To jeden z najważniejszych mebli znajdujących się w salonie. Idealny zarówno do spędzania czasu z rodziną, jak i samotnego relaksu. Mowa oczywiście o kanapie. Codzienne użytkowanie sprawia, że nawet meble o najbardziej wytrzymałym pokryciu, potrzebują czyszczenia. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie oczyścisz kanapę.
Do czyszczenia tapicerki domowymi sposobami przydadzą się m.in.:
Te produkty z powodzeniem możesz wykorzystać zarówno do czyszczenia tapicerki materiałowej, jak i skórzanej.
Tapicerki materiałowe są niesłychanie popularne i jednocześnie najbardziej podatne na wchłanianie różnego typu zabrudzeń. Jak wyczyścić kanapę materiałową krok po kroku? Na początku warto ją dokładnie odkurzyć. Kanapy tego typu są bowiem pochłaniaczami kurzu i pyłu, który często, mimo skrupulatnego sprzątania, znajduje się w pomieszczeniu. Jak odkurzyć kanapę? Najlepiej rozłożyć ją i użyć do tego celu specjalnej końcówki, która umożliwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc i zagłębień.
Jeśli chodzi o sposób czyszczenia - to zależy on od stopnia zabrudzenia kanapy. Jeśli materiał, którym obity jest mebel, wymaga jedynie odświeżenia, możesz przetrzeć go ściereczką, zamoczoną w roztworze wody i płynu do naczyń. Zamiast płynu do zmywania – możesz użyć proszku do prania. Wykonuj długie i mocne ruchy, aby zetrzeć warstwę brudu i kurzu. W dawnych czasach, lekkich zabrudzeń z obić pozbywano się z pomocą zwilżonego prześcieradła. Wystarczyło rozłożyć je na kanapie, a następnie przetrzepać powierzchnię zwykłą trzepaczką do dywanów.
Z kolei, aby pozbyć się uciążliwych plam z weluru czy aksamitu, można zastosować roztwór amoniaku. Trzeba go przygotować w następujących proporcjach: 2 łyżki środka na 1 itr wody. Powierzchnię kanapy należy czyścić zwilżoną ściereczką, a ruchy powinny być zgodne z kierunkiem, w którym układa się włosie. Bardziej oporne plamy można usunąć mieszanką sody oczyszczonej, wody oraz cytryny (w jednym litrze wody należy rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej i wlać sok z połowy cytryny). Na tłuste plamy skuteczna jest mąka ziemniaczana. Zabrudzone miejsce trzeba przysypać mąką i zostawić na kwadrans. Po tym czasie wystarczy zetrzeć mąkę ściereczką.
Pamiętaj o wysuszeniu czyszczonej powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kanapy do całkowitego wyschnięcia. Tapicerki welurowe można również wysuszyć przy pomocy suszarki.
Popularną metodą czyszczenia tapicerki jest zastosowanie sody oczyszczonej. Skutecznie poradzi sobie ona z kurzem, nawet tym wewnątrz tkaniny, ale także z neutralizowaniem przykrych zapachów. W tym przypadku jej skuteczność jest porównywalna do silnych środków czyszczących. Poza tym soda oczyszczona jest całkowicie bezpieczna, można ją kupić jako proszek, roztwór czy pasta.
Sodę oczyszczoną należy wysypać na tapicerkę, po czym zostawić na parę godzin. W tym czasie substancja „wyciągnie” wszelkie nieczystości z tkaniny. Sodę dodatkowo skroplić wodą. Można też zastosować, opisaną powyżej, mieszaninę wody, sody i soku z cytryny. Roztwór ten świetnie sprawdzi się również w czyszczeniu tapicerki samochodowej.
Innym, skutecznym sposobem jest użycie kwasku cytrynowego. 10 gramów kwasku rozpuść w szklance wody. W roztworze zanurz ściereczkę, a następnie przetrzyj nią zabrudzenia. Kwasek świetnie sprawdzi się w przypadku plam z herbaty, kawy, majonezu, masła czy soku. Jeśli plamy są wyjątkowo tłuste, można przetrzeć je jeszcze alkoholem (np. denaturatem).
Skórzaną kanapę również można czyścić domowymi sposobami. Jednak przed zastosowaniem konkretnej metody, warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, jak zachowa się tapicerka. Jeśli nie pojawią się żadne przebarwienia, możesz rozpocząć czyszczenie całej powierzchni kanapy lub zabrudzonego miejsca. W przypadku skóry, świetnie sprawdzi się woda z płatkami mydlanymi lub płynem do mycia naczyń. Zanurz w roztworze ściereczkę, wyciśnij nadmiar roztworu i przetrzyj kanapę. Pozostaw tapicerkę do całkowitego wyschnięcia.
Następnie możesz ją nawilżyć. Wykorzystaj do tego oliwę z oliwek, olej lniany bądź mleczko do demakijażu. Nalej odrobinę na ściereczkę i kolistymi ruchami wcieraj w powierzchnię kanapy. Taki zabieg pielęgnacyjny dobrze przeprowadzić na noc, aby użyty preparat mógł się wchłonąć. Do czyszczenia skóry polecany jest także miks octu i oliwy spożywczej, w proporcjach: pół szklanki oliwy i 1/4 szklanka octu.
Do usuwania trudnych plam ze skórzanych mebli nie wolno używać benzyny, rozpuszczalników czy wybielaczy. W przypadku jasnej tapicerki, w usuwaniu trudnych zabrudzeń, sprawdzą się: woda kolońska oraz pasta do zębów. Jeśli twoja kanapa pokryta jest sztucznym włóknem, uporczywych plam pozbędziesz się stosując roztwór zimnej wody i amoniaku, a także piankę do golenia czy ocet. Podobnie jak w przypadku tapicerki skórzanej – warto wykonać próbę w mało widocznym miejscu.
Jeśli jednak domowe środki nie pomogą – należy sięgnąć po detergenty bądź skorzystać z usług firm profesjonalnie czyszczących kanapy.