Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz
Przepisy aronia

Aronia – sprawdzone przepisy na sok z aronii, nalewkę i przetwory

Aronia jest niesamowitym owocem, mającym tyle właściwości, że można by ją uznać za współczesne lekarstwo. Ciemnogranatowy owoc ma cierpki smak, ale za to okazuje się pełen witamin i minerałów. Sok z owoców to wspaniały suplement diety, który powinien znaleźć się w każdym domu. Oto proste przepisy na to, jak zrobić wspaniałe przetwory z polskiego superfoods!

Przepis na sok z aronii

Domowy sok z aronii, konfitury oraz nalewki – wszystkie te produkty powstają z owoców i są wspaniałe na przeziębienia, ponieważ zmniejszają objawy choroby. Sok to cenny produkt oraz pyszny napój, który warto mieć zawsze pod ręką. Już teraz zacznij przygotowania do soku – znajdź odpowiedni garnek lub sokownik, zgromadź odpowiednią liczbę wyparzonych słoików lub butelek. Owoce aronii zbiera się wczesną jesienią, dlatego już teraz pomyśl, jak się w nie zaopatrzysz – zrób duży zapas soku na całą zimę, aby zmniejszyć ryzyko wszelakich chorób.

Sok z aronii

Duże znaczenie w przygotowaniach do zrobienia soku z aronii mają liście wiśni. Łagodzą one gorzkawy i cierpki smak owocu. Ciekawostką jest to, że możesz zmniejszyć kaloryczność napoju poprzez wymianę cukru na ksylitol. W ten sposób przygotowany sok będą mogli spożywać także cukrzycy. Z 1 kg aronii uzyskasz prawie litr napoju. Owoce puszczą więcej soku i będą miały lepszy smak, jeśli przed gotowaniem przemrozisz je 12 godzin. Aronię należy rozgnieść i gotować na małym ogniu, stale mieszając zawartość. Do mikstury dodaj sok z cytryny dla zachowania pięknego koloru. Pamiętaj, że musisz go przecedzić przed wlaniem do butelek.

Przetwory z aronii – dżemy i konfitury

Dżemy i konfitury z tego owocu należy pasteryzować. Takie produkty są nie tylko smakowite, lecz także mają prozdrowotne właściwości. Owoce to pełne bogactwo potrzebnych organizmowi składników mineralnych. Zawierają witaminy E i C, dlatego zniwelują objawy przeziębień i są pogromcą wolnych rodników – mają przeciwutleniacze i bioflawonoidy, które opóźniają starzenie się komórek. Pomagają też obniżyć ciśnienie i pozbyć się złogów cholesterolowych. Przetwory z aronii wzmacniają naczynia krwionośne i stają się wsparciem przy problemach z krążeniem. To dobre produkty dla osób walczących z chorobą nowotworową. W kuchni są cenione za swoje walory smakowe – stanowią zarówno słodką, jak i wytrawną nutę.

Przetwory z aronii

Najważniejsze w tworzeniu przetworów z aronii jest zapasteryzowanie wyrobów, włączając w to również sok z aronii na zimę. Słoiki lub butelki umieść w piekarniku nagrzanym do 120 stopni i podgrzewaj je przez 15 minut. Warto pamiętać, że charakterystyczna cierpkość świeżej aronii zupełnie zanika w dżemach i galaretkach. Z tego owocu można robić nieskończoną ilość spożywczych odsłon, które stosuje się nawet jako dodatek do mięs. Niezwykłe połączenie smakowe aronia da w duecie z serem pleśniowym.

Pomysły na dania z aronią

Z aronii możesz zrobić gęsty przecier, który dodaje się do herbaty. Jedną jego łyżką soku polej budyń, kaszkę mannę albo leguminę, a dodasz daniu wyrazistości. Owoce aronii łatwo przybierają postać galaretki, ponieważ mają w sobie sporo pektyny. Dżemy i konfitury świetnie łączą się z czekoladową wersją tortu – są idealną, rześką nutą smakową w kontrze do słodkiego smaku czekolady. Możesz nimi smarować kanapki, a nawet dodawać do naleśników, gofrów i placuszków.

Aronią warto wzbogacać produkty z innych owoców, zwłaszcza jabłek. Dobrze łączą się także z wiśnią. Ciekawym pomysłem będzie sproszkowana aronia, jako świetny dodatek do mleka, jogurtu, soku, deserów, koktajli czy sałatek. Warto pokusić się o drożdżowe ciasto z aroniową konfiturą i chrupką kruszonką. Dla walorów smakowych i zdrowotności przygotuj pyszną nalewkę, a konfitury podawaj z miękkim serem brie lub oscypkiem z grilla. Serwuj j również do mięs.

Poznaj więcej przepisów Netto!