Święta kojarzą nam się z choinką, ozdobami i zapachem piernika unoszącym się w powietrzu. Dekorowanie świątecznych pierniczków to cudowny czas spędzony z dziećmi, ale również wspaniała zabawa dla całej rodziny. Przygotowanie ciasta na pierniki, w zależności od przepisu, powinno rozpocząć się już kilka tygodni przed świętami.
Samo pieczenie pierników dobrze jest zaplanować na początku grudnia. Najlepsze pierniki to takie, które leżakują kilka tygodni. Są wtedy nadal lekko chrupkie, ale jednocześnie nabierają przyjemnej miękkości. Przepis podany poniżej to pierniczki pyszne zarówno zaraz po upieczeniu, jak i po pewnym czasie.
Poziom trudności: umiarkowane
Liczba porcji: ok. 50 sztuk (w zależności od wielkości foremek)
Typ potrawy: deser
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zobacz też: PIERNICZKI ZE SKÓRKĄ POMARAŃCZY
Metod ozdabiania jest bardzo wiele. Najprościej ozdabia się pierniki przy pomocy lukru i bakalii. Do cukru pudru wystarczy dodać kilka kropel soku z cytryny i dokładnie wymieszać. Tak powstałym lukrem posmarować pierniki i posypywać ulubionymi bakaliami. Można również pominąć bakalie, za to stworzyć piękne wzorki, które przypominać będą przyprószenie śniegiem. Lukier można także barwić. Wystarczy dodać do niego odrobinę barwnika spożywczego.
Pierniczki po upieczeniu, przez dużą zawartość miodu, są dość twarde. Jeśli chcemy by szybko zmiękły należy zapewnić im dość wilgotne środowisko. Pojemnik z pierniczkami można umieścić w pokoju z uchylonym oknem. Jeśli jednak obawiamy się, że znikną przed świętami, jeśli będą leżały na widoku, należy schować je w szczelnie zamkniętej puszce. Do środka poza piernikami dobrze jest włożyć kilka kawałków jabłek. Pierniki wchłoną wilgoć z owoców. Należy jednak pamiętać by codziennie wymieniać jabłka. Pierniczki na pewno zmiękną.