Bób to pyszne i zdrowe warzywo strączkowe, które zawiera duże ilości wartościowym składników odżywczych, minerałów i witamin. Ma jedną, dość dużą wadę, tzn. ma silne działanie wzdymające i wiatropędne. Odpowiadają za to oligosacharydy, których nie trawią bakterie jelitowe. Z tego powodu wiele osób rezygnuje ze spożycia smacznych, zielonych nasion. Są jednak sposoby, które pozwalają delektować się pysznym smakiem bobu, nie narażając się na kłopotliwe i krępujące wzdęcia. Odpowiednie przygotowanie bobu pozwoli usunąć z niego nieprzyjemne właściwości.
Zobacz też: FALAFEL Z BOBU I CIECIORKI
Bardzo ważne, aby kupić bób świeży, o jasnozielonych nasionach, bez plamek i przebarwień. Dobrej jakości bób powinien mieć neutralny zapach, nie należy przechować go długo w lodówce. Najlepiej smakuje ugotowany na świeżo, w dzień zakupu. Przed gotowaniem, bób należy wypłukać w zimnej wodzie, pozbyć się uszkodzonych nasion. Ból należy gotować nie dłużej niż 15-30 minut, jest gotowy do spożycia, gdy skórka zrobi się pomarszczona. Do wody, w której gotowany jest 1 kg, bobu należy wsypać płaską łyżeczkę cukru, a pod koniec gotowania dodać łyżeczką soli. To klasyczny sposób gotowania bobu. Można go również gotować na parze. Warto też poznać inne metody, które spowodują, że bób nie będzie wzdymał.
Jest kilka sposobów, aby jedzenie bobu nie powodowało dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto je wypróbować i sprawdzić, który jest najbardziej skuteczny.
Bób jest zdrowy, dlatego nie warto rezygnować z jego jedzenia. Sezon na bób trwa krótko, od czerwca do sierpnia, warto nacieszyć się jego smakiem. Na szczęście, są sposoby na przygotowanie bobu, które pozwolą usunąć lub znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości żołądkowych.