Buraki. Niegdyś podstawa polskiej, tradycyjnej kuchni. Ratunek w czasie zimy, gdzie dostęp do innych niż okopowe warzyw był bardzo ograniczony lub żaden. Ugotowane buraki są tradycyjnym składnikiem wielu potraw - sałatek, carpaccio, ćwikły, jarzynki a nawet...czekoladowego ciasta.
Buraki są warzywami twardymi, mają zwartą strukturę stąd ich ugotowanie zajmuje dużo czasu - ile gotujemy buraki? Jak szybko ugotować buraki czerwone? To zależy od wybranej metody i przeznaczenia warzyw.
W zależności od rodzaju tych warzyw czas gotowania może być zróżnicowany. Aby maksymalnie skrócić czas gotowania, podczas gotowania buraków nie zapomnij o kilku podstawowych zasadach:
Zobacz też: PIECZONE BURAKI - ŹRÓDŁO ZDROWIA I URODY
W zależności od przeznaczenia bulw możesz wybrać inną metodę. Carpaccio najlepsze jest z buraków pieczonych. Posmaruj je niewielką ilością tłuszczu i owiń w folię. Piecz w piekarniku 1,5 do 2 godzin. Czas pieczenia może być zróżnicowany, zależy głównie od wielkości i jakości warzyw.
Pieczone buraki są niezwykle słodkie i aromatyczne, warto upiec jednorazowo więcej.
Ile gotować buraki na ćwikłę? Czas przygotowania tego tradycyjnego, świątecznego dodatku jest dość długi. Buraki na ćwikłę należy gotować około 40 minut do godziny, chyba że wybrane przez Ciebie bulwy są szczególnie dorodne.
Zobacz też: PRZEPIS NA KREM Z BURAKÓW
W ferworze przygotowywania rodzinnego posiłku czas jest niezwykle istotny, czasem nie warto jednak na siłę przyspieszać procesu gotowania. Nie dodawaj sody, nie dziel buraków na małe części, staraj się by wody było mało, ale jednocześnie nie dopuszczaj do przypalenia się warzyw. Będą gorzkie.
Buraki należy gotować pod przykryciem, wolno. Dzięki stosowaniu tych zasad możesz mieć pewność, że buraki ugotują się szybko i będą pyszne!