Niepozorne ziarenka, cenione przez wiele osób jako przegryzka, są prawdziwą skarbnicą zdrowia i niewyczerpaną inspiracją w kuchni, szczególnie tej bezmięsnej.
Kwiat słonecznika, swoim wyglądem przypominający słońce, jest wyjątkowo piękną rośliną. Początkowo ludzie uprawiali go właśnie dla jego urody, jednak szybko okazało się, że jest nie tylko piękny, ale też wyjątkowo smaczny. A wraz z postępem medycyny odkrywaliśmy także jego kolejne zalety zdrowotne. Co takiego mają w sobie jego drobne i smakowite pestki?
Zobacz też: CIASTKA CZEKOLADOWE Z KASZY GRYCZANEJ
Zapewne pierwszą właściwością ziaren słonecznika, która przychodzi nam na myśl, jest ich wysoka kaloryczność i zawartość tłuszczu. To prawda, 100 g to aż 550 kalorii, w tym 50% tłuszczu. Dlatego dietetycy wskazują, że optymalna ilość do spożycia w ciągu dnia to 30 g słonecznika. Musimy pamiętać, że nie otrzymujemy pustych kalorii, a mnóstwo wartości odżywczych:
Wszystko to sprawia, że ziarna tej rośliny mają naprawdę silny potencjał odżywczy i zdrowotny, więc warto wprowadzić je do codziennej diety. W naszej polskiej kuchni najczęściej mamy do czynienia z olejem słonecznikowym, który chętnie dodajemy do sałatek, smażymy na nim i przygotowujemy domowe majonezy oraz pasty. Należy jednak pamiętać, że olej słonecznikowy pali się już w temperaturze 170 stopni, nie należy więc go przegrzewać. Ze względu na swój neutralny smak nie dominuje potrawy, w przeciwieństwie do innych, aromatycznych olejów.
Z kolei pestki słonecznika chętnie dodajemy do sałatek, musli, posypujemy nimi kanapki lub dodajemy do domowych wypieków, na przykład chleba. Szczególnie polecamy podprażenie ziaren, zblendowanie z odrobiną soli i użycie jako chrupiącej posypki do kanapek, co nada im delikatnie orzechowego smaku. Dzięki wysokiej zawartości białka słonecznik jest bardzo popularny wśród wegetarian i wegan, którzy używają go m.in. jako składnika do kotletów roślinnych czy past i pasztetów.
Słonecznik ma swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w łazience. Olej jest chętnie używany do olejowania włosów, wchodzi też w skład mieszanek olejków do pielęgnacji ciała, nawet dla niemowlaków. Fanki ekologicznej pielęgnacji sięgają po niego solo i wcierają w ciało po kąpieli. Zapewnia to nie tylko natłuszczenie skóry, ale też jej odżywienie, m.in. dzięki zawartości witaminy E.
Zobacz też: PIECZONE FIGI Z KOZIM SEREM
Słonecznik jest polecany jako prewencja antynowotworowa, a swoje działanie zawdzięcza zawartości kwasu linolowego i fitosteroli. Szczególnie polecany jest w celu zapobiegania rakowi prostaty, a także czerniaka, raka jelita grubego czy sutka. Ziarna słonecznika wpływają też na obniżenie szkodliwego cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Poleca się je także mężczyznom, gdyż wpływają na potencje i żywotność plemników, m.in. dzięki witaminie E.
W medycynie naturalnej poleca się ssanie oleju jako kurację. Metoda powstała na początku lat 70. XX wieku i została wymyślona przez radzieckiego profesora z Kijowa, który zapewniał, że dzięki niej aktywizujemy organizm do walki z chorobami i mikrobami. Ssanie oleju ma zapewnić oczyszczenie organizmu, walkę ze stanami zapalnymi, chorobami układu pokarmowego, zaparciami i chorobami skórnymi. W jaki sposób przeprowadzić kurację? 1 łyżką oleju należy przepłukiwać zęby i usta przez około 20 minut, dokładnie tak, jak płuczemy je po myciu zębów. Następnie olej wypluwamy, a jamę ustną kilka razy płuczemy. Powtarzamy czynność rano i wieczorem, ewentualnie tylko rano, pamiętając, by robić to przed myciem zębów i spożyciem jakiegokolwiek płynu. Kurację stosujemy minimum miesiąc, a najlepiej około trzech.
Składniki:
Przygotowanie:
Słonecznik moczymy całą noc w wodzie. Płuczemy, blendujemy wraz z pomidorami i ząbkiem czosnku. Jeśli pasta jest za gęsta, dolewamy odrobinę wody. Przyprawiamy.
Składniki:
Przygotowanie:
Podprażone ziarna słonecznika mielimy w młynku do kawy. Cebulę i pora siekamy drobno, podsmażamy na złoto na oleju z dodatkiem liścia laurowego i ziarenkami ziela angielskiego, pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, wyjmujemy przyprawy. Kaszę i słonecznik blendujemy razem z warzywami, doprawiamy resztą przypraw, przelewamy do keksówki i pieczemy przez około godzinę w temperaturze 180 stopni, aż góra będzie złota. Zostawiamy na całą noc, by pasztet odpoczął.
Składniki:
Przygotowanie:
Jabłko zetrzeć na tarce, banana rozgnieść. Wszystkie składniki zmieszać razem i podawać – najlepiej jako śniadanie.
Zobacz też: SOS Z PIECZONYCH POMIDORÓW