Mrożenie warzyw i owoców to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie lata. Nic nie smakuje lepiej podczas zimowego popołudnia niż rozgrzewający gulasz warzywny z fasolką. Jak zatem zamrozić fasolkę szparagową, aby nawet po kilku miesiącach była smaczna, jędrna i chrupiąca? Przeczytaj tekst i wypróbuj ten niezawodny sposób.
Mrożenie fasolki szparagowej należy rozpocząć od starannego przygotowania świeżych warzyw. Zebrana lub kupiona fasolka szparagowa, którą chcesz zamrozić, powinna być świeża i sprężysta. Umyj dokładnie fasolkę oraz oczyść ją z trudniejszych zabrudzeń. Następnym krokiem powinno być dokładne obcięcie końcówek oraz (w razie potrzeby) pokrojenie na mniejsze części. Fasolka szparagowa z odmiany pokaźnej będzie potrzebowała wycięcia łyka. Dzięki temu po rozmrożeniu warzywo można w prosty sposób przygotować, uzyskując idealną miękkość.
Mrożona fasolka szparagowa będzie smakować jak zerwana, jeśli przed zamrożeniem poddana zostanie blanszowaniu. Blanszowanie polega na krótkim obgotowaniu w osolonym wrzątku, a następnie schłodzeniu w lodowatej wodzie przez czas, podobny do czasu blanszowania. Zwykle czas blanszowania oraz chłodzenia wynosi od 3 do 5 minut. Po schłodzeniu fasolkę należy dokładnie osuszyć i przełożyć do woreczków na mrożonki. Zamrożona po blanszowaniu fasolka nie sklei się podczas mrożenia. W ten sposób przygotowana fasolka szparagowa może być przechowywana w temperaturze -18 ºC przez osiem – dziesięć miesięcy.
Najczęściej pojawiającym się błędem jest mrożenie fasolki szparagowej bezpośrednio po umyciu. Nieodsączona fasolka szparagowa, wrzucona do woreczków, łatwo ulegnie sklejeniu, a po rozmrożeniu stanie się zbitą, rozwodnioną masą. Mrożona fasolka szparagowa swoją sprężystość zawdzięcza głównie blanszowaniu i starannemu osuszeniu.
Czytaj też:
Fasolka szparagowa - kalorie, właściwości, wartości odżywcze