Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać ubranka dla noworodka?

Wydaje się, że pranie ubrań to rzecz prosta, wręcz automatyczna. Jednak gdy wkrótce na świat ma przyjść maluszek, pojawia się wiele pytań. Czy ciuszki należy prać, a jeśli tak to w jaki sposób? Czy trzeba prać ręcznie, czy można je po prostu wrzucić do pralki automatycznej? W czym prać ubranka dla noworodka? Jakie środki stosować do prania - takie jak na co dzień, czy może specjalne proszki do prania przeznaczone dla niemowlaków? W ilu stopniach prać ubranka dla noworodka? Nagle pojawia się całe mnóstwo pytań i wątpliwości, które spowodowane są wyłącznie tym, że chcemy dla bobasa jak najlepiej, a małe ubranka to rzecz, z którą skóra noworodka będzie miała kontakt najdłużej. Dlatego poniżej rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Pranie ręczne czy w pralce?

Na pewno wygodniejsze jest użycie pralki automatycznej. Wystarczy włożyć ciuszki do bębna, ustawi odpowiedni program i gotowe. Niektóre delikatne tkaniny mogą wymagać prania ręcznego, które ma pewną przewagę nad pralką. Po pierwsze mamy pewność, że nie zniszczymy ubranek w żadne sposób, a po drugie mamy kontrolę nad procesem płukania i dokładnie widzimy, kiedy ubranka są dokładnie wypłukane.

W jakiej temperaturze prać ubranka dla noworodka?

Tutaj musimy rozróżnić, czy jest to pierwsze pranie czy kolejne. Jeżeli ubranka są świeżo zakupione, to najlepiej wyprać je w temperaturze 90oC. Na nowych ubraniach jest mnóstwo zarazków i mikroorganizmów, dlatego konieczne należy się ich pozbyć. Tak wysoka temperatura usunie roztocza, bakterie oraz grzyby. W przypadku, gdy dziecko jest nieco starsze, można przejść na niższą temperaturę prania - na przykład 60oC. Obecnie pralki są często wyposażone w tak zwany program prania "baby", dzięki czemu nie musimy się zastanawiać nad ustawieniami pralki.

W czym prać ubranka dla noworodka?

Skóra niemowlaków jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia czy alergeny. To, że proszek używany codziennie ładnie pachnie i nam nie szkodzi, nie znaczy, że będzie odpowiedni dla małego dziecka. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego proszku lub płynu do prania. Powinno się wybierać specjalne preparaty do prania ubranek niemowlęcych, bez mocnych środków chemicznych czy barwników.

Kluczowa kwestia to odpowiednia ilość proszku lub płynu. Jeśli do podajnika wsypiemy go za dużo, może się nie wypłukać. Proszek, który zostanie na niemowlęcym ubranku może mocno podrażnić jego skórę. Niektóre pralki mają tryb podwójnego płukania, który umożliwia dokładne pozbycie się piany. Nie powinno się także stosować do prania żadnych wybielaczy, gdyż te w szczególności mogą podrażniać bardzo delikatną skórę niemowlaka.

Osobne pranie

Oczywiście nie powinno się prać ubranek dziecięcych razem z ubraniami dorosłych. Jedna kwestia to ryzyko zniszczenia małych ubranek i zafarbowania ich. Jest to szczególnie ważne ze względów higienicznych, a także to, że do prania naszych ubrań używamy zupełnie innych detergentów.

Trudne plamy

W przypadku gdy dziecko bardzo mocno zabrudziło swoje ubranka, w pierwszej kolejności należy je spłukać pod ciepłą wodą. W razie potrzeby trzeba je pozostawić w namoczeniu na dłużej. Do wody można dodać proszek i pozostawić ciuszki na kilka godzin w wodzie. Dzięki temu można wywabić praktycznie każdą plamę, nawet tą z pierwszych zupek dziecka. Dopiero potem można prać ubranka w pralce. Jeżeli namaczanie nie pomaga, to w przyszłości można ubranka włożyć do pralki i włączyć program prania wstępnego, oczywiście z detergentem odpowiednim dla noworodków i niemowląt.

Mając na uwadze dobro dziecka, zawsze należy pamiętać o upraniu ubranek tuż po zakupie, a także o stosowaniu odpowiednich środków do prania. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dbamy o skórę niemowlaka w najlepszy możliwy sposób. Nie zapominajmy również o prasowaniu ubranek.

Wróć

CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?
CZYM CZYŚCIĆ FUGI?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak prać ręcznie?
Jak usunąć plamy z truskawek?