Jak odkleić naklejkę z szyby? Skuteczne sposoby na usuwanie naklejek
Kupując nowy samochód, bardzo często można dostrzec na nim naklejki i emblematy, które umieścił poprzedni właściciel. Mogą być to również różnego rodzaju listwy ochronne, które szpecą wygląd samochodu. Nowi właściciele bywają tym widokiem zdruzgotani i boją się podejmować jakichkolwiek kroków z powodu strachu o strukturę lakieru.
Na szczęście istnieją sposoby na to, aby bezpiecznie pozbyć się tego problemu. Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej?
Zobacz też:
JAK UMYĆ LUSTRO BEZ SMUG
Jak odkleić nalepkę z szyby z numerem rejestracyjnym?
Usuwanie naklejek z szyby samochodu może być prawdziwym utrapieniem. Czasami jednak jest to konieczne, a wówczas mamy do wyboru kilka sprawdzonych sposobów. I choć każdy z nich zajmuje nieco czasu i wymaga cierpliwości, to jednak zadanie nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Jeśli chcesz odkleić naklejkę znajdującą się w prawym dolnym rogu przedniej szyby możesz użyć suszarkę do włosów. Musisz też przygotować:
- przedłużacz (opcjonalnie),
- żyletkę,
- szmatkę lub papierowy ręcznik
- środki chemiczne: benzynę ekstrakcyjną lub zmywacz do paznokci do usuwania pozostałości kleju i resztki folii.
O ile ściąganie tablicy rejestracyjnej jest banalnie proste, o tyle ściąganie naklejki rejestracyjnej z szyby już nie. Trzyma się ona struktury szyby niezwykle mocno. Jak pozbyć się naklejki z numerem rejestracyjnym tak, aby cały zabieg poszedł szybko, a struktura szyby nie została uszkodzona? Najskuteczniejszym sposobem jest podgrzanie naklejki do wysokiej temperatury, na przykład za pomocą suszarki do włosów.
Należy jednak pamiętać, aby strumień gorącego powietrza nie był punktowy, ponieważ może dojść do uszkodzenia szyby a nawet jej pęknięcia. Po kilkuminutowym podgrzaniu naklejki należy jej róg podważyć paznokciem lub żyletką. Trzeba pamiętać o ostrożności. Kiedy od szyby odejdzie róg, z resztą naklejki powinno pójść już gładko.
Aby usunąć naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby możemy też użyć parownicy - strumień ciepłego powietrza należy skierować na naklejkę i postępować tak samo jak w przypadku użycia suszarki. Podgrzanie szyby i rozmoczenie naklejki sprawie, że naklejkę łatwo usuniesz z szyby samochodu.
Zobacz też:
JAK ODSTARSZYĆ GOŁĘBIE?
Jak usunąć resztki kleju z szyby?
Jeżeli na szybie pozostał nieestetyczny klej, który może zniekształcić nową naklejkę, należy namoczyć miękką ściereczkę benzyną ekstrakcyjną i przetrzeć nią dane miejsce. Klej powinien zejść bez trudu, a to miejsce naklejona zostanie nowa naklejka. Jeżeli w garażu nie znajdzie się benzyna ekstrakcyjna, można kupić również rozpuszczalnik, zmywacz do paznokci lub aceton.
Pozostałości folii i kleju wystarczy przetrzeć szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub materiałem nasączonym zmywaczem do paznokci. Klej błyskawicznie się rozpuści i łatwo będzie zdrapać resztki zabrudzeń i pozbyć się resztek kleju. Uważajmy jednak, by nie doszło do porysowania szyby.
Czy naklejka może zostać naklejona ponownie?
W wielu przypadkach zdarzają się uszkodzenia szyby, które skutkują jej wymianą. Wiele osób nie ma czasu na wypełnianie wniosków o ponowne wydanie naklejki w Urzędzie Komunikacji, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ponowne naklejanie naklejek z szyby samochodu jest możliwe? Tak, jeżeli naklejka nie zostanie rozerwana ani uszkodzona.
Jeżeli właściciel samochodu przed oddaniem szyby do wymiany będzie ostrożny i zdoła usunąć nalepkę żyletką z szyby auta w sposób precyzyjny, będzie bez problemu mógł nakleić ją ponownie. Wystarczy zakup niewielkiego kawałka folii samoprzylepnej, która cechuje się jednostronnością i przeźroczystością. Na taką folię należy nakleić naklejkę otrzymaną w Urzędzie komunikacji. Należy jednak pamiętać, aby folia była docięta odpowiednio do kształtu naklejki. Teraz pozostaje umieszczenie naklejki na szybie. Wiele osób uważa, że jest to zabieg nielegalny, jednak jest to nieprawda.
Odklejanie naklejki z szyby nie należy do trudnych czynności. Powyższy schemat odklejania można zastosować zarówno w przypadku naklejki z numerem rejestracyjnym, jak i w przypadku liter na tylnej szybie służących za reklamę. Wystarczy zapas czasu i odrobina cierpliwości, aby uzyskać pożądane rezultaty.