Fugi to często niedoceniany element aranżacji wnętrza. Odpowiednio dobrane, podkreślają elegancję kuchni czy łazienki. Niestety fugi bardzo łatwo się brudzą i przestają wtedy wydobywać z pomieszczeń to, co w nich najlepsze. Jak skutecznie wyczyścić fugi domowymi sposobami?
Fugi, ze względu na swoje położenie między płytkami czy kafelkami, są najbardziej narażone na atak wilgoci i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest, aby czyścić je regularnie.
Do czyszczenia łazienkowych fug świetnie sprawdzi się roztwór wody z płynem do WC zawierającym chlor. Należy je połączyć w proporcji 1:1 i następnie przetrzeć fugi ściereczką zamoczoną w płynie. Skuteczne działanie wykazuje również połączenie amoniaku z wodą. Wystarczy wymieszać ⅔ szklanki amoniaku i 2 łyżeczki sody. Następnie, używając atomizera, rozprowadź mieszankę na fugi, a po godzinie wyszoruj szczoteczką do zębów i spłucz wodą. To sposób, który rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku fug znajdujących się pod prysznicem. Pamiętaj o jednorazowych rękawiczkach, ponieważ chlor i amoniak mają działanie drażniące.
Silnym działaniem wykazuje się także roztwór octu i amoniaku. Wymieszaj 2 litry ciepłej wody, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1/3 szklanki amoniaku i 1/4 szklanki octu. Tak przygotowanym środkiem spryskuj fugi i dokładnie przecieraj gąbką.
Jeśli np. z powodu alergii nie możesz stosować środków chemicznych – skorzystaj z urządzenia parowego. Dzięki niemu pozbędziesz się bakterii, grzybów czy pleśni również z trudno dostępnych miejsc.
Fugi w kuchni można z kolei wyczyścić za pomocą oleju lub oliwki do smarowania ciała. Co prawda tłuste plamy szybko znikną, jednak musisz dodatkowo przetrzeć powierzchnię szmatką zamoczoną w wodzie.
Pogromcą tłustych zabrudzeń w fugach jest również proszek do pieczenia. Jedno opakowanie proszku należy rozrobić z niewielką ilością wody. Powstałą pastę nakłada się na fugi, a po upływie 30 minut szoruje za pomocą szczoteczki. Na koniec trzeba zetrzeć resztki pasty gąbka zamoczoną w wodzie. Domowy płyn do mycia fug w kuchni można zrobić także łącząc sól emską z płynem do naczyń w proporcji 1:1 lub mieszając 2 łyżki kwasku cytrynowego i 2 szklanki ciepłej wody.
Do mycia fug podłogowych sprawdzi się wiele środków. Przykładem może być m.in. wspomniana już pasta z sody oczyszczonej. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, do mieszanki warto dodać ocet. Wystarczy, że połączysz jedno opakowanie sody z 100 ml wody i odrobiną octu. Następnie taką mieszankę nałóż na fugi, a po 30 minutach wyszoruj szczoteczką. Ostatnim krokiem jest przemycie fug mokrą ściereczką.
Inną opcją jest czyszczenie fug samym octem, który nie tylko usunie plamy, ale także nada płytkom blasku. Minusem jest charakterystyczny zapach octu, który przez pewien czas będzie unosił się w mieszkaniu. Dobrą alternatywą może być więc roztwór z wody, sody i szarego mydła.
Jeśli chodzi o domowe sposoby czyszczenia fug, to poza tymi opisanymi powyżej, dobrze sprawdzą się także:
Jak czyścić białe fugi? Najlepiej przygotować roztwór z sodą oczyszczoną. Połącz pół szklanki sody, ¼ szklanki wody utlenionej oraz łyżkę płynu do mycia naczyń. Domowy wybielacz jest już gotowy! Alternatywą jest roztwór z soku z ½ cytryny i ¼ szklanki gorącej wody. Sok z cytryny możesz połączyć także z gruboziarnistą solą. Uzyskaną masę wetrzyj w fugi za pomocą szczoteczki lub szmatki. Następnie po 15 minutach spłucz pozostałości ciepłą wodą. Białe fugi można również oczyścić parą.
JAK CZYŚCIĆ FUGI PO REMONCIE DOMOWYMI METODAMI?
Domowe metody sprawdzą się również, jeśli czyścisz fugi po remoncie. W niektórych przypadkach wystarczy sama woda. Z kolei w przypadku płytek z fugi epoksydowej, dobrym pomysłem będzie roztwór wody z małą ilością alkoholu etylowego. Jeśli natomiast czyścisz fugi cementowe pamiętaj, by przez kilka dni nie korzystać z gotowych preparatów.