Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak zrobić kotylion z bibuły lub papieru?

Masz w planach zrobić kotylion, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś, ponieważ ten artykuł powstał z myślą o osobach takich jak Ty! Kotyliony można w bardzo prosty sposób robić z niemal każdego materiału. Do ich wykonania będziesz potrzebował jedynie trochę czasu oraz chęci. Zatem jeśli jesteś zainteresowany, zachęcamy do przeczytania kilku wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

Czym jest kotylion?

Prawdopodobnie każdy choć raz słyszał określenie ,,kotylion". To słowo bardzo często przewija się podczas różnego rodzaju apeli szkolnych czy uroczystości państwowych. Mimo to wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę są kotyliony. Otóż kotyliony są to odznaki wykonane najczęściej z papieru, bibuły lub innego materiału, które przypina się do piersi.

W zależności od tego na jaką okazję kotylion ma zostać wykonany, przybiera on zupełnie inną formę oraz kolory. Dajmy na to kotyliony na 11 listopada charakteryzują się przede wszystkim tym, że są one wykonane z biało czerwonego materiału.

Jak zrobić kotylion?

Tak jak wspominaliśmy zrobienie kotylionu jest niezwykle proste. Przedmioty, które będą niezbędne do tego zadania to:

  • wybrany materiał (bibuła, papier, wstążki itp.)
  • nożyczki
  • kawałek kartonu lub podkładka tekturowa
  • klej na gorąco lub klej magik
  • szpilki bądź agrafki.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że model wykonania wszystkich kotylionów praktycznie niczym się nie różni. Wyjątkiem mogą być jedynie tak zwane kotyliony studniówkowe na rękę, które potrzebują dodatkowej bransolety. Do tego rodzaju kotylionów przejdziemy później, a tymczasem zajmijmy się standardowymi kotylionami. Doskonałym przykładem uniwersalnego, a zarazem najczęściej spotykanego modelu jest oczywiście kotylion z bibuły.

Kotyliony z bibuły jak zrobić?

Pierwszym punktem powinno być zatem wycięcie z kartonu lub podkładki, koła. Wycinając koło należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozmiar oraz kształt (warto jest wcześniej narysować szkic cyrklem bądź zrobić odrys od szklanki lub innego okrągłego przedmiotu). Gdy koło będzie już gotowe, możesz zacząć przyklejać do niego bibułę, którą wybrałeś do swojego kotylionu.

Metod przyklejania materiału jest wiele, jednak kotylion zdecydowanie najlepiej prezentuję się, gdy materiał jest pocięty na paski o szerokości około 2 cm. Pocięty materiał należy dopasować do obwodu koła, a następnie uformować w ten sposób, by kotylion przypominał koronę kwiatka. Gdy pierwsza warstwa będzie już gotowa, analogicznie należy postępować z każdą następną warstwą, tym samym powoli zbliżając się do środka.

Gotowe kotyliony można oczywiście dodatkowo ozdabiać przedmiotami takimi jak perełki, brokat, wklejona grafika (wygląda to szczególnie dobrze, gdy kotylion ma obraz na samym środku) czy chociażby ususzone płatki kwiatów.

Tak jak wspominaliśmy kotyliony przeważnie robi się tak samo, jednak niektóre z nich wymagają dodatkowego nakładu pracy lub po prostu małej zmiany.

Kotyliony studniówkowe na rękę

Choć początkowo może wydawać się, że kotyliony na rękę są wyjątkowo trudnym modelem, to należy jasno zaznaczyć, że jest wręcz przeciwnie! Jak to możliwe? Otóż kotyliony na rękę są o tyle wygodne, że nie trzeba martwić się o to, że odpadną podczas delikatnego ruchu (oczywiście to może się wydarzyć, jednak gdy kotylion jest wykonany prawidłowo to prawdopodobieństwo tej sytuacji jest niezwykle niskie).

Do wykonania kotylionu na rękę najlepiej jest użyć wstążki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wstążka może zostać użyta jako bransoleta na rękę. Model wykonania takiego kotylionu nie odbiega od tego, który przedstawiliśmy wyżej. Jedyna istotna różnica polega na zamontowaniu tektury na której został wykonany kotylion do wstążki na rękę. Można to zrobić za pomocą kleju na gorąco lub agrafki.

My rekomendujemy podklejenie kotylionu za pomocą kleju, a następnie wpięcie agrafki. Dzięki takiemu działaniu kotylion ma podwójne zabezpieczenie przed urwaniem się, co z kolei wpływa na możliwość swobodnego poruszania się.

Wróć

Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Co zrobić, żeby buty nie obcierały stóp?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?