Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Mosiądz to jeden z najbardziej dekoracyjnych oraz charakterystycznych elementów w każdym domu. Są klasyczne i piękne, a to sprawia, iż przyciągają wzrok każdego. Niestety, ich minusem z całą pewnością jest czyszczenie - mosiądz ma tendencję do pokrywania się zielonoszarym nalotem. Mimo to jednak, czyszczenie domowym sposobem jest stosunkowo proste, co pozwala szybko przywrócić pierwotny blask mosiężnych elementów.

Czym czyścić mosiądz?

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na pozbycie się zielonawego nalotu z mosiądzu:

  • domowy,
  • chemiczny.

W przypadku pierwszej grupy, można podzielić ją na kilka rodzajów. Mosiężne przedmioty można czyścić między innymi sodą, octem, a także kwaskiem cytrynowym.

Czyszczenie mosiądzu sodą

Soda oczyszczona doskonale nadaje się do usunięcia tłustych plam z mosiężnych elementów domowych. Aby skutecznie pozbyć się nalotu, należy do małej miseczki wsypać odrobinę sody i dodać do niej nieco octu (tak aby powstała gęsta pasta). Powstałą masę należy nałożyć, za pomocą szczoteczki, na naczynie, a następnie je wyczyścić. Po wszystkim, przedmiot mosiężny należy opłukać.

Często zdarza się, że po tymże procesie nalot nadal zalega na mosiądzu - wówczas należy przetrzeć przedmiot szmatką.

Czyszczenie mosiądzu octem

Kolejna metoda wymaga użycia octu oraz mąki jęczmiennej. 2/3 szklanki białego octu winnego należy wymieszać z proporcją 2/3 szklanki mąki jęczmiennej i połową szklanki soli. Składniki powinny zamienić się w jednolitą, gęstą oraz lepką masę. Papkę należy następnie nałożyć na mosiądz lub całkowicie zanurzyć w niej wszystkie elementy i pozostawić na kilka godzin. Po upłynięciu czasu, ozdoby można umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i wypolerować ściereczką.

Czyszczenie mosiądzu a kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy jest tak silny, że może bez trudu usunąć brud z powierzchni mosiądzu. Należy wsypać go do naczynia i dodać odrobinę wody, a następnie zwilżyć substancją szmatkę i przetrzeć nią rzeczony przedmiot.

Istnieje również sposób wyczyszczenia mosiądzu dzięki cytrynie i soli. Cytrynę należy przekroić na pół i jedną część zanurzyć w soli, a następnie wyczyścić nią element z mosiądzu. Aby jednak wyczyścić trudno dostępne miejsca, należy użyć szczoteczki. Po wszystkim trzeba obmyć przedmiot w czystej wodzie, osuszyć i wytrzeć.

Czyszczenie mosiądzu ketchupem

Nie każdy wie, że aby wyczyścić elementy z mosiądzu, potrzebny jest jedynie... ketchup. Wszystko to za sprawą jego składu - zawartego octu oraz soli. Wystarczy - przy użyciu szmatki - nałożyć ketchup na brudny przedmiot, a następnie pozostawić je na noc. Po upływie czasu, dzięki szczoteczce można wyczyścić przedmiot, a następnie opłukać wodą oraz osuszyć miękkim ręcznikiem. Jeśli jednak warstwa brudu jest nieco większa, należy na ozdobę nałożyć - analogicznie - grubszą warstwę ketchupu.

Chemiczne czyszczenie mosiądzu

Innym, bardziej zaawansowanym sposobem na wyczyszczenie mosiądzu jest chemia. Środki różnego typu można zakupić w specjalistycznych sklepach w cenie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Inna metoda to elektroliza.

Czyszczenie mosiądzu elektroliza

Elektroliza to inaczej proces rozkładu. Pod wpływem przyłożenia napięcia elektrycznego do elementów mosiężnych, zielonawy nalot oraz wszelki brud unikają unicestwieniu. Tymże jednak zajmują się najczęściej profesjonalne firmy. Wcześniej jednak rzeczone przedmioty powinny mieć bezwzględnie usunięty lakier.

Jak więc widać, wyczyszczenie mosiądzu nie jest skomplikowane, a odpowiednia wiedza pozwoli w szybki sposób uporać się z problemem brudu na mosiężnych elementach ozdobnych.

Wróć

Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Gazetka NETTO