Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w każdym domu. Jej awaria może mocno utrudnić życie. Zwłaszcza, że o usterce często dowiadujesz się, gdy pralka jest już załadowana, a po włączeniu urządzenie nie działa jak należy. Istnieje szereg przyczyn, dlaczego pralka nie pobiera wody. Zanim wezwiesz fachowca, warto zorientować się, jak poważna jest usterka i czy dasz radę usunąć ją samemu.
Możliwe przyczyny niepobierania wody przez pralkę:
Częstą przyczyną niepobierania wody po włączeniu programu prania są niedomknięte drzwi pralki. Należy upewnić się, że drzwi pralki są mocno domknięte, a ikonka blokady drzwi pojawiła się na wyświetlaczu. Jeżeli pomimo silnego dociśnięcia drzwiczek, ikonka blokady się nie wyświetla, sprawdź stan haczyków w zamku. Nawet ich najmniejsze odgięcie może spowodować, że drzwiczki nie zamkną się poprawnie. Jeśli haczyki wyglądają właściwie, przyczyną może być wada blokady pralki. Blokadę możesz wymienić samodzielnie, jej koszt to 20-160zł w zależności od modelu pralki.
Wąż doprowadzający wodę do pralki powinien być ułożony swobodnie, bez żadnych zagięć lub zniekształceń. Każde załamanie lub przyciśnięcie węża może powodować brak dopływu wody do pralki. Jeżeli wąż leży prawidłowo, a używasz pralki od dłuższego czasu, sprawdź, czy jest on drożny. Długotrwałe użytkowanie może powodować osadzanie się kamienia we wnętrzu węża – wówczas konieczna będzie jego wyczyszczenie lub wymiana na nowy.
Czasami wyjeżdżając na wakacje zamykasz zawór wody znajdujący się przy pralce lub główny zawód wody (np. w piwnicy). Należy upewnić się, że te zawory są otwarte.
Elektrozawór jest elektronicznym elementem pralki, który odpowiada za pobór wody w odpowiednich momentach programu prania. Jeśli pralka nie pobiera wody, a wykluczyłaś problemy z jej dopływem do urządzenia, może za to odpowiadać przepalenie się cewek elektrozaworu lub jego zakamienienie. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli pralka była używana przez wiele lat. Należy wówczas wymienić elektrozawór na nowy. Naprawy tej możesz dokonać samodzielnie. Upewnij się najpierw, jaki rodzaj elektrozaworu (pojedynczy, podwójny lub potrójny) znajduje się w danym modelu pralki. Jeśli jednak brakuje ci odpowiedniej wiedzy, wówczas lepiej zlecić tę naprawę fachowcom.
Hydrostat (lub inaczej: presostat) odpowiada za ciśnienie wody w pralce. Innymi słowy: przekazuje informację do modułu pralki, czy jest ona napełniona odpowiednią ilością wody. Problemy z hydrostatem łatwo zdiagnozować, gdyż najczęściej dotyczą one pobierania zbyt małej lub zbyt dużej ilości wody bądź niepobierania wody w ogóle. Czasami wystarczy przeczyścić rurkę, która doprowadza do hydrostatu powietrze pod ciśnieniem z bębna pralki. Najdrobniejsze jej zanieczyszczenie powoduje nieprawidłową pracę hydrostatu.
Wymiana hydrostatu w pralce zależy od jej modelu. W starszych modelach pralek, klasyczne hydrostaty wymagają ręcznej regulacji ciśnienia. To może utrudnić proces samodzielnej wymiany. W nowszych modelach spotykamy hydrostat elektroniczny, który jest dużo prostszy w obsłudze i wymianie.
Jeśli wykluczyłaś awarię elektrozaworu i hydrostatu, sprawdziłaś zawór oraz wąż doprowadzający wodę, problemem może być uszkodzony programator. Programator, zwany też modułem elektronicznym, to część pralki, która reguluje pracę innych jej podzespołów. Oznacza to, że uruchamia czynności związane z kolejnymi etapami prania. Uszkodzenie programatora w wyniku zwarcia może wymagać wymiany popalonych styków lub opornika. Nie można go naprawiać samodzielnie, ze względu na łatwość uszkodzenia innych podzespołów w pralce. Jeśli więc podejrzewasz, że pralka nie pobiera wody z powodu uszkodzenia modułu, wezwij fachowca.
Innym sposobem przywrócenia prawidłowej pracy modułu pralki jest jego zresetowanie. Nowsze modele pralek umożliwiają reset programatora przez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji przycisków. Informacje o tym, jak zresetować pralkę, znajdziesz w instrukcji obsługi.