Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska – przepisy na najlepsze potrawy

Wpływ na kuchnię meksykańską mieli Majowie. Jako pierwsi przyrządzali posiłki na bazie fasoli, kukurydzy i papryki chili. Wprowadzili też do picia kakao oraz czekoladę. Meksykańska kuchnia słynie z aromatycznych, pikantnych dań – ma wyrazisty smak, który tworzą mięso, warzywa i ostre przyprawy. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako wzorzec kulturowy, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Sprawdź, z jakimi daniami wprowadzisz meksykański klimat do swojej kuchni!

Przepisy na tortille – tacos, burritos

W regionalnej kuchni nie może zabraknąć jednogarnkowej chili con carne oraz znanej na całym świecie tortilli. Charakterystyczny dla Meksyku placek z pszennej mąki ma wiele wariacji. Najczęściej jest nadziewany meksykańskim farszem z fasoli, ryżu i mięsa, tworząc popularne burrito – danie, do którego możesz podawać także ser, śmietanę czy sałatę. Serwuje się je w formie grillowanej lub podgrzewanej na parze.

Tacos z kolei wyróżnia się tym, że jego placek wykonano z mąki kukurydzianej, a do farszu możesz wykorzystać wołowinę, czosnek, cebulę i pomidory. W meksykańskiej restauracji jest przystawką również podawaną na ciepło.

Te dania kuchni meksykańskiej są niezwykle sycące i pożywne, dedykowane miłośnikom pikantnych nut, uzyskiwanym dzięki zastosowaniu licznych przypraw.

Tacos z kurczakiem

Bazą przepysznego dania są 4 składniki: bezglutenowa tortilla, farsz z mięsa kurczaka, warzywa oraz sosy. Pokrojone w kawałki mięso smaży się na złoty kolor, dodając do niego sól, pierz, a także pokrojony czosnek. Następnie podgrzanym placku układa się usmażone kawałki kurczaka oraz odsączoną fasolę i kukurydzę. Zamykasz i gotowe! Tacos z kurczakiem najlepiej podawać z sosem śmietanowym lub z awokado.

Tacos z salsą pomidorową

To potrawa, która zawiera dużo świeżych warzyw – głównie koktajlowe pomidorki i ogórki. Nie brak w niej także chrupkiej oraz delikatnej czerwonej cebuli. Danie bazuje na sałatkowym farszu. Obowiązkowo przyprawia się go natką pietruszki. Warzywa kroi się w kostkę, a do nich dodaje się sos. Składa się on z papryki chili, czosnku oraz soku z limonki i miodu. W połączeniu otrzymasz wyśmienitą mieszankę, którą wypełnisz tortillę.

Burrito z czerwoną fasolą i kukurydzą

Potrawa oprócz fasoli i kukurydzy kryje w sobie ryż. Wyjątkowości nadaje jej szczypta cynamonu, która łączona jest z chili. W przepisie oprócz fasoli czy kukurydzy z puszki możesz wykorzystać także pomidory – to idealne rozwiązanie na szybki posiłek w jesienno-zimowym czasie, kiedy brakuje nowalijek oraz świeżych roślin i warzyw. Kluczem udanego burrito jest farsz, który przygotujesz, łącząc wszystkie składniki – nim posmaruj placki.

Przepis na guacamole – tradycyjna meksykańska pasta

W meksykańskiej kuchni nie może zabraknąć past – są one charakterystyczne dla tej kuchni i podaje się je do każdego posiłku. Jest to wpisane w kulinarną tradycję tego kraju. Najpopularniejsze okazują się m.in. mole. Miesza się w nich czekoladę z papryczką chili, ale zazwyczaj sosy zrobione są z drobno pokrojonych czerwonych oraz zielonych pomidorów, do których dodaje się kolendrę, czosnek, cebulę, paprykę i chili.

Nie ma meksykańskiej kuchni bez guacamole, czyli rozgniecionego awokado z dodatkiem cebuli, soku z limonki, czosnku, chilli i kolendry, choć zdarzają się także wersje łączone z pomidorami. Najczęściej sos podaje się z tacos, nachos, ale również jako dodatek do quesadilli – tortilli serwowanej w formie trójkątów. Ten specyficzny sos to podstawa tradycyjnych potraw Meksyku.

Pasta z awokado - guacamole

Salsę guacamole wyróżniają intensywnie zielony kolor, a także gęsta konsystencja, która zawiera całe bogactwo odżywczych składników i aminokwasów. Historia tego kuchennego cudu świata sięga czasów azteckich, gdy awokado było rozcierane z solą oraz sokiem dojrzałych pomidorów w kamiennych moździerzach, do dziś chętnie wykorzystywanych w meksykańskiej kuchni. Współcześnie pasta może być łączona z roztartą fasolą, czosnkiem, a nawet suszonymi pomidorami – jej wersja zależy od rejonu Meksyku oraz kreatywności kucharza.

Grillowana polędwica z kurczaka i guacamole

Sos z awokado idealnie pasuje do dań mięsnych, np. z wykorzystaniem kurczaka. Na ciepłych kawałkach mięsa rozsmarowuje się zieloną salsę, która może mieć tradycyjną postać lub zawierać Twoje ulubione składniki. Koniecznie podawaj ją na ciepło!

Składniki kuchni meksykańskiej tworzą na talerzu kolorową paletę – te smaczne dania są popularne na całym świecie. Ich charakterystyka zamyka się w aromatach i zdecydowanie pikantnej nucie. Obok sombrero kuchnia meksykańska to najbardziej rozpoznawalny znak tego kraju.