Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Kiedy i jak siać trawę?

Trawnik stanowi dekorację posesji, redukuje hałas, oczyszcza powietrze i obniża temperaturę w czasie upałów. Zadbana trawa jest wspaniałym tłem dla innych roślin. Prezentuje się doskonale na dużych obszarach i na niewielkich fragmentach ogrodu. Samodzielne założenie trawnika nie jest trudnym zadaniem, warto jednak wiedzieć, kiedy i jak siać trawę, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Prawidłowe wykonanie wszystkich czynności pozwoli na stworzenie pięknej murawy, która będzie idealnym uzupełnieniem ogrodu.

Jak siać trawę na trawnik?

Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod trawnik. Podłoże należy oczyścić z kamieni oraz gruzu. Glebę trzeba przekopać na głębokości 15-25 cm. Jeśli chcemy założyć spory trawnik, warto wykorzystać glebogryzarkę, która umożliwi szybkie spulchnienie dużego obszaru.

Zanim zaczniemy siać trawę, powinniśmy również sprawdzić pH gleby. Podłoże o zbyt wysokim odczynie będzie wymagało użycia nawozu zakwaszającego. Niski odczyn można podnieść przez wapnowanie gleby. Dostosowanie pH do wymagań trawy nie jest trudne, wystarczy kupić odpowiedni nawóz i postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Jeśli na terenie przeznaczonym pod trawnik rosło dużo chwastów, przed posianiem trawy warto przeprowadzić odchwaszczanie. Należy odczekać od dwóch do trzech tygodni – po tym czasie wszystkie siewki chwastów powinny wykiełkować i będzie można je usunąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chemicznych, jednak trzeba pamiętać, że takie preparaty są toksyczne.

Oprócz tego jak siać trawę warto również wiedzieć, jaki rodzaj nasion wybrać. W sprzedaży dostępne są mieszanki uniwersalne, które nadają się do większości zastosowań. Jeśli wiemy, że trawnik będzie intensywnie użytkowany, możemy zdecydować się na trawy sportowe. Trawy parkowe i krajobrazowe doskonale prezentują się na dużych obszarach. Warto także uwzględnić poziom nasłonecznienia – niektóre odmiany preferują stanowiska słoneczne, inne będą lepiej rosnąć w cieniu.

Jak siać trawę ręcznie?

Ręczny wysiew traw to najczęściej stosowana metoda. Jest prosta i przy odrobinie wprawy pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Najlepiej zacząć od podzielenia trawnika oraz nasion na równe części. Ważne, żeby na każdy obszar przeznaczyć taką samą ilość nasion, co ułatwi uzyskanie równomiernych efektów. Trawę sieje się na krzyż, czyli najpierw w jednym kierunku, następnie pod kątem prostym.

Po wysianiu należy zabezpieczyć nasiona przed działaniem promieniowania UV oraz silnego wiatru. W tym celu grabimy trawnik, zakrywając nasiona cienką warstwą gleby i utwardzamy cały obszar, np. przy pomocy wału lub deski. Tak przygotowany trawnik należy podlać niezbyt intensywnym, rozproszonym strumieniem. Podlewanie trzeba powtarzać systematycznie przez dwa tygodnie. Częstotliwość jest uzależniona przede wszystkim od warunków pogodowych. W czasie upałów można robić to nawet dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Do kiedy można siać trawę?

Termin wysiewu trawy ma duże znaczenie. Wiele osób zastanawia się, kiedy siać trawę – wiosną czy jesienią? Najlepsza pora na zakładanie trawnika przypada od połowy sierpnia do października. Jesienią gleba jest wilgotna, co sprzyja prawidłowemu kiełkowaniu i szybkiemu ukorzenieniu się roślin. Wysiew trawy prowadzi się również wiosną od połowy kwietnia do czerwca, ale trzeba pamiętać, że młoda trawa jest wrażliwa na przymrozki, dlatego może wymagać dodatkowego zabezpieczenia agrowłókniną.

Czy w październiku można siać trawę? Również w tym miesiącu da się osiągnąć dobre rezultaty i założyć ładny trawnik. Niezależnie od pory roku trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody na kilka najbliższych tygodni, ponieważ silne opady atmosferyczne mogą zniweczyć wysiłki włożone w sianie trawy. Intensywny deszcz będzie wypłukiwał nasiona z gleby, sklejał je i przemieszczał na niżej położony teren. Zbite nasiona trzeba usunąć, ponieważ zbyt duże zagęszczenie roślin może stać się przyczyną grzybiczego porażenia trawy. W najgorszym wypadku konieczne będzie ponowne obsianie całego obszaru.

Jeśli wiemy jak siać trawę, możemy uniknąć wielu błędów w czasie zakładania trawnika. Prawidłowe przygotowanie gleby i odpowiedni wysiew ułatwi kiełkowanie nasion oraz właściwe ukorzenienie się trawy, a to zagwarantuje piękny wygląd murawy. Samodzielne sianie trawy i czekanie na pojawienie się roślin wymaga odrobiny pracy i cierpliwości.

Alternatywnym rozwiązaniem jest trawa z rolki, która pozwala na uzyskanie natychmiastowych rezultatów. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że cena takiego trawnika jest stosunkowo wysoka.

Wróć

Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Czym usunąć rdzę?