Nowe buty obcierają pięty lub kostki. Poza rozczarowaniem zakupami i koniecznością zmiany obuwia, przynoszą też rany, które goją się tygodniami. Jak sobie z tym radzić? O czym warto pamiętać przed wyborem obuwia?
Nowe buty obcierają pięty lub kostki. Poza rozczarowaniem zakupami i koniecznością zmiany obuwia, przynoszą też rany, które goją się tygodniami. Jak sobie z tym radzić? O czym warto pamiętać przed wyborem obuwia?
3 skuteczne sposoby na obcierające buty
Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale na niektóre sytuacje jest już za późno. Najbardziej praktyczne i skuteczne metody na obtarte pięty to:
Talk w sprayu jest dostępny zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Najlepiej używać go w momencie, kiedy nie ma możliwości zmiany obuwia, czyli na przykład podczas całodniowego zwiedzania. To taka pierwsza deska ratunkowa - trzeba po nią sięgnąć już w chwili początkowego odczuwania dyskomfortu. Wystarczy zdjąć obuwie i spryskać talkiem stopę.
Talk kojarzy się powszechnie z pielęgnacją niemowląt. I słusznie, bo jego właściwości wysuszające działają na wszelkiego rodzaju otarcia. Nie bez powodu matki i babcie mają go zawsze pod ręką przy wychowywaniu dzieci. Ewentualną alternatywą dla talku może być mąka pszenna - nie kupimy jej w sprayu, ale jeśli przewidzimy pewne sytuacje wcześniej - woreczek z mąką może stać się częścią wyposażenia torebki.
W drugim i trzecim sposobie potrzebujemy trochę więcej czasu. Spray do rozciągania butów jest w sprzedaży sklepów obuwniczych klasyfikowanych jako sieciowe. Być może w mniejszych, lokalnych sklepikach lub targach też da się kupić takie narzędzia, ale prawdopodobieństwo jest niestety mniejsza. Na rozciąganie butów warto przeznaczyć jedną noc. Kiedy po zakupie nowego modelu, chodziliśmy w nim przez kilka godzin, po których pojawiły się silne obtarcia, możemy wrócić do domu, spryskać obuwie (koniecznie od środka) i zostawić je na ok. 8-10 godzin.
Podobnie działa domowy sposób, czyli zamrażanie obuwia. Jego wnętrze należy wypchać kostkami lodu lub woreczkami z wodą - tak, żeby zająć całą objętość buta. Zostawiając buty w zamrażarce przez noc, rano mogą okazać się luźniejsze i bardziej komfortowe. Działanie lodu jest jednocześnie na tyle delikatne, by nie doprowadzić do nadmiernego rozciągnięcia i przerośniętego efektu.
Walka z obcierającymi butami rozpoczyna się już w momencie zakupów. Uwzględnienie pewnych kryteriów i ocena obuwia pod kątem obtarć pozwala zrezygnować z płacenia na rzecz kolejnych poszukiwań w innym sklepie. O czym trzeba pamiętać podczas wybierania najlepszego dla siebie modelu?
W kupowaniu i użytkowaniu butów liczy się zdrowy rozsądek. Każdy but potrzebuje ostatecznie czasu na dostosowanie się do stopy. Nie zaleca się więc wychodzenia na wielogodzinne wyprawy po lesie w nowo zakupionych tenisówkach. Podobnie jest z nowymi szpilkami, które kupuje się na wesele - to błąd skutkujący tańczeniem na boso. Każdy człowiek powinien rozpoznawać też indywidualną podatność na obtarcia pięty - to pomaga dopasować najlepszą dla siebie metodę redukującą ból i dyskomfort.