Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Maseczka z płatków owsianych. Jak zrobić naturalną maseczkę z owsianki?

Domowe kosmetyki posiadają wiele zalet: są proste i szybkie w przygotowaniu, ich wykonanie jest tanie, a przede wszystkim - wykorzystują naturalne produkty. Dzięki temu mamy pewność, że w ich składzie nie znajdują się sztuczne konserwanty.

Jednymi z najczęściej wykonywanych domowym sposobem kosmetyków są maseczki do twarzy.

Poniżej zostały przedstawione zalety stosowania maseczki z płatków owsianych oraz rady, jak prawidłowo jej używać.

Zobacz też: CIASTECZKA Z PŁATKÓW OWSIANYCH 

Składniki odżywcze płatków owsianych

Wiele osób zastanawia się zapewne, dlaczego właśnie płatki owsiane wykorzystywane są do wykonywania domowych maseczek oraz dlaczego tak popularny produkt spożywczy zapewnia widoczne zmiany skóry twarzy. 

Płatki owsiane wykorzystywane są przede wszystkim podczas robienia śniadań. Ich skład jednak jest często pomijany i zapominany. Warto wiedzieć, że ten powszechny, obecny w większości domów produkt posiada w sobie wiele substancji odżywczych, takich jak:

  • witaminy: E, PP, B1, B6
  • minerały: magnez, selen
  • substancje śluzowe
  • antyoksydanty

Zobacz też: PŁATKI OWSIANE - DWA NIETYPOWE PRZEPISY KULINARNE 

Korzyści ze stosowania

Maseczka z płatków owsianych przywraca cerze blask i świeżość. Stosowana jest często przez osoby przemęczone, żyjące w stresie lub cierpiące na zaburzenia snu. Dobrze nawilża skórę, ponieważ płatki owsiane posiadają sporą ilość witaminy E oraz substancje śluzowe. Dzięki obecności antyoksydantów spowalniają proces starzenia się skóry i mogą delikatnie zmniejszać widoczność zmarszczek. 

Istotną zaletą jest działanie antybakteryjne, dzięki czemu można z jej pomocą w prosty sposób pozbyć się trądziku młodzieńczego. Dodatkowo płatki owsiane łagodzą wszelkie podrażnienia skóry. Maseczka charakteryzuje się przeciwzapalnymi i bakteriobójczymi właściwościami. Należy jednak pamiętać, że w przypadku bardzo uciążliwego trądziku nie powinna stanowić głównej metody leczenia, a jedynie dodatkową. 

Grupą docelową są również osoby o cerze tłustej, ponieważ maseczka z płatków owsianych ogranicza wydzielanie serum, przez co minimalizuje proces przetłuszczania się skóry. 

Jednocześnie kosmetyk ten jest bardzo delikatny dla skóry i nie podrażnia go, mimo dużych cząsteczek w postaci płatków. Dzięki temu maseczkę mogą bez obaw stosować osoby o wrażliwej i delikatnej cerze.

Płatki owsiane stanowią bazę całego kosmetyku, jednak w połączeniu z innymi produktami można uzyskać dodatkowe korzyści. Przykładowo, płatki owsiane w połączeniu z miodem jeszcze bardziej wpłyną na niwelowanie problemów skórnych, takich jak np. trądzik, natomiast w połączeniu z białkiem kurzym zapewnią efekt ściągający. Z kolei kilka kropel olejku migdałowego wpłynie korzystnie na bardzo suchą skórę, a dodatek mleka ją wygładzi.

Podsumowując, maseczkę z płatków owsianych można stosować:

  • zimą, kiedy cera jest przesuszona i potrzebuje dobrej dawki nawilżenia
  • w przypadku problemów skórnych
  • po ciężkiej, nieprzespanej nocy
  • chcąc zniwelować objawy starzenia się skóry
  • w przypadku tłustej cery

Maseczka z płatków owsianych krok po kroku

Sposób przygotowywania każdej wymienionej poniżej maseczki jest taki sam. Wszystkie składniki należy bardzo dokładnie ze sobą połączyć, a następnie nanieść powstałą mieszankę na oczyszczoną skórę twarzy omijając okolice oczu i pozostawić na około 10 minut. Po upływie tego czasu maseczkę dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.

Do wykonania takiej maseczki można z powodzeniem wykorzystać zarówno całe płatki owsiane jak i ich zmieloną formę.

Oto kilka sprawdzonych przepisów, które z prosty sposób można przygotować samodzielnie w warunkach domowych:

  1. Maseczka z miodem: 3 łyżki płatków owsianych, łyżeczka miodu, 1/4 szklanki ciepłej wody i łyżeczka soku z cytryny 
  2. Maseczka z dodatkiem mleka: 5 łyżek płatków owsianych, łyżka miodu, łyżka mleka, 5 łyżek ciepłej, przegotowanej wody
  3. Maseczka matująca i ściągająca: napar przygotowany z 2 łyżek ziela skrzypu, łyżka ugotowanych (ale nie zagotowanych) płatków owsianych
  4. Maseczka oczyszczająca: sztywna piana ubita z 1 białka kurzego, łyżka płatków owsianych (w tym przypadku wygodniej jest użyć wersji mielonej)

Maseczka z płatków owsianych jest bardzo delikatna, dlatego można ją wykonywać nawet co 3 dni. Najlepsze efekty widoczne są podczas regularnego stosowania. Produkt należy zużyć po przyrządzeniu, nie warto przechowywać pozostałych resztek do następnego użycia. 

Przedstawiamy również bardziej skomplikowaną w wykonaniu, aczkolwiek równie skuteczną maseczkę na bazie płatków owsianych:

Łyżeczkę liści rozmarynu parzyć we wrzątku przez około 15 minut. W tym samym czasie w innej miseczce pokruszyć 2 łyżki płatków owsianych (lub użyć mielonych), a następnie dodać do nich płaską łyżeczkę zmielonych migdałów. Do mieszanki migdałów i płatków wlać napar z rozmarynu - ale nie cały. Ciecz należy przestać dolewać wówczas, gdy maseczka osiągnie konsystencję gęstej papki. Produkt nakładać na oczyszczoną i ogrzaną ciepłym ręcznikiem skórę twarzy.

Zobacz też: PRZEPIS NA NALEŚNIKI Z PŁATKÓW OWSIANYCH 

Ciekawostka

Maseczka z płatków owsianych dzięki swojej grudkowatej konsystencji może jednocześnie posłużyć jako peeling. Wystarczy przy nakładaniu oraz przy jej zmywaniu wykonywać delikatne, powolne ruchy okrężne.

 

Wróć

Płatki owsiane na mleku
Płatki owsiane
Płatki owsiane w diecie
Przepis na naleśniki z płatków owsianych
Płatki owsiane na mleku
Płatki owsiane
Płatki owsiane w diecie
Przepis na naleśniki z płatków owsianych