Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak często i dlaczego powinno zmieniać się pościel?

Pościel zajmuje szczególną pozycję wśród tekstyliów, którymi się otaczasz. Jednocześnie to jedno z największych siedlisk roztoczy, bakterii i alergenów. Dowiedz się, jak dbać o pościel, aby czas spędzony w łóżku nie był koszmarem dla twojego zdrowia.

Choć nie widzisz ich gołym okiem, w twoim otoczeniu żyją miliony stworzeń zwanych roztoczami. Znajdują się niemal wszędzie, gdzie przebywają ludzie. Żywią się mikro-odpadami (takimi jak np. martwy naskórek), resztkami pożywienia, a nawet związkami organicznymi znajdującymi się w kurzu. Pościel to jedno z ulubionych miejsc bytowania roztoczy. Wszak codziennie spędzasz w niej kilka godzin.

ZMIANA POŚCIELI - DLACZEGO TAK WAŻNA?

To jednak nie koniec. Poza naskórkiem, w pościeli pozostawiasz również pot, sebum, ślinę, resztki płynów ustrojowych. Jak pokazują badania, znajdują się w niej także pewne ilości moczu i kału. W ten sposób tworzą się warunki do rozwoju bakterii, grzybów i pierwotniaków, które są groźne dla zdrowia, wydzielają nieprzyjemny zapach i zanieczyszczają skórę. To chyba wystarczający argument do tego, żeby mocniej dbać o czystość pościeli.

JAK CZĘSTO POWINNO ZMIENIAĆ SIĘ POŚCIEL?

Najlepiej zmieniać pościel raz na dwa tygodnie. Jeśli jednak często się pocisz, masz łuszczycę, trądzik bądź zdarza się, że w łóżku towarzyszy ci zwierzak – zaleca się robić to częściej (nawet co siedem dni).

Poza regularną wymianą pościeli warto również dbać o wieczorne zwyczaje. Przykładowo – nie należy kłaść się do pościeli z mokrymi włosami, gdyż wilgoć to idealne środowisko dla rozwoju grzybów. Pomieszczenie, w którym śpisz, powinno być regularnie odkurzane, a także wietrzone każdego dnia. Nie można zapominać o materacu – w miarę możliwości należy go raz na jakiś czas wietrzyć i trzepać. Można kupić też specjalne bawełniane nakładki na materac.

JAK NAJLEPIEJ PRAĆ POŚCIEL?

Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady dotyczące prania pościeli.

  • Pierz pościel w podwyższonej temperaturze - nie niższej niż 60°C (od tej zasady są jednak wyjątki),
  • Unikaj przeładowywania pralki,
  • Dostosuj długość prania do stopnia zabrudzenia,
  • Nie łącz prania pościeli z ciężką odzieżą lub ręcznikami,
  • Dokładne susz pościel zaraz po wypraniu.

W JAKIEJ TEMPERATURZE PRAĆ POŚCIEL?

Pościel z kory najlepiej prać w temperaturze nieprzekraczającej 60°C. Ten rodzaj pościeli jest bardzo praktyczny, ponieważ nie dość, że nie uczula, to jeszcze nie wymaga prasowania. Ponadto pościel z kory jest niedroga i może się pochwalić przyzwoitą jakością.

Z kolei pościel z satyny bawełnianej pierze się w przedziale od 40°C do 60°C. Do jej odświeżania nie należy używać wybielacza, gdyż może on zniszczyć delikatną strukturę materiału. Pościeli z satyny bawełnianej nie powinno się prasować. Lepiej zrezygnować z wirowania i rozwiesić wilgotne poszewki na suszarce. Dzięki temu nie powstaną zagniecenia.

Pościel bawełnianą bez domieszek można prać w przedziale 60°C - 90°C. Jeśli chcesz mieć pewność, że z pościeli, w bezpieczny sposób, znikną zabrudzenia - wystarczy dodać do prania łyżeczkę sody oczyszczonej.

Choć regularna wymiana pościeli może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, to  przynosi wymierne korzyści. Pozwala nie tylko na sen w atmosferze świeżości, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie.

W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak usunąć zapach moczu?
W jakiej temperaturze prać pościel?
Jak prać ręcznie?
Jak odbarwić zafarbowane pranie?
Jak usunąć zapach moczu?