Charakterystyczny, cierpkawy smak aronii zamknięty w słoikach zdobywa coraz większą popularność. Nie bez powodu. Owoc, który pasuje do dań słodkich i tych bardziej wytrawnych zdobywa uznanie smakoszy nie tylko z powodu walorów smakowych, lecz również bogactwa prozdrowotnych wartości odżywczych.
Aronia czarna - mały owoc, który wyglądem przypomina nieco czarną porzeczkę lub czarne jagody. Wszystkie te owoce, mimo, że odrębne biologicznie, łączy bogactwo niezwykłych składników o działaniu prozdrowotnym. Aronia śmiało powinna być nazwana jako polski super food.
Owoce aronii rosną na niewysokich krzewach, mają lekko cierpkawy smak, który część osób zniechęca do spożywania w stanie surowym. Walory prozdrowotne małych, czarnych i soczystych kulek kompensują całkowicie niewielkie niuanse smakowe, tym bardziej, że charakterystyczna cierpkość może być ciekawym dodatkiem do wielu potraw, a w przetworach całkowicie znika.
Najważniejsze jest to, co kryje się w owocu. Właściwości lecznicze aronii są nie do przecenienia. Leczy nadciśnienie tętnicze oraz miażdżycę tętnic, szczególnie w jej początkowym stadium. Bardzo pomocna jest w leczeniu żylaków odbytu. Zawiera bardzo dużo witaminy C i P (doskonałe na popękane naczynka krwionośne) oraz dużo pektyny, więc świetnie poprawia stan skóry. Dodatkowo, aronia bogata jest w sole mineralne: żelazo (wskazana dla anemików), wapń, fosfor i magnez.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zawarte w aronii garbniki (odpowiedzialne za cierpkawy posmak) można stosować również jako naturalne barwniki spożywcze.
Z aronii można robić nieskończoną ilość przetworów spożywczych, które można stosować do dań słodkich i nawet jako dodatek do mięs. Niezwykłe połączenie smakowe daje aronia jako dodatek do serów pleśniowych.
Zobacz też: JAK ZROBIĆ SOK Z ARONII
Niezwykłe połączenie smaków aronii, gruszki i jabłka dodane do mięsa lub pleśniowego sera sprawi, że nic więcej (oprócz lampki czerwonego wina) nie będzie potrzebne do eleganckiej kolacji przy świecach.
Składniki:
Przygotowanie:
Schłodzona konfitura znakomicie smakuje z serami pleśniowymi. Jako dodatek do pieczonych mięs (znakomita z indykiem). Jest również świetną alternatywą dla żurawiny.
Do konfitury wraz z jabłkami i gruszkami można dodać 3-5 goździków. Przy ewentualnym miksowaniu należy je wyjąć. Taką konfiturą można przekładać świąteczny piernik.
Pyszny i zdrowy dżem z aronii jest bardzo prosty do zrobienia.
Składniki:
Przygotowanie:
Świetnie nadaje się do przekładanych ciastek. Ciekawie smakuje ciasto czekoladowe przekładane cienką warstwą dżemu z aronii. Na polewie z białej czekolady lub masy cukrowej malutkie kropki dżemu z aronii lekko rozmazane drewnianym patyczkiem przed zastygnięciem mogą dać efekt fioletowych gwiazdek lub pasków.
Dodana łyżka lub dwie dżemu z aronii do części ciasta babki piaskowej przed upieczeniem nada ciekawy kolor plam po upieczeniu.
Do owoców żurawiny można dodać maliny w takiej proporcji, żeby owoców był kilogram (np. 750 gramów żurawiny + 250 gramów żurawiny). Przygotowanie jak w przepisie, z tym, że maliny dodaje się w punkcie 4. Dżem aroniowo - malinowy jest nieco słodszy, gdyż maliny zawierają więcej cukru.
Składniki:
Przygotowanie:
Przecier z aronii jest idealny jako zdrowy dodatek do zimowych herbatek. Można też położyć łyżkę przecieru na gorącym budyniu lub ciepłej leguminie.
Uwaga: do przetworów z aronii nie potrzeba dodawania cukru żelującego, gdyż zawierają tyle pektyny, że po ostygnięciu przebierają postać galaretki.