Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć żywicę z ubrania? Prosty poradnik

Każdy kto pierze swoje ubrania zdaje sobie sprawę, że zdarzają się takie plamy, które bardzo trudno usunąć z tkaniny. Szpecą one ubranie do tego stopnia, że ubranie wydaje się nadawać tylko do kosza. Do takich plam z pewnością należy ta z żywicy. Wydawać się może, że rzadko można się spotkać z taką plamą. A jednak podczas spaceru po lesie czy pracy w ogrodzie pośród drzew można bardzo łatwo wybrudzić ubranie żywicą.

Żywica to nierozpuszczalna w wodzie mieszanina nielotnych kwasów żywicznych i fenolowych. Jest wiele rodzajów żywicy, ale to nie ma znaczenia. Ten skład sprawia, niezależnie który to rodzaj, że niepożądana żywica na naszym ubraniu jest trudna do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Czytaj dalej, a dowiesz się jak poradzić sobie z taką plamą.

Jak zatem skutecznie wyczyścić ubranie, aby plama z żywicy zniknęła? Istnieje na to bardzo prosty, a przede wszystkim skuteczny sposób. Spójrz po co zrobić, aby w dwóch prostych krokach ubranie odzyskało swój blask:

Zamroź i zdrap żywicę

Najprościej użyć do tego kostek lodu lub żelu chłodzącego. Do żywicy przyłóż na kilka minut któryś z tych dwóch zimnych przedmiotów. Kiedy już zamrozisz żywicę, to możesz zdrapać ją palcami. Możesz użyć też czegoś ostrego innego do zdrapania żywicy, ale to może zaszkodzić tkaninie, dlatego lepiej uczynić to palcami. Kiedy to zrobisz, możesz przejść do kroku następnego.

Rozpuść plamę

A tym następnym krokiem jest usunięcie plamy pozostałej pod zamrożoną żywicą. Do tego celu możesz użyć różnych środków. Zastosować możesz chociażby spirytus czy dobrze Ci znany, dostępny w sklepie rozpuszczalnik. Uważaj jednak, bo niektóre środki mogą zaszkodzić konkretnemu rodzajowi tkaniny, a tego na pewno nie chcesz ! Oprócz wyżej wymienionych możesz także użyć olejku herbacianego, który bardzo dobrze rqdzi sobie z żywicznymi plamami.

Środek rozpuszczający zetrzyj potem z plamy suchą szmatką. Aby mieć pewność, że nie pozostał na ubraniu, przetrzyj miejsce zabrudzenia octem zmieszanym z wodą. Teraz wystarczy, że wypierzesz ubranie tak jak zwykle i nie zostanie żaden ślad po plamie z żywicy oraz rozpuszczalniku.

A co jeśli plama dalej jest widoczna?

W przypadku, kiedy plama dalej jest widoczna na Twoim ubraniu, powinieneś wszystkie czynności powtórzyć. A jeśli i tym razem się nie uda, to powtórzyć je kolejny raz. Musisz przy wielu próbach pamiętać jednak, że zbyt częste używanie rozpuszczalnika może zaszkodzić tkaninie.

Usunięcie żywicy z ubrania prostsze niż się wydaje

Jak się okazuje usunięcie z ubrania plamy po żywicy wcale nie jest takie trudne. Wymaga jedynie dokładności i delikatności w wykonaniu. Bowiem każdy źle wykonany krok, może zaszkodzić tkaninie, czego nikt na pewno nie chce. Jednak sama metoda wydaje się bardzo łatwa do zastosowania, co ważniejsze dzięki jej skuteczności będziesz mógł na nowo cieszyć się swoimi ubraniami.

Wróć

Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?