Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak prać jedwab?

Tkaniny jedwabne należą do delikatnych, ale zarazem trwałych materiałów. Kojarzone są z luksusem, pięknem, a także z wysoką jakością. Jak zatem pielęgnować jedwabne tkaniny, by służyły Ci jak najdłużej?

Jedwab jest materiałem przyjemnym zarówno w dotyku, jak i noszeniu. Niestety, łatwo go zniszczyć, na przykład podczas praca. Delikatna tkanina może się rozerwać lub odkształcić.

CZY JEDWAB MOŻNA PRAĆ W PRALCE?

Nie poleca się prania jedwabnych tkanin w pralce. Wyjątkiem są urządzenia, które posiadają tryb prania delikatnego. Ten program z założenia nie wykorzystuje wysokiej temperatury czy intensywnego wirowania. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy jest to opcja dość ryzykowna. Dlatego lepiej nie stosować jej w przypadku szczególnie wartościowych elementów garderoby.

Zawsze jest szansa, że jedwabne ubranie ulegnie odkształceniu lub przebarwieniu. Dlatego zanim zdecydujesz się na klasyczne pranie, zapoznaj się z zaleceniami producenta - tym bardziej, że nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do utraty prawa do reklamacji. W niektórych sytuacjach lepiej skorzystać z usług pralni chemicznej, mającej doświadczenie w praniu jedwabiu. Oczywiście bywa to dość kosztowne, jednak pozwoli na utrzymanie odzieży w doskonałym stanie. Gdy jednak nie masz czasu skorzystać z usług pralni chemicznej, pozostaje opcja prania ręcznego.  

NAJWAŻNIEJSZA ZASADA: DELIKATNOŚĆ

Słowo "delikatny" powinno być głównym mottem, towarzyszącym praniu tkanin jedwabnych. Delikatny jest materiał, który powinien być traktowany w szczególnie sposób. Delikatnie powinny być przeprowadzane wszystkie etapy prania oraz detergent, którego używasz. Pranie jedwabiu można podzielić na pięć etapów, z których każdy jest równie ważny dla zachowania właściwości i szlachetności tkaniny: przygotowanie, czyszczenie, płukanie, suszenie oraz prasowanie.

PRZYGOTOWANIE

Pierwszym krokiem jest przygotowanie ubrań, które wymagają czyszczenia oraz stanowiska do prania. Najlepiej wykorzystać do tego miskę lub zlew. Należy się jednak upewnić, czy nie ma w nich żadnych zanieczyszczeń mogących uszkodzić tkaninę.

Przy praniu wszystkich naturalnych tkanin duże znaczenie ma twardość wody. Im twardsza woda, tym większe ryzyko naruszenia struktury nici oraz potencjalnego uszkodzenia pranego materiału. Należy na to zwrócić uwagę przy praniu tkanin połyskliwych, takich jak atłas lub satyna.

Jeżeli woda jest zbyt twarda, warto dodać trochę boraksu. Jest on znany przede wszystkim jako uniwersalny, ekologiczny środek do czyszczenia. Posiada właściwości wybielające i odkażające. Oprócz tego świetnie zmiękcza wodę.

Dobierając preparaty do prania jedwabiu należy pamiętać, by nie używać intensywnych, agresywnych środków i mocnych wybielaczy. Najlepiej zaopatrzyć się w delikatny szampon lub mydło bez dodatków peelingujących. Włókna jedwabne składają się z białek podobnych do tych we włosach i ludzkiej skórze. Dlatego do prania jedwabiu można używać delikatnych kosmetyków, takich jak mydło czy szampon dla dzieci lub tych stworzonych dla osób o delikatnej i wrażliwej strukturze.

Osoby, którym zdarzyło się myć włosy mydłem wiedzą, że aby zachować ich połysk, należy użyć płukanki z octu. Podobna zasada dotyczy jedwabiu. Dlatego wśród przygotowanych środków powinien znaleźć się zwykły, biały ocet. Zostanie on wykorzystany podczas płukania tkaniny. Należy także przygotować delikatny ręcznik, który posłuży do wstępnego osuszenia tkaniny, jak również miejsce, w którym będzie ona wysychała.

CZYSZCZENIE

Miskę lub zlew napełnij letnią lub chłodną wodą. Im ciemniejsza jest prana tkanina, tym chłodniejszej wody powinnaś użyć. Zimna woda zapobiegnie jej blaknięciu kolorów. Praną rzecz krótko namocz w wodzie z dodatkiem wybranego środka piorącego.

Warto pamiętać, by nie moczyć jedwabiu dłużej niż przez kilka minut. Pod wpływem wody staje się on delikatniejszy i podatny na rozciąganie. To kolejne podobieństwo do ludzkich włosów. Jedwabna tkanina nie może być pocierana, szorowana czy mocno wykręcana - to prosta droga do zniszczenia materiału. Należy nią tylko delikatnie poruszać i przewracać w wodzie, pilnując przy tym czasu. W przeciwnym wypadku prana rzecz może ulec rozciągnięciu i odkształceniu.

PŁUKANIE

Podczas tego etapu, praną tkaninę należy delikatnie wyjąć ze zlewu lub miski, a następnie wymienić wodę na czystą. Najlepiej, jeśli jej temperatura będzie podobna do tej, w której materiał był prany. Drastyczne różnice temperatur również mogą przyczynić się do uszkodzenia włókien.

Jedwab należy bardzo delikatnie płukać, tylko do momentu, w którym przestaną z niego wypływać mydliny. Maksymalny czas wynosi kilka minut. Dodatek odrobiny octu do płukania pomoże usunąć resztki detergentu oraz zachować żywy kolor i miękkość włókien. 

SUSZENIE

Aby wstępnie osuszyć jedwab i nie uszkadzając materiału, który staje się jeszcze bardziej delikatny, nie należy go wyciskać ani wykręcać. Najlepiej położyć tkaninę na przygotowanym ręczniku. Następnie delikatnie przyciskaj ręcznik do ubrania, by usunąć nadmiar wody.

Odzież z jedwabiu najlepiej jest suszyć na płasko, rozłożoną. Ewentualnie można powiesić ją na delikatnym, grubym wieszaku. Najlepiej, jeśli byłby obłożonym gąbką i materiałem. Należy unikać suszenia jedwabiu na cienkich linkach - tkanina może wtedy ulec odkształceniu. Jedwabnych ubrań nie można wystawiać również na słońce, ponieważ stwarza to ryzyko blaknięcia.

PRASOWANIE

Prasowanie jedwabnych tkanin należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Najlepiej robić to po odwróceniu lewą stronę. Należy zaznaczyć, że ubrania powinny być lekko wilgotne. Jeżeli zdążyły już wyschnąć, warto zwilżać materiał spryskiwaczem. Żelazko nie może być zbyt gorące - najlepiej nastawić je na specjalny program do jedwabiu lub najniższą możliwą temperaturę. Dobrze jest sprawdzić temperaturę na niewidocznym fragmencie ubrania, by upewnić się, że nie uszkodzi tkaniny.

Ciekawym trikiem, pozwalającym zabezpieczyć materiał przed zbyt wysoką temperaturą, jest prasowanie jej przez inną tkaninę. Co prawda większość nowoczesnych żelazek jest bezpieczna dla jedwabiu, jednak warto zastosować tę metodę przy prasowaniu szczególnie cennych elementów garderoby.

Przed powieszeniem jedwabnego ubrania do szafy należy się upewnić, czy całkowicie wyschło. Warto je także przechowywać w pokrowcu, by nie ocierało się o inne rzeczy. Do jedwabnych ubrań nie powinny docierać niego promienie słoneczne. Mogą się przyczynić się do jego blaknięcia. Ciuchów z jedwabiu nie należy składać i przechowywać na półkach.

Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że jedwab jest materiałem niesłychanie wytrzymałym. Świetnym przykładem są ubrania historyczne, które dzięki odpowiednim metodom prania zachowały się w świetnym stanie aż do dziś.

Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?
Ile wsypać proszku do prania (na jedno pranie)?
Jak prać ubranka dla noworodka?
JAK CZYŚCIĆ PRALKĘ?
Jak usunąć plamy z truskawek?