Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak i czym odstraszyć koty?

Koty to bardzo wdzięczne zwierzęta. Jednak nierzadko potrafią przysporzyć dużo zmartwień i kłopotów, głównie wchodząc w miejsca, które wolelibyśmy, żeby pozostały dla nich niedostępne. Zastanawiasz się czym odstraszyć koty, ale jednocześnie nie robiąc przy tym im krzywdy? W poniższym artykule dowiesz się o skutecznych, domowych sposobach na odstraszanie kotów, jakich zapachów nie lubią, a także jak radzić sobie z nieproszonymi gośćmi w naszym ogrodzie.

Kota nie wychowasz

Koty słyną ze swojej niezależności i tym, że chodzą własnymi ścieżkami. Są niezwykle zwinne, szybkie, a przy tym szalenie ciekawskie i muszą sprawdzić każdą dziurę. Dlatego chcą wejść do każdej szafy, szuflady, wskakują na wysokie półki regałowe. Ich ulubione miejsca to ogólnie mówiąc wszędzie tam, gdzie wolelibyśmy, żeby ich nie było. Zwłaszcza, że nierzadko w trakcie swoich zabaw i eksploracji wyrządzają niemało strat. Taka jest kocia natura.

Mimo naszych okrzyków niezadowolenia kot po chwili wróci do swojego przerwanego zajęcia, bo nie rozumie tego, że czegoś mu nie wolno. Co najwyżej może skończyć się jego obrazą, a w tym koty są mistrzami. Do tego dochodzi typowa dla kota i leżąca w jego naturze potrzeba ostrzenia pazurów. Koty wychodzące mają do swojej dyspozycji drzewa. Zaś koty domowe wykorzystują w tym celu kanapy, fotele, tapety - wszystko to, co się aż prosi o podrapanie. Niestety ku u utrapieniu właścicieli. W przeciwieństwie do psów ciężko kota ułożyć i nauczyć go co mu wolno, a co jest surowo zabronione. Jak zatem skutecznie odstraszyć koty, a przy tym zachować z nimi dobre relacje?

Domowe sposoby na odstraszenie kota

Koci węch jest niezwykle czuły. Dużo czulszy od ludzkiego powonienia. Dlatego często zapach, który nam wydaje się być neutralny, dla kotów jest nie do zniesienia. Warto pamiętać o tym przy zakupie odświeżaczy powietrza, środków czystości, czy nawet aromatyzowanego żwirku do kuwety. Jednak wiedzę tę można wykorzystać do walki z niechcianym zachowaniem naszego pupila. Zatem czym odstraszyć koty? Jakich zapachów nie toleruje?

  • cytrusy
  • ocet
  • lawenda, geranium, ruta zwyczajna
  • olejki eteryczne
  • ostre przyprawy

Kot nie znosi przede wszystkim zapachu cytrusów, szczególnie cytryny. Jest to bardzo intensywny, kwaśny zapach, wyczuwalny przez kota już z dużej odległości. Zdecydowanie najintensywniejszy i najsilniej odstraszający. Równie silnym i drażniącym środkiem jest ocet. Skuteczna jest także niepozorna, jak wydawać by się mogło, lawenda. Zapach jej, tak przyjemny dla człowieka i o działaniu relaksującym, dla kota jest nie do zniesienia, bowiem drażni silnie błonę śluzową jego nosa.

Warto postawić doniczkę ze świeżą lawendą w miejscu, gdzie nie życzymy sobie obecności naszego kota. Należy jednak uważać na olejki eteryczne o tym zapachu, ponieważ używane w nadmiarze mogą stać się toksyczne. Podobnie jak wszystkie inne olejki o zapachu mentolowym, jak eukaliptusowe czy miętowy.

Do roślin skutecznie odstraszających koty należą także obok lawendy geranium, którego delikatny zapach może być miły tylko dla człowieka. Jego woń rozchodzi się po otarciu włochatych liści. Również koty będą trzymały się z daleka od miejsc, w których rośnie ruta zwyczajna, której gruczoły produkują olejek o zapachu wyjątkowo nieprzyjemnym dla kocurów.

Często ludzie w celu odstraszenia kotów sięgają po to, co mają w kuchni. Koty wyjątkowo nie lubią ostrych zapachów pieprzu czarnego, cayenne, czy papryczki chilli, a nawet cynamonu. Unikają ich, ponieważ są one dla nich wyjątkowo niebezpieczne. Zawierają wyjątkowo toksyczną dla nich kapsaicynę. Również na czarnej liście znajdują się cebula i czosnek, które nie tylko wyjątkowo śmierdzą to również silnie drażnią błony śluzowe.

Przy przygotowywaniu domowego środka odstraszającego naszego kota należy być ostrożnym. To, co go skutecznie odstraszy może być dla niego zbyt toksyczne. Zwłaszcza jeśli nasz kot jest odporny na wszelkie drażniące zapachy. To, co zniechęca w bezpieczny sposób to cytrusy, ocet oraz olejki eteryczne, jednak zawsze należy stosować odstraszacze w umiarze. Warto spróbować zrobić własny, domowy środek: zmieszać wodę z dodatkiem soku z cytryny i niewielkim dodatkiem olejków eterycznych.

Czym odstraszyć kota z ogrodu?

Koty mogą narobić szkód nie tylko w mieszkaniu, ale również w przydomowym ogrodzie. Dziecięcą piaskownice ozdobne grządki mogą pomylić z kuwetą, a z rabaty zrobić prawdziwe pobojowisko. Szczególnie duże zagrożenie stanowią koty dzikie, które mogą wyrządzić szkody w pomieszczeniach technicznych, garażu, uszkadzając choćby kable elektryczne. Dlatego warto zadbać w pierwszej kolejności, by miejsca takie nie były łatwo dostępne oraz dopilnować, by nigdzie nie zostawiać na wierzchu resztek jedzenia.

W odstraszaniu kotów z ogrodu pomóc mogą również wspomniane wcześniej rośliny, które swoim zapachem skutecznie odstraszą wszystkie futrzaki. Warto jeszcze wspomnieć o takich gatunkach roślin jak kocanka włoska czy bodziszek bałkański. Takie rozwiązanie mogą jednak okazać się nie wystarczające, zwłaszcza, że każdy kot ma inny próg tolerancji zapachowej. Jak zatem skutecznie odstraszyć koty w ogrodzie?

Jednym z rozwiązań są specjalne urządzenia dźwiękowe i ultradźwiękowe. Urządzenia te wkopywane w ziemię z czujnikiem ruchu. Kiedy zbliży się do niego kot z głośników urządzenia wydobywają dźwięki w bardzo wysokich tonach, odstraszających zwierzę. Tego rodzaju odstraszacze dostępne są także w formie mobilnej - pistoletu, strzelającego do kota ultradźwiękami. Innym sposobem są odstraszacze wodne, które za pomocą fotokomórki rozpoznają zbliżające się zwierzę i opryskują je wodą. Dostępne są także plastikowe maty z kolcami do zabezpieczenia każdego miejsca, w którym kot jest niepożądany. Mata taka skutecznie zniechęca zwierzę do podchodzenia, a jednocześnie jej konstrukcja jest bezpieczna i nie rani jego łap.

Omawiając ogrodowe odstraszacze kotów należy wspomnieć oczywiście o wszelkiego rodzaju preparatach - sprayach i proszkach, które stosuje się na grządkach. Nie są one toksyczne dla kotów, ale za to skutecznie je zniechęcają do grasowania. Minusem takich rozwiązań jest potrzeba częstej powtarzalności ze względu na szybkość odparowywania oraz wypłukiwania po każdym deszczu.

Zastanawiając się, czym odstraszyć kota - oprócz oczywiście efektywności zabiegu - należy również zawsze kierować się nieszkodliwością dla kota i zadbać by żadnemu zwierzęciu, również temu dzikiemu, nie wydarzyła się żadna krzywda. Dostępnych jest wiele sposób, które będą zarówno skuteczne w swoim działaniu, jak i bezpieczne dla futrzanych "szkodników".

Wróć

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?