Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu

Mosiądz to jeden z najbardziej dekoracyjnych oraz charakterystycznych elementów w każdym domu. Mosiądz jest stopem miedzi i cynku, a ciekawy kolor sprawia, iż przyciągają wzrok każdego. Niestety, ich minusem z całą pewnością jest czyszczenie - metal ten ma tendencję do pokrywania się zielonoszarym nalotem, zwanym patyną . Powstaje on w wyniku utleniania przez działania atmosferyczne i zwiększa odporność korozji mosiądzu.
Mimo to, czyszczenie domowym sposobami jest stosunkowo proste, co pozwala szybko przywrócić pierwotny blask mosiężnych elementów.

Czym wyczyścić mosiądz?
Istnieją dwa sprawdzone sposoby na pozbycie się zielonawego nalotu z mosiądzu
  • domowy,
  • chemiczny.
W przypadku pierwszej grupy, można podzielić ją na kilka rodzajów. Mosiężne przedmioty można czyścić między innymi sodą, octem, a także kwaskiem cytrynowym.

Czyszczenie mosiądzu sodą

Soda oczyszczona doskonale nadaje się do usunięcia tłustych plam z mosiężnych elementów domowych. Aby skutecznie pozbyć się nalotu, należy do małej miseczki wsypać odrobinę sody i dodać do niej nieco octu (tak aby powstała gęsta pasta).
Powstałą masę należy nałożyć, za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów na naczynie, a następnie je wyczyścić. Po wszystkim, przedmiot mosiężny należy opłukać, lub przetrzeć ścierką zamoczoną w ciepłej wodzie.
Podobne zastosowanie ma także pasta do zębów. Pomoże skutecznie wyczyścić przedmiot z mosiądzu. Po nałożeniu pasty, należy zmyć ciepłą wodą i dokładnie przetrzeć szmatką.

CZYM SKUTECZNIE WYCZYŚCIĆ MIEDŹ?

Czyszczenie mosiądzu octem

Kolejna metoda wymaga użycia octu oraz mąki jęczmiennej. 2/3 szklanki białego octu winnego należy wymieszać z proporcją 2/3 szklanki mąki jęczmiennej i połową szklanki soli. Składniki powinny zamienić się w jednolitą, gęstą oraz lepką pastę.
Papkę należy następnie nałożyć na mosiądz lub całkowicie zanurzyć w niej wszystkie elementy i pozostawić na kilka godzin. Po upłynięciu czasu, ozdoby można umyć pod bieżącą wodą, osuszyć i wypolerować suchą szmatką.

Czyszczenie mosiądzu a kwasek cytrynowy

Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy jest tak silny, że może bez trudu usunąć brud z powierzchni mosiądzu. Należy wsypać go do naczynia i dodać odrobinę wody, a następnie zwilżyć substancją szmatkę i wetrzeć na rzeczony przedmiot.
Istnieje również sposób wyczyszczenia tego metalu dzięki cytrynie i soli. Cytrynę należy przekroić na pół i jedną część zanurzyć w soli, a następnie wyczyścić nią element z mosiądzu. Można także wycisnąć sok z cytryny i zmieszać go z solą, tworząc roztwór.
Aby jednak wyczyścić trudno dostępne miejsca, jak klamkę czy ramy obrazów należy użyć szczoteczki. Po wszystkim trzeba obmyć przedmiot w czystej wodzie, osuszyć i wytrzeć. Ta metoda sprawdzi się w przypadku ram luster, lub innych mniejszych mosiężnych akcesoriów.

Czyszczenie mosiądzu ketchupem

Nie każdy wie, że aby wyczyścić elementy z mosiądzu, potrzebny jest jedynie... ketchup. Wszystko to za sprawą jego składu - zawartego octu oraz soli. Wystarczy - przy użyciu szmatki - nałożyć ketchup na powierzchnię brudnego przedmiotu, a następnie pozostawić je najlepiej na całą noc. Na końcu przetrzyj powierzchnię suchą szmatką.
Po upływie czasu, dzięki szczoteczce można wyczyścić przedmiot, a następnie opłukać wodą oraz osuszyć miękkim ręcznikiem. Jeśli jednak warstwa brudu jest nieco większa, należy na ozdobę nałożyć - analogicznie - grubszą warstwę ketchupu.

Chemiczne środki do czyszczenia mosiądzu

Innym, bardziej zaawansowanym sposobem na wyczyszczenie mosiądzu jest chemia. Środki chemiczne różnego typu można zakupić w specjalistycznych sklepach w cenie od kilku do kilkudziesięciu złotych. Inna metoda to elektroliza.

Czyszczenie mosiądzu elektroliza

Elektroliza to inaczej proces rozkładu. Pod wpływem przyłożenia napięcia elektrycznego do elementów mosiężnych, zielonawy nalot oraz wszelki brud unikają unicestwieniu. Tymże jednak zajmują się najczęściej profesjonalne firmy. Wcześniej jednak rzeczone przedmioty powinny mieć bezwzględnie usunięty lakier.
Jak więc widać, wyczyszczenie mosiądzu nie jest skomplikowane, a odpowiednia wiedza pozwoli w szybki sposób uporać się z problemem brudu na mosiężnych elementach ozdobnych.
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Jak wyczyścić srebro?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Czym myć lodówkę w środku?
Jak wyczyścić przypalony garnek?