Śliwka to jeden z najpopularniejszych polskich owoców, podstawa ciast, kompotów i dań na słodko, a także główny składnik popularnego regionalnego alkoholu. Dowiedz się, dlaczego ten owoc jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy!
Zobacz też: RACUCHY ZE ŚLIWKAMI
Węgierki, mirabelki czy renklody – niezależnie od gatunku śliwki zawierają podobne wartości odżywcze. Na skali kaloryczności należą do owoców o średniej wartości kalorycznej, bo w 100 gramach mają od 80 do 120 kalorii, co oznacza, że nie należą do owoców, które możemy bezkarnie spożywać na diecie. Porcja 100 g to około 12 g węglowodanów, 1,4 g błonnika oraz niewielkie ilości białka. Jednak śliwka to prawdziwa bomba witaminowa, która zapewni nam:
Tak bogaty skład tego owocu zachęca do uwzględnienia go w codziennej diecie, pamiętajmy jednak, że śliwki, zwłaszcza suszone, zawierają sporo błonnika i mogą zadziałać przeczyszczająco. Warto obserwować swój organizm i nie spożywać zbyt dużej ilości śliwek naraz, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie były one obecne w naszej diecie. W trakcie sezonu śliwki są tanie, możemy więc przygotować z nich przetwory na zimę lub samodzielnie wysuszyć.
Zobacz też: BUŁECZKI ODRYWANE ZE ŚLIWKAMI
Wiele osób ma wątpliwości, czy sięgać raczej po świeże, czy suszone owoce. W przypadku śliwek warto skusić się na wersję suszoną, będącą „koncentratem” zdrowia. Suszona śliwka zawiera aż pięciokrotnie więcej witamin niż świeża, głównie witaminy A, błonnika i skoncentrowanej dawki żelaza i fosforu. Z tego powodu polecane są osobom cierpiącym na zaparcia, anemię oraz kobietom podczas miesiączki. Suszone śliwki mają jednak swoją ciemną stronę – są też pięciokrotnie bardziej kaloryczne niż świeże owoce. W związku z tym szczególnie osoby z nadwagą powinny rozsądnie je spożywać, traktując owoc jako deser lub korzystając tylko z domowego sposobu na zaparcia (przepis poniżej).
Pamiętajmy również, że tak lubiane przez Polaków śliwki w czekoladzie to co prawda zdrowy deser, ale wyjątkowo kaloryczny i nie należy się nim zajadać bez umiaru. Od czasu do czasu warto jednak po niego sięgnąć, gdyż zawiera spore ilości żelaza i magnezu zawartego w czekoladzie deserowej.
Zobacz też: TARTA ZE ŚLIWKAMI I BEZĄ WŁOSKĄ
Śliwki są nie tylko smaczne i zdrowe, ale też mają wiele właściwości wyróżniających je na tle innych owoców. Dzięki sporej zawartości witamin z grupy B i magnezu bywają nazywane owocami kojącymi nerwy. Faktycznie, wielu lekarzy wskazuje na ich łagodzące działanie na ludzki układ nerwowy. Ponadto zawierają sporo antyoksydantów, co sprawia, że mają także działanie przeciwnowotworowe. Dzięki zawartości pektyny, czyli rodzaju błonnika nierozpuszczalnego, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Mają także działanie zasadotwórcze i neutralizujące nadmiar kwasów żołądkowych, są więc nie tylko smacznym, ale też potrzebnym składnikiem takich dań jak bigos czy tłuste pieczenie.
3 suszone śliwki zalać na noc gorącą wodą. Rano płyn wypić, koniecznie na czczo, a śliwki zjeść solo lub w postaci surówki z połową szklanki namoczonych na noc płatków owsianych górskich, 1 jabłkiem, 1 łyżką orzechów i 1 łyżką pestek słonecznika. Można dodatkowo dosłodzić miodem.
Zobacz też: TIRAMISU ZE ŚLIWKAMI
Jeśli chcesz podać deser, który będzie banalny w przygotowaniu, a jednocześnie smaczny i zdrowy – śliwki pod kruszonką z płatków owsianych to jedna z najlepszych propozycji!
Składniki:
Przygotowanie:
Śliwki obieramy z pestek, kroimy na pół i układamy do żaroodpornego naczynia. 1 szklankę płatków miksujemy, mieszamy z pozostałą częścią, łączymy z masłem, miodem i cynamonem. Jeśli masa jest zbyt mało zbita, dodajemy odrobiny masła lub soku owocowego. Układamy na owocach, pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni aż do zarumienienia owoców.
Kto z nas nie lubi śliwek w czekoladzie? Możemy je szybko przygotować samodzielnie, a co ważne, urozmaicić ich smak dodając różne przyprawy. Nie bójmy się eksperymentować!
Składniki:
Przygotowanie:
Połowę śliwek gotujemy w niewielkiej ilości wody aż zmiękną, drugą połowę gotujemy w wodzie zmieszanej pół na pół z alkoholem. Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy śmietankę i chwilę gotujemy aż do połączenia składników. Śliwki gotowane w alkoholu moczymy w czekoladzie i układamy na papierze do pieczenia. Pozostałą czekoladę dzielimy na dwie części, jedną przyprawiamy szczyptą chilli, drugą cynamonem i obtaczamy resztę śliwek. Można je delikatne posypać zmielonymi migdałami lub pistacjami. Pozostawiamy do wyschnięcia. Polecamy każdą śliwkę, w zależności od rodzaju, ułożyć na innym kolorze papilotek do muffinek.
Kto powiedział, że śliwki jada się tylko na słodko? Nasz przepis jest nie tylko szybki, ale też zaskoczy niejednego gościa!
Składniki:
Przygotowanie:
Ciasto francuskie pokroić na 8 kwadratów. Śliwki pokroić na mniejsze kawałki. Oba sery posiekać, a jajka rozbełtać w misce. Połączyć śliwki, sery i jajka. Na każdym kwadracie ciasta układać porcję farszu, skleić sakiewki i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni na złoty kolor. Podawać gorące.