Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Pierniczki świąteczne: Prosty przepis na przepyszne pierniczki świąteczne

Święta kojarzą nam się z choinką, ozdobami i zapachem piernika unoszącym się w powietrzu. Dekorowanie świątecznych pierniczków to cudowny czas spędzony z dziećmi, ale również wspaniała zabawa dla całej rodziny. Przygotowanie ciasta na pierniki, w zależności od przepisu, powinno rozpocząć się już kilka tygodni przed świętami.

Samo pieczenie pierników dobrze jest zaplanować na początku grudnia. Najlepsze pierniki to takie, które leżakują kilka tygodni. Są wtedy nadal lekko chrupkie, ale jednocześnie nabierają przyjemnej miękkości. Przepis podany poniżej to pierniczki pyszne zarówno zaraz po upieczeniu, jak i po pewnym czasie.

Poziom trudności: umiarkowane

Liczba porcji: ok. 50 sztuk (w zależności od wielkości foremek)

Typ potrawy: deser

Składniki:

  • 50g płynnego miodu
  • 2/3 kostki miękkiego masła
  • 125g cukru
  • 1 całe jajko
  • 550 g mąki pszennej
  • płaska łyżeczka sody
  • około 2 łyżki przyprawy korzennej (w zależności od upodobań)

Sposób przygotowania:

  1. Do garnuszka włożyć masło, miód i cukier. Podgrzać do uzyskania gładkiej masy. Odstawić do ostygnięcia. Grudki cukru nie mogą być wyczuwalne.
  2. W misie miksera umieścić wszystkie pozostałe składniki. Dodać mieszaninę masła z miodem i cukrem. Wyrobić na gładkie ciasto. Jeśli chcemy uzyskać ciemniejszy kolor można dodać łyżkę kakao. Ciasto można wyrobić również ręcznie.
  3. Ciasto należy nieco schłodzić. Dzięki temu łatwiej będzie nam je wałkować. Jeśli będzie zbyt sypkie należy dodać do niego płynnego miodu. Nie należy jednak z nim przesadzać, gdyż zbyt duży dodatek miodu może spowodować, że pierniczki wyjdą bardzo twarde.
  4. Wałkować na grubość około 2-3 mm i wykrawać ulubione kształty. Jeśli chcemy zawiesić je na choince, przed pieczeniem dobrze jest zrobić dziurki na przykład przy pomocy słomki, przez które później przewleczemy wstążkę.
  5. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 8 minut. Blachę przed pieczeniem dobrze jest wyłożyć papierem do pieczenia. Pierniczki odstawić do wystudzenia. Nie należy piec ich zbyt długo, bo mogą zgorzknieć.

Zobacz też: PIERNICZKI ZE SKÓRKĄ POMARAŃCZY 

Ozdabianie pierniczków świątecznych

Metod ozdabiania jest bardzo wiele. Najprościej ozdabia się pierniki przy pomocy lukru i bakalii. Do cukru pudru wystarczy dodać kilka kropel soku z cytryny i dokładnie wymieszać. Tak powstałym lukrem posmarować pierniki i posypywać ulubionymi bakaliami. Można również pominąć bakalie, za to stworzyć piękne wzorki, które przypominać będą przyprószenie śniegiem. Lukier można także barwić. Wystarczy dodać do niego odrobinę barwnika spożywczego.

Pierniczki po upieczeniu, przez dużą zawartość miodu, są dość twarde. Jeśli chcemy by szybko zmiękły należy zapewnić im dość wilgotne środowisko. Pojemnik z pierniczkami można umieścić w pokoju z uchylonym oknem. Jeśli jednak obawiamy się, że znikną przed świętami, jeśli będą leżały na widoku, należy schować je w szczelnie zamkniętej puszce. Do środka poza piernikami dobrze jest włożyć kilka kawałków jabłek. Pierniki wchłoną wilgoć z owoców. Należy jednak pamiętać by codziennie wymieniać jabłka. Pierniczki na pewno zmiękną.

Wróć

Buraki w diecie człowieka
Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?
Sprawdzone pomysły na boczek
Migdały - właściwości i wartości odżywcze
Buraki w diecie człowieka
Jak zasadzić i wyhodować awokado z pestki?
Sprawdzone pomysły na boczek
Migdały - właściwości i wartości odżywcze