Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odstraszyć gołębie?

Gołębie zazwyczaj nie obawiają się ludzi, dlatego w miastach można spotkać je dosłownie wszędzie. To piękne, ale jednocześnie wyjątkowo uciążliwe sąsiedztwo. W jaki sposób można odstraszyć gołębie nie robiąc im krzywdy? Dowiedz się z tekstu.

W finansach wielu gmin i miast co roku zabezpieczane są środki na ochronę infrastruktury przed gołębiami. Niekiedy przeznacza się je również na naprawę wyrządzonych przez nie szkód. Co jednak może zrobić każdy z nas, aby uniknąć szkód i kosztów? Skuteczne metody na odstraszenie gołębi to:

  • Założenie siatki ochronnej
  • figurki drapieżników
  • nieprzyjemne dźwięki
  • kolce
  • środki chemiczne

SIATKI OCHRONNE

Jeśli na balkonie pojawiło się gniazdo, którego pilnuje gołąb, możesz być pewien, że masz niemały problem. Ptak raz zadomowiony, będzie powracał w to samo miejsce i może okazać się, że na jednym lęgu się nie skończy. Jak odstraszyć gołębie z balkonu, aby nie wyrządzić im krzywdy? Sprawdzonym sposobem jest montaż siatki ochronnej. Można ją kupić w każdym markecie budowlany lub w sieci i samodzielnie zamontować. Siatka powinna mieć na tyle małe oczka, aby gołąb się nie przecisnął. Powinna być również mocna – ptak może próbować ją rozerwać. Po montażu – sprawdź, czy nigdzie nie ma szczelin. Gołębie są bardzo sprytne i z pewnością wykorzystają każdą szansę, by wrócić do wybranego wcześniej miejsca. 

IMITACJE DRAPIEŻNIKÓW

Figurki drapieżników wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych to sprawdzona metodą odstraszenia gołębi. Potocznie nazywane „strachem na gołębie” można postawić lub zawiesić na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Gołębie będą omijać szerokim łukiem teren, na którym zobaczą swojego naturalnego wroga. Równie skutecznym sposobem jest, przyklejona na szybę, naklejka imitująca drapieżnika. To rozwiązanie jest często spotykane w budynkach z dużymi przeszkleniami. Chroni przez zbliżaniem się ptactwa i rozbiciem o szybę.

NIEMIŁE GOŁĘBIOM DŹWIĘKI

Dziecięce wiatraczki, plastikowe butelki na kijkach lub zawieszone reklamówki  -  wszystkie emitują przykry dla gołębi hałas. Dlatego mogą być z powodzeniem stosowane na balkonach czy w ogrodach.  Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem są systemy dźwiękowe, emitujące odgłosy atakujących ptaków drapieżnych takich jak jastrzębie, orły lub sowy. Innym sposobem jest bezgłośnie dla człowieka urządzenie emitujące ultradźwięki. Sprzęt zajmuje niewielką ilość miejsca, a ultradźwięki słyszą jedynie zwierzęta. Niestety – również te domowe. Jeśli więc posiadasz psa lub kota – ta metoda nie jest dla ciebie.

KOLCE

Jak odstraszyć gołębie z parapetu lub dachu? Świetnie sprawdzają się kolce. Przez wzgląd na humanitarne traktowanie skrzydlatych braci polecane są kolce wykonane z tworzywa, a nie z metalu. Wszak chodzi o to, aby odstraszyć gołębie bez wyrządzania im krzywdy.

ŚRODKI CHEMICZNE

Kolejnym sposobem są preparaty o odstraszających zapachach takie jak spraye czy olejki eteryczne. Wybrane mieszanki zapachowe są przetestowane pod kątem skuteczności i jednocześnie bezpieczne dla ptaków. Spryskanie powierzchni uprzykrzonym zapachem skutecznie zapobiegnie siadaniu tam ptactwa. Dostępne są również granulaty, które po rozcieńczeniu z wodą można rozlać na dachówkach, zapobiegając siadaniu na nich gołębi. Bardzo dobrze sprawdza się również żel na tackach, który wytwarza światło ultrafioletowe. Gołębie nie wiedząc, z czym mają do czynienia, wolą się nie zbliżać.

Czytaj także: Jak odstraszyć szpaki?

Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odgrzybić klimatyzację?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Czym usunąć rdzę?