Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Podłączenie zmywarki - jak podłączyć zmywarkę w kuchni. Instrukcja krok po kroku

Prawidłowe podłączenie zmywarki wbrew pozorom nie jest wcale szczególnie trudnym zadaniem. Dlatego też, w zasadzie każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie, niezależnie od marki urządzenia. Zwykle podłączenie zmywarki Bosch czy też jakiejkolwiek innej jest bardzo podobne. Wszystkie tego typu urządzenia działają bowiem w zbliżony sposób. Zawsze trzeba po prostu przestrzegać kilku zasad i zachować szczególną ostrożność. Poniżej przedstawiono wskazówki jak bezpiecznie zainstalować zmywarkę, ażeby działała bez zarzutu.

Podłączenie zmywarki do wody

Najważniejszym etapem instalacji jest podłączenie zmywarki do wody. Warto zauważyć, że przeważnie wystarczy podłączenie urządzenia do zimnej wody. Większości zmywarek nawet nie da się przyłączyć do ciepłej wody z tego względu, iż jest to po prostu zupełnie nieopłacalne. Prawidłowe przyłączenie zimnej wody wymaga natomiast wykonania kolejno następujących czynności:

  1. Zakręcenie zaworu wodociągowego.
  2. Demontaż baterii.
  3. Montaż trójdrogowego zaworu czerpalnego na przewodzie zimnej wody.
  4. Ewentualne wkręcenie przedłużki w przewód ciepłej wody.
  5. Założenie baterii.
  6. Przekręcenie węża do zaworu trójdrogowego czerpalnego.

Gdzie odprowadzić brudną wodę?

Kiedy już zapewniony zostanie dopływ czystej wody do zmywarki trzeba jeszcze zadbać o sprawny odpływ. Wydaje się, że najlepiej wykonać podłączenie zmywarki do syfonu zlewozmywaka. Jest to zdecydowanie rozwiązanie najprostsze i najtańsze.  Jeśli jednak podłączenie zmywarki do syfonu ma być możliwe, trzeba zamontować w nim odpowiednią kształtkę. Umożliwia to nałożenie końcówki węża, który odprowadza wodę ze zmywarki do syfonu.

Z pewnością, podłączenie zmywarki do syfonu ma zalety, ale również posiada pewne wady. Jak wspomniano, jest to rozwiązanie tanie i proste. Niemniej jednak, w niektórych przypadkach grozi pojawianiem się wody i piany w komorze zlewozmywaka podczas pracy zmywarki. Z tego też względu, niektórzy decydują się na alternatywne rozwiązania.

Co zamiast połączenia z syfonem zlewu?

Jednym z możliwych rozwiązań jest również podłączenie zmywarki bezpośrednio do kanalizacji. Generalnie, jest to mniej polecana alternatywa, na którą warto decydować się jedynie mając pewność, że jest się w stanie zrobić to prawidłowo. Poprawne podłączenie do kanalizacji wymaga wetknięcia końcówki węza do wlotu rury. Połączenie to powinno zostać odpowiednio uszczelnione gumowym korkiem, ażeby z kanalizacji nie wydostawał się nieprzyjemny zapach. Ponadto, poleca się również przymocowanie węża do ściany, ażeby nie wysunął się pod wpływem działania wysokiego ciśnienia wody.

Jak uniknąć zalania kuchni?

Błędy podczas podłączania zmywarki mogą skutkować zalaniem łazienki podczas użytkowania urządzenia. Dlatego też, wszelkie czynności instalacyjne należy wykonywać po kolei i bardzo starannie. Przede wszystkim, niezwykle ważne jest położenie węża. Często chowa się go za szafką kuchenną lub w jej środku z przyczyn estetycznych. Należy uważać, ażeby wąż nie został zgięty lub zbytnio naciągnięty. Może to bowiem spowodować jego rozszczelnienie i w efekcie zalanie kuchni brudną woda. Ponadto, trzeba się również upewnić, że wąż nie ma kontaktu z żadnymi ostrymi elementami, które mogłyby go przeciąć.

Zmywarka w pobliżu gniazdka

Oczywiście, zmywarka powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie gniazdka. Jest to ważne, gdyż nie powinno używać się w tym przypadku przedłużacza. Ponadto, istotne jest, ażeby gniazdko posiadało uziemienie. Z drugiej jednak strony, gniazdko powinno znajdować się w bezpiecznej odległości od punktu poboru wody. Kontakt wody z prądem może być bowiem fatalny w skutkach. Poleca się zachowanie bezpiecznej odległości wynoszącej co najmniej 0.5 metra.

Instrukcja instalacji

Producenci zmywarek dołączają do urządzeń szczegółowe instrukcje dotyczące ich użytkowania, ale również instalacji. Warto je czytać, ażeby poznać specyficzne cechy poszczególnych zmywarek. Choć nie jest ich wiele, to jednak niektóre umożliwiają np. podłączenie do ciepłej wody. Dobrze jest o tym wiedzieć przed rozpoczęciem pracy przy podłączaniu zmywarki.

Wróć

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Co zrobić gdy zmywarka nie domywa naczyń?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Jak czyścić zmywarkę?