Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wycisnąć sok z granatu?

Jakie są właściwości soku z granatu? Poznaj jego dawkowanie i przeciwwskazania 

Granat to nie tylko smaczny, ale i zdrowy owoc. Sok z granatu ma wiele zalet, dlatego warto włączyć go do diety, gdy leży nam na sercu profilaktyka różnego typu dolegliwości, a także regeneracja organizmu, choć nie powinny pić go osoby z niektórymi schorzeniami. Poznaj właściwości odżywcze i prozdrowotne soku z granatu i sprawdź jak często i w jakiej ilości zaleca się go pić.

Zobacz też: JAK POWINNO SIĘ JEŚĆ OWOC GRANATU?

Sok z granatu - właściwości

Owoc granatu posiada wiele cennych właściwości. Sok z granatu:

  • Obniża poziom cholesterolu LDL
  • Reguluje ciśnienie krwi
  • Chroni przed nowotworami, zwłaszcza takimi jak rak piersi i prostaty
  • Hamuje namnażanie komórek nowotworowych
  • Podwyższa libido i wzmacnia doznania erotyczne
  • Pomaga łagodzić stany napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • Stymuluje przepływ krwi
  • Ma korzystny wpływ na ważne dla mężczyzn kwestie takie jak erekcja (zwiększa ukrwienie narządów intymnych, co redukuje zaburzenia erekcji)
  • Przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych
  • Łagodzi problemy trawienne
  • Łagodzi objawy związane z trudnym okresem jakim dla kobiet jest menopauza (fitoestrogen
  • Pomaga w stanach zapalnych gardła
  • Spowalnia procesy starzenia (sok z granatu to świetny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki i chroni przed stresem oksydacyjnym)

Sok z granatu - dawkowanie

Picie soku z granatu to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu i profilaktykę wielu schorzeń. Sok z owocu granatu jest bogaty w substancje czynne: zawiera duże ilości składników takich jak przeciwutleniacze i polifenole. Jest to nie tylko silny, ale i smaczny antyoksydant. Walkę z wolnymi rodnikami warto na stałe wpisać w codzienną rutynę - sok z grantu czy koktajl na jego bazie będzie w tym bardzo przydatny. Substancje zawarte w soku z granatu są korzystne dla zdrowia, ale jak w każdym przypadku należy zachować umiar z ich dawkowaniem. Zaleca się pić dziennie około 40 ml soku z granatu. Można rozcieńczyć go wodą, rozpuścić w zielonej herbacie czy czerwonym winie. Sok z granatu najlepiej jest przyjmować rano i wieczorem.

Sok z granatu - przeciwwskazania

Niestety, mimo prozdrowotnych właściwości sok z granatu nie jest wskazany dla wszystkich. Nie powinny przyjmować go osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy. Duże ilości soku mogą powodować nadkwaśność i mają niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Przeciwwskazaniem do pica soku z granatu jest również chora trzustka oraz częste zaparcia. W razie wątpliwości czy sok z granatu jest dla nas wskazany, warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. Pamiętajmy też, by nie przesadzać z ilością pitego soku z granatu - 50 ml dziennie w zupełności wystarczy, by osiągnąć efekt profilaktyczny.

Jak wycisnąć sok z granatu? Zrób to sam!

Granat to owoc cieszący się coraz większą popularnością. Szczególnie pysznie smakuje wyciśnięty z niego sok.
Nie każdy jednak wie, jak odpowiednio to zrobić, szczególnie że granat nie należy do najłatwiejszych owoców do obierania. Pomoże poniższa instrukcja.

Sok z granatu - przygotowanie

Na początek należy zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę granatów. Jeden owoc daje dosyć mało nektaru, dlatego warto od razu kupić 2 lub 3. Ponadto, przyda się odrobina cukru i wody oraz garnek.

Jak wydrążyć pestki granatu

Ażeby możliwe było przygotowanie soku z granatu, konieczne jest wydobycie z niego pestek. W tym celu należy przekroić owoc na pół. Następnie trzeba wydrążyć pestki łyżką. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyciągnięcie pestek poprzez uderzanie drewnianą łyżką kuchenną w wierzchnią stronę połówki granatu, skierowanego wnętrzem do miski lub garnka. Pozwala to pozbyć się większości białych membran, które nie są pożądanym składnikiem.

Zobacz też: SAŁATKA Z GRANATEM I POMIDORKAMI DAKTYLOWYMI 

Gotowanie pestek

Kolejnym etapem przygotowania jest ugotowanie pestek owocu. Zanim się to jednak zrobi, należy dodać do garnka po 2 łyżki wody na jeden owoc. Jeśli zatem przyrządza się sok z 2 grantów, potrzebne będą 4 łyżki wody, a przy 3 owocach 6 łyżek. Na tym etapie można również opcjonalnie dodać cukier.
Gotowanie soku należy zakończyć w momencie, gdy zgęstnieje. Idealny moment wyłączenia palnika jest więc w dużej mierze kwestią gustu, gdyż każdemu odpowiada nieco inna gęstość. Ugotowany sok pozostaje już jedynie przelać przez sitko oraz wstawić do lodówki.

Zobacz też: PYSZNE SOKI I ICH WŁAŚCIWOŚCI 

Alternatywne rozwiązanie

To jednak niejedyne rozwiązanie. Sposobów na to, jak przygotować sok z granatu jest wiele. Jedna z alternatyw nie wymaga użycia garnka, ani gotowania pestek. Niezbędny jest natomiast szczelny woreczek foliowy z zamknięciem strunowym.
Po wydrążeniu należy wsypać do woreczka pestki. Następnie, gdy worek jest już zamknięty, trzeba rozłożyć go na desce oraz wycisnąć sok poprzez wielokrotne przejechanie po worku drewnianym wałkiem. Wskazana jest duża ostrożność, ażeby nie przerwać worka. Skończyłoby się to zabrudzeniem całej kuchni.
Po wyciśnięciu soku, z miąższu, którym obrastały pestki, pozostaje tylko wydostać go z worka. W tym celu należy zrobić w rogu niewielki otwór, który pozwoli od razu odcedzić sok z pestek. Można także wykorzystać sitko. Warto także dodać do soku odrobinę cukru.
Istnieje możliwość stworzenia wielu interesujących kompozycji z sokiem z granatu.

Wróć

Kalorie, witaminy, wartości odżywcze, indeks glikemiczny
Jak obrać i jeść owoc granatu?
Jedzenie grejpfruta na noc. Czy jest zdrowe i pomaga w odchudzaniu?
Pomysł na surówkę z marchwi w połączeniu z jabłkiem lub porem
Właściwości granatu
Jak obrać i jeść owoc granatu?
Jedzenie grejpfruta na noc. Czy jest zdrowe i pomaga w odchudzaniu?
Surówka z marchewki