Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym skutecznie wyczyścić miedź?

Miedź to jeden z najstarszych metali odkrytych przez człowieka. Jest wytrzymała, odporna na korozję i względnie plastyczna. Nikogo zatem nie dziwi, że miedziane produkty z powodzeniem towarzyszą ludzkości również dziś. Niestety, wyroby z miedzi po pewnym czasie pokrywają się sinym nalotem. Jak czyścić miedź? Tego dowiesz się z naszego tekstu. 

Instalacja elektryczna, łazienkowe baterie, świeczniki, biżuteria, śruby czy druty – te wszystkie przedmioty mogą być wykonane z miedzi. Niestety, miedź po pewnym czasie traci walory estetyczne. Na jej powierzchni pojawia się nieestetyczna powłoka, którą określa się jako śniedź, grynszpan szlachetny lub patyna. To konsekwencja korozji, czyli reakcji stopów miedzi z wilgotnym powietrzem. Niestety, czyszczenie miedzi nigdy nie przynosi trwałych rezultatów. Śniedź prędzej czy później pojawi się ponownie. Mimo iż jest to syzyfowa praca – niektórzy decydują się na czyścić miedziane przedmioty. W jaki sposób? O tym piszemy poniżej.

JAK WYCZYŚCIĆ MIEDŹ?

Zanim rozpoczniesz czyszczenie miedzianych przedmiotów, upewnij się, czy ich powierzchnia jest lakierowana. Błyszczące wykończenie, które wraz z upływem czasu nie zmienia swojej barwy, oznacza, że dany przedmiot posiada specjalne wykończenie ochronne. Z kolei plamy to dowód, że doszło do uszkodzenia lakieru. Niestety wyczyszczenie uszkodzonego, lakierowanego wykończenia jest niezwykle trudne. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest spolerowanie lakieru w całości, po to, by następnie wyczyścić miedź zgodnie z poniższą instrukcją.

CZYSZCZENIE MIEDZI W UŁAMKU SEKUNDY, CZYLI PŁYN DO NACZYŃ Z WODĄ

Aby skutecznie i szybko oczyścić miedziane przedmioty wystarczy płyn do naczyń wymieszany z letnią wodą. Następnie, zwilżoną w tej substancji ściereczką należy przemyć daną rzecz. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby w trakcie czyszczenia nie przyciskać ściereczki do miedzianej powierzchni zbyt mocno. Chodzi o to, aby nie naruszyć danej powłoki.

CZYSZCZENIE MIEDZI… KETCHUPEM

Czyszczenie miedzi z nalotu może być banalnie proste, gdy wykorzystasz do tego zwykły keczup. Wystarczy nałożyć niewielką warstwę tego produktu na powierzchnię miedzianego przedmiotu. Następnie, taką rzecz należy odłożyć na co najmniej godzinę. W tym czasie keczup powinien rozpuścić wszelkie zanieczyszczenia. Następnie wystarczy spłukać jego pozostałości i można cieszyć się pięknym wyglądem miedzianych akcesoriów.

CYTRYNA Z SOLĄ

Miedziane przedmioty można także bardzo łatwo odnowić sięgając po mieszankę cytryny z drobną solą. Jak wyczyścić miedź solą i cytryną? Najpierw przekrój cytrynę na pół. Na jedną z przekrojonych połówek wysyp odrobinę soli. Następnie weź w dłoń cytrynę posypaną solą i zacznij nacierać powierzchnię miedzianego przedmiotu. Wystarczy zaledwie kilka minut takiego czyszczenia, aby zobaczyć pierwsze rezultaty. W zależności od wielkości i zabrudzeń – czyszczenie danej rzeczy może zająć nawet kilkadziesiąt minut. Później miedziany przedmiot należy spłukać wodą.

CZY WODA Z MYDŁEM WYCZYŚCI MIEDŹ?

Kolejny sposób czyszczenia miedzi polega na wykorzystaniu wody z mydłem. W tak przygotowanym roztworze zamocz szmatkę i następnie wycieraj nią miedziane akcesoria.

JAK CZYŚCIĆ MIEDŹ ZA POMOCĄ SODY?

O tym, że soda jest idealną substancją do czyszczenia nie trzeba nikogo przekonywać. Ten biały proszek poradzi sobie zarówno z udrażnianiem rur, czyszczeniem piekarnika oraz miedzi. W połączeniu z sokiem z cytryny stanowią mieszankę, która z łatwością upora się ze śniedzią czy patyną. Podobnie jak w przypadku wody z mydłem czy cytryny i soli, sodę z cytryną należy delikatnie wcierać w miedziane rzeczy.

Z sody można też przygotować specjalną papkę. Wystarczy dodać do niej mąkę i ocet (wszystkie składniki powinny być w proporcjach 1:1). Następnie, powstałą mieszanką należy dokładnie pokryć zabrudzony, miedziany przedmiot. Na rozmiękczenie patyny potrzeba niecałej godziny. Później za pomocą szmatki przeczyść daną rzecz

Czy warto poświęcać czas na żmudne czyszczenie miedzianych akcesoriów? Przykład, wykonanej z miedzi, Statuy Wolności pokazuje, że niekoniecznie.

Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić piekarnik?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
JAK CZYŚCIĆ ZMYWARKĘ?
Jak wyczyścić przypalony garnek?