Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie pralki. Soda, ocet? Sprawdzone domowe sposoby

Czyszczenie pralki. Soda, ocet? Sprawdzone domowe sposoby

Pralka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w gospodarstwie domowym. Wiele osób jednak zapomina o regularnym czyszczeniu urządzenia, które w przypadku pralki, narażonej na ciągłe działanie wody jest wręcz koniecznością.

Problem pojawia się, gdy zaczynamy czuć nieprzyjemny zapach ze świeżo pranych ubrań, bądź zauważamy osad. Jest to znak, że pralka wymaga natychmiastowego czyszczenia, bo zaniedbanie urządzenia może prowadzić do większych usterek.

Na szczęście dbanie o pralkę jest naprawdę prostsze niż myślisz i wymaga produktów, które znajdziesz w każdej kuchni. Zobacz jak w prosty sposób możesz zapomnieć o burdzie i wyczyścić pralkę.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Aby skutecznie i gruntownie wyczyścić pralkę nie trzeba specjalnych detergentów, tylko środków, które znajdziemy w każdym domu. Potrzebujemy octu, sody, kwasku cytrynowego i ciepłej wody.

Odkamienianie pralki octem

Jest to bardzo skuteczny sposób, chociaż może nieco zniechęcać z powodu zapachu i pozbyć się kamienia. Do pojemnika na proszek wystarczy wlać mniej więcej dwie szklanki octu, a następnie włączyć pranie, najlepiej w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Ocet można wlać na gąbkę do mycia naczyń i przetrzeć gumowe części pralki, jak uszczelkę i drzwi pralki. Ocet skutecznie usuwa kamień i zabrudzenia.

Niestety nieprzyjemny zapach octu może utrzymywać się przez kilka następnych dni. Aby go zniwelować, do prania można dodać pachnący olejek.

Czyszczenie pralki sodą

Soda skutecznie usunie wszelakie grzyby, bakterię i doskonale zdezynfekuje całe wnętrze pralki. Czasem to ostatnia deska ratunku w przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń.

Wystarczy wsypać około 3/4 szklanki sody oczyszczonej do bębna i pojemnika na proszek. Pranie należy nastawić w wysokiej temperaturze, najlepiej w 90 stopniach. Soda nie tylko skutecznie wyczyści, ale pomoże zniwelować zapach z pralki.

Jak usunąć szlam z pralki

Szlam to szara maź, która zazwyczaj zbiera się w uszczelkach lub w szufladce na proszek. Powoduje, że pranie mimo mycia, nadal jest brudne i wydziela się brzydki zapach. Najlepszym sposobem na pozbycie się szlamu w pralce jest soda oczyszczona. W połączeniu z wodą daje pastę, którą śmiało można wetrzeć w trudno dostępne miejsca.

Do mycia najlepiej użyć szczoteczki do zębów lub ściereczki. Po umyciu pastę sodową wytrzeć ciepłą wodą i zostawić do wyschnięcia.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Mycie pralki za pomocą kwasku cytrynowego to kolejna bardzo dobra metoda, która jest niedoceniana. Wystarczy wsypać połowę szklanki kwasku cytrynowego do podajnika, włączyć program prania i gotowe! Dzięki temu wnętrze naszej pralki będzie czyste i zapomniesz o brudzie.

Aby pozbyć się osadu z kamienia możesz połączyć kwasek cytrynowy z sodą.

Czyszczenie pralki octem i sodą oraz kwaskiem usuwa praktycznie większość zabrudzeń, dezynfekuje wnętrze pralki i zapobiega osadzaniu się kamienia. Wystarczy poświęcić trochę czasu, a nasza pralka będzie lśniła czystością.

Profesjonalne środki do czyszczenia pralki automatycznej

Na forach internetowych bardzo często można spotkać się radą, aby raz w tygodniu użyć mocnego detergentu. Czyszczenie pralki domestosem w bardzo trudnych przypadkach, może dać bardzo dobry rezultat. Wystarczy do bębna pralki wlać jedną zakrętkę produktu, wstawić do prania brudne szmatki i włączyć program prania na 40°C lub 60°C.

Niestety przy kolejnym praniu jest ryzyko uszkodzenia i odbarwienia ubrań, dlatego warto włączyć dodatkowy pełny cykl prania.

Używajmy także odpowiednią ilość detergentów. Zbyt duża ilość proszku do prania i płynu do płukania może gromadzić osad w zagięciach kołnierza i we wnętrzu pralki. W takim wypadku pralka może zacząć bardzo nieprzyjemnie pachnieć. Warto również co jakiś czas włączyć pranie z temperaturą 90°C. Taka temperatura zabija wszelkie mikroorganizmy, które mogą być powodem zapachu stęchlizny.

ILE WSYPAĆ PROSZKU DO PRANIA? 

Regularne czyszczenie pralki - rób to regularnie!

Wszystkie te sposoby zapewniają czystość urządzenia, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczenie pralki jest konieczne. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk cotygodniowego czyszczenia pralki. Dzięki temu możemy uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości, a nasze świeżo wyjęte pranie z pralki nie zaskoczy nas dziwnymi plamami lub nieprzyjemnym zapachem. Należy także pamiętać o regularnym, najlepiej cotygodniowym czyszczeniu filtra pralki, gdzie również pojawiają się zabrudzenia.
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?
JAK CZYŚCIĆ FUGI?
Jak prać ubranka dla noworodka?
Czym umyć kabinę prysznicową?
Jak usunąć plamy z truskawek?