Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak rozciągnąć buty?

Czy zdarzyło się wam kupić piękną parę butów, która w sklepie wydawała się idealna, ale po przyjściu do domu okazało się, że jest zbyt ciasna? Takie sytuacje się zdarzają, ponieważ w zależności od pogody czy naszego samopoczucia, stopy mogą być podpuchnięte. Buty niedopasowane, nawet jeżeli bardzo nam się podobają, powodują bolesne odparzenia i otarcia. Istnieją jednak praktyczne sposoby, aby je rozciągnąć.

Jak rozciągnąć buty na szerokość?

Najlepszym elastycznym materiałem, który idealnie przystosowuje się do stopy, jest naturalna skóra. Aby nowo zakupione buty nas nie obcierały warto zadbać o ich noszenie każdego dni po kilkanaście minut. W ten sposób dopasujemy je do naszych stóp i sprawdzą się idealnie na najbliższej imprezie. Jednak rozchodzenie ciasnych butów to długotrwały proces, który może zająć nawet kilka dni. Przed schowaniem butów do szafki pamiętajmy, aby włożyć w nie specjalne drewniane wypełniacze, czyli prawidła. Pomogą one zachować ładny kształt obuwia i mogą je delikatnie rozciągać.

Innym sposobem jest wykorzystanie pozgniatanych w kulkę gazet, które namoczone są alkoholem. Jest to metoda, którą możemy zastosować na butach wykonanych z różnych materiałów. Gazet powinno być na tyle dużo, aby utworzyły nacisk na ścianki buta. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku jasnych materiałów wewnątrz obuwia, aby nie doprowadzić ich do odbarwienia. Tak wypchane buty zostawiamy przynajmniej na jedną dobę. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu, można powtórzyć całą procedurę.

Skórzane buty, możemy potraktować również parą wodną. Wilgoć oraz ciepło sprawi, że materiał stanie się miękki i bardziej elastyczny oraz podatny na rozciąganie. Aby wzmocnić efekt możemy nałożyć je na wełniane grube skarpety i wysuszyć suszarką do włosów. Buty powinny pozostać na stopach, aż do całkowitego wyschnięcia. Jeżeli na zewnątrz jest ciepło i świeci słońce, zamiast suszarki możemy wykorzystać gorące promienie słoneczne. Jednak powinniśmy unikać tego sposobu w kontakcie z nubukiem i zamszem, które źle znoszą kontakt z wilgocią.

Jak rozciągnąć buty w palcach?

Kobiece buty takie jak szpilki czy pantofle, często są zwężane od czubka. Nierzadko powoduje to nieprzyjemne otarcia a wytrzymanie w nich kilka godzin podczas pracy może graniczyć z cudem. Jak można temu zapobiec?

Idealnym pomysłem jest włożenie do butów niedużych worków z wodą, a następnie umieszczenie ich na całą noc w zamrażarce. Minusowa temperatura zamieni wodę w lód, który zwiększy swoją objętość i rozepcha przednią część buta. Warto jednak zachować szczególną uwagę w przypadku bardzo delikatnej i cienkiej skóry. Nie przesadźmy też z ilością wody, aby nie okazało się, że ulubione buty tym razem okażą się zbyt duże.

Aby zminimalizować szansę na zakup przyciasnych butów, warto robić zakupy wieczorem albo późnym popołudniem, kiedy nasze stopy są naturalnie opuchnięte. Jednak w większości przypadków cierpliwość oraz sprawdzone metody pomogą nam cieszyć się wygodnymi butami. Jeżeli jednak przetestowaliśmy wszystkie sposoby a nasze buty w dalszym ciągu nie są komfortowe, możemy zanieść je do szewca. Użyje on specjalistycznego sprzętu i zajmie się naszymi butami w sposób profesjonalny.

Wróć

Czym czyścić zamsz?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Obcierające buty: Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć smar?
Czym czyścić zamsz?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć smar?