Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Domowe sposoby na mrówki

Mrówki w mieszkaniu to prawdziwe utrapienie. Te małe insekty często pojawiają się w domach jednorodzinnych, lokalach usytuowanych na parterze czy działkowych altankach. Jak pozbyć się mrówek z domu? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Mrówki dostały się do mieszkania? Spokojnie! Nie potrzebujesz środków chemicznych, aby pozbyć się tych nieproszonych gości. Mrówki skutecznie odstraszą domowej roboty roztwory z cytrusami, przyprawami oraz rozczyn z drożdży.

SOK Z CYTRYNY W POŁĄCZENIU Z WODĄ

Kwaśny smak i ostry zapach cytryny skutecznie odstrasza mrówki. Zacznij od wyciśnięcia soku z cytryny, następnie rozcieńcz go w szklance wody. Miksturę przelej do spryskiwacza (możesz użyć opakowania po płynie szyb). Następnie rozpyl wodę z cytryną w miejscach bytowania mrówek. Alternatywą może być rozłożenie skórek z cytryny.

POMARAŃCZE RÓWNIEŻ BĘDĄ SKUTECZNE

Przygotuj mieszankę z ciepłej wody i kilku skórek po pomarańczach. Tak przygotowany roztwór rozpyl (podobnie jak wodę z cytryną) tam, gdzie najczęściej pojawiają się mrówki. Miksturę możesz również przelać do słoików i postawić je tam, gdzie pojawiają się mrówki. Dla wzmocnienia efektu warto rozłożyć kilka skórek po pomarańczach w okolicy kuchni. Najlepiej blisko miejsc z żywnością.

WODA Z CZOSNKIEM

Równie skuteczną metodą jest przygotowanie mikstury na bazie czosnku. Obierz i rozgnieć kilka ząbków czosnku. Papkę przełóż do słoika i zalej wodą. Po 24 godzinach przelej miksturę do garnka i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut. Tak przygotowany napar przelej do spryskiwacza i spryskaj obficie miejsca bytowania mrówek.

PIEPRZ DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Miksturę odstraszającą mrówki można przygotować również na bazie pieprzu. Wystarczy zmielić ziarenka i pięć łyżek, tak przygotowanej przyprawy wymieszać z wodą. Roztwór rozpylasz tam, gdzie najczęściej przebywają mrówki. Zamiast zwykłego pieprzu możesz wykorzystać pieprz cayenne. Pieprz nie zabije mrówek, jednak z całą pewnością zniechęci je do ponownych odwiedzin.

ZIARNA RYŻU DOBRYM SPOSOBEM NA MRÓWKI W DOMU

Surowe ziarna białego ryżu to kolejny, bardzo skuteczny sposób na wytępienie małych szkodników. Jedyne, co musisz zrobić, to rozsypać ryż w kryjówkach mrówek i ich okolicach. Na efekt trzeba jednak poczekać – mrówki bowiem muszą przenieść ziarenka ryżu do swoich gniazd, a sam ryż musi zacząć fermentować.

SÓL STOŁOWA NA MRÓWKI

Roztwór wody i soli rozpylony w pobliżu zakamarków i zakątków, gdzie grasują mrówki, pomoże pozbyć się ich na dobre. Pamiętaj jednak o tym, aby używać zwykłej soli kuchennej zamiast kamiennej. Jak przygotować taki roztwór? Zagotuj wodę i wsyp do niej dużo soli. Następnie mieszaj dokładnie aż do rozpuszczenia. Całość przelej do pojemnika z rozpylaczem i opryskuj miejsca, w których pojawiają się mrówki.

CYNAMON I GOŹDZIKI

Umieść cynamon i goździki w miejscach, w których najczęściej zauważasz mrówki. Najlepiej byłoby rozłożyć przyprawy w okolicach drzwi tarasowych lub kuchennego okna. Istnieje bowiem największa szansa, że to właśnie tamtędy mrówki dostają się do domu. Obie przyprawy mają intensywny zapach, który jest drażniący dla tych małych insektów.

MIĘTA PIEPRZOWA

Mięta pieprzowa to roślina, która często wykorzystywana jest przez ogrodników do odstraszania owadów. Roztwór przygotowuje się z wody i olejku miętowego, charakteryzującego się silnym aromatem. Później wystarczy spryskać miejsca, w których zauważysz mrówki.

DROŻDŻE, JAKO SKUTECZNY SPOSóB NA MRÓWKI

Przygotuj rozczyn ze 100 gramów świeżych drożdży, 100 gramów cukru oraz litra wody. Wymieszaj dokładnie składniki i odstaw na około godzinę. Gdy czas upłynie - przelej wodę do mniejszych zbiorniczków i rozstaw w miejscach, w których spotkałeś mrówki. Przyciągnięte słodkim zapachem, mrówki zaczną pić rozczyn. A ponieważ nie tolerują drożdży – szybko zaczną padać.

Rozczyn z drożdży to jeden z najskuteczniejszych, domowych sposobów na mrówki. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozpylanie któregoś z roztworów, należy robić to regularnie – kilka razy w tygodniu. Ponadto, jeśli chcesz na dobre pozbyć się mrówek, pamiętaj, aby regularnie sprzątać mieszkanie, a zwłaszcza kuchnię. Mrówki są często przyciągane przez resztki żywności, dlatego niedojedzone potrawy najlepiej przechowywać w pojemnikach próżniowych.

Czytaj także:

 Sposoby na muszki owocówki. Jak pozbyć się muszek owocówek?

Jak pozbyć się muszek owocówek?
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?
Sposoby na muszki owocówki
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki?
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak układać naczynia w zmywarce?