nie tylko uchronić zamsz przed szkodliwymi oddziaływaniem wody, ale również ułatwić ich pielęgnację na przyszłość. Rolą impregnatu jest stworzenie na delikatnej i niewidocznej powłoki, która sprawi, że zamsz nie będzie wchłaniać wilgoci. Dzięki impregnatowi zamsz będzie także bardziej odporny na zabrudzenia.

Jak odnowić zamsz za pomocą impregnatu? Stosowanie go jest bardzo proste – wystarczy spsikać tkaninę preparatem. Impregnat nakłada się na całą powierzchnię zamszu. Po zaaplikowaniu produktu, buty lub ubranie z zamszu pozostaw do wyschnięcia. Impregnacja powinna kończyć każde czyszczenie. Profilaktycznie należy to robić raz w tygodniu.

Czyszczenie butów i ubrań wykonanych z zamszu jest dosyć trudne, dlatego warto wyposażyć się w specjalistyczne środki do ich pielęgnowania. Przeznaczone do takiego typu spraye albo pianki, nie tylko są pomocne w usuwaniu głębszych zabrudzeń. Sprawiają również, że materiał będzie elastyczny i miękki.

Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak usunąć zapach stęchlizny?