Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Stroiki świąteczne: Sprawdzone pomysły na udekorowanie stołu świątecznego

Czas Bożego Narodzenia kojarzy się z radością, ciepłem rodzinnym i… klimatycznymi dekoracjami. Stroiki na stół wigilijny można kupić albo przygotować wspólnie z rodziną. To przyjemnie zajęcie i dobra forma wspólnego spędzania czasu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na wykonanie takich dekoracji.

Z CZEGO WYKONAĆ STROIKI NA BOŻE NARODZENIE?

Poniżej lista rzeczy, które opcjonalnie przydadzą się, aby wykonać stroiki bożonarodzeniowe na stół:

 • ozdobne naczynie — taca, szklane naczynie, doniczka lub wiklinowy koszyk;
 • gałązki drzewa iglastego;
 • suche gałązki;
 • suszone plasterki pomarańczy lub cytryny;
 • gąbka florystyczna;
 • szyszki;
 • wstążki;
 • bombki i figurki;
 • świeczki;
 • kryształki i kamyki ozdobne;
 • łupiny orzecha włoskiego;
 • sztuczny śnieg w sprayu

NAJPROSTSZY STROIK ŚWIĄTECZNY NA STÓŁ

Na wykonanie najłatwiejszego stroika świątecznego potrzeba zaledwie 10 minut. Pomimo swojej prostoty, będzie on doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Na niewielkiej tacy wykonanej z drewna, metalu lub korka ustaw cztery świeczki: trzy mniejsze i jedną większą. Ważne jest, aby wszystkie były w jednym kolorze. Udekoruj gałązki drzewka iglastego, którymi dysponujesz. Najpierw zawiąż na nich kilka małych kokardek. Wykorzystaj do tego cienką, połyskującą wstążkę. Następnie, za pomocą nitki lub drucika przymocuj do gałązek pare niewielkich bombek. Tak udekorowane gałązki ułóż między świeczkami. I gotowe! Taki stroik można np. postawić na wigilijnym stole bądź ozdobić nim komodę w przedpokoju.

JAK ZROBIĆ STROIK ŚWIĄTECZNY Z DONICZKI?

W czeluściach komórki, na parapecie lub balkonie zawsze znajdzie się jakaś zapomniana gliniana lub metalowa doniczka. Z takiego znaleziska można wyczarować przepiękny stroik na świąteczny stół. W tym przypadku najważniejszym elementem będzie gąbka florystyczna, którą można za kilka złotych kupić w każdej kwiaciarni. To niezwykle wygodny materiał, z łatwością można w niego wbić rośliny. Gąbka ma jeszcze jedną ważną zaletę — zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu, rośliny tworzące stroik można podlewać, co zdecydowanie przedłuży żywotność kompozycji.

Przyciętą, do odpowiedniego rozmiaru, gąbkę florystyczną włóż do doniczki. Idealnie, gdyby znajdowała się 1-2 cm poniżej górnej krawędzi naczynia. W gąbkę wbij żywe gałązki drzewa iglastego, jemioły i głogu. Zrób to w taki sposób, aby środek pozostał pusty. To miejsce pozostaw na dużą świeczkę — najładniej będzie się prezentowała świeca w kolorze czerwonym lub złotym. Aby świeczka była stabilna, w jej spód wbij kilka plastikowych wykałaczek lub patyczków. Patyczki powinny częściowo wystawać. Następnie włóż świeczkę do stroika. Wykałaczki wbiją się w gąbkę i zapewnią stabilną konstrukcję. I w ten sposób, kolejny piękny stroik jest gotowy.

STROIKI W SZKLE NA BOŻE NARODZENIE

Szklane kompozycje florystyczne, znane także jako las w słoiku, o hit ostatnich lat. Wykonanie bożonarodzeniowej wersji takiego lasu nie jest trudne. Na początek należy przygotować odpowiednie naczynie. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na takie, do którego z łatwością włożysz dłoń. Może to być wazon z szerszą górą, duży kielich, szeroka u góry szklanka lub akwarium-kula. Jeśli nie masz udało ci się znaleźć odpowiedniego pojemnika w domu, z pewnością kupisz go, za niewielką kwotę, w sklepie z elementami do dekoracji wnętrza.

Stroiki bożonarodzeniowe w szkle można wykonać na wiele sposobów:

 • na dnie naczynia możesz umieścić: koraliki, szkiełka, perełki, kamyki, piasek lub mech;
 • na podkład możesz wyłożyć szyszki, łupiny orzecha (naturalne lub posrebrzone farbą), kulki z waty, malutkie bombki, suszone plastry owoców cytrusowych, orzechy laskowe, figurki lub inne dowolne ozdoby świąteczne;
 • powstałą kompozycję uzupełnij suchymi lub świeżymi gałązkami,
 • doskonały efekt, przypominający zimowy krajobraz, daje delikatne oprószenie wnętrza naczynia sztucznym śniegiem;
 • jeśli lubisz klimatyczny płomień, możesz wewnątrz stroika umieścić wysoką świeczkę. Pamiętaj jednak wtedy, aby była ona wyższa niż pozostałe ozdoby
 • szklane naczynie można obwiązać ozdobną wstążką.

KILKA PORAD, JAK ZROBIĆ PRAKTYCZNY STROIK ŚWIĄTECZNY

Stroiki na Boże Narodzenie oprócz tego, że zachwycają i wprowadzają magiczną atmosferę, powinny również spełniać wymogi bezpieczeństwa. Przede wszystkim stroik musi być stabilny. Chwila nieuwagi może spowodować jego przewrócenie. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli elementem stroika jest świeczka. Warto pamiętać również o tym, aby łatwopalne elementy (takie jak np. gałązki) nie znajdowały się zbyt blisko płomienia.

Jeśli chodzi o stroik świąteczny na stół, to musi on mieć optymalną wysokość. Rozmiar kompozycji powinien być tak dostosowany, aby nie zasłaniał gości siedzących naprzeciw siebie. Pamiętajmy również o dopasowaniu stroika do aranżacji wnętrza. We wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzi się minimalistyczny stroik na tacy ze świeczkami. Natomiast w pomieszczeniach tradycyjnych lepiej prezentują się klasyczne, bogato zdobione dekoracje.

Czytaj także:

 Jak przygotować piękne ozdoby na okno?

Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji
Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji