Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odbarwić zafarbowane pranie?

Problem zafarbowanego prania może dotknąć każdego, bez znaczenia, czy panie włączamy pierwszy, czy setny raz w życiu. Włożenie do bębna ubrań o zupełnie innych kolorach może być efektem zawieruszenia się jednej rzeczy w drugiej lub celowym zabiegiem nieuświadomionej osoby w kwestii farbowania. Jeden błąd i całe pranie wydaje się do wyrzucenia, a efekty, jakie ujrzymy, mogą zwalić nas z nóg. Jak odbarwić zafarbowane pranie? Czy jest to w ogóle możliwe? Oto kilka sposobów, które mogą pomóc uporać się z tym problemem.

Dlaczego pranie farbuje?

Można powiedzieć, że najczęściej zafarbować mogą nowe ubrania, które przezywają swoje pierwsze pranie. Nowe tekstylia mają bogaty i intensywny kolor, który świadczy o nowości. Niestety nadmiar nagromadzonego barwnika w kontakcie z wodą może się zwyczajnie rozpuszczać, co skutkuje jego wnikaniem w strukturę innych rzeczy w pralce. Do czynników wspomagających proces barwienia zaliczyć można: kontakt z wodą, ocieranie, wysoką temperaturę oraz wirowanie w pralce. Warto jednak podkreślić, że takie rzeczy mogą zdarzyć się nawet najlepszym, którzy starannie sortują pranie i pamiętają o dobraniu odpowiedniej kolorystyki.

Domowe sposoby na zafarbowanie pranie

Namaczanie w wodzie z octem

Zabarwione pranie najlepiej zamoczyć w wodzie z dodatkiem octu na kilka godzin. Niestety ocet ma nieprzyjemny zapach i w rezultacie może on pozostać na kilka godzin w łazience. Kiedy pranie zostanie namoczone, należy umieścić je w pralce i wyprać tradycyjnie. To z pewnością pomoże!

Pranie z dodatkiem proszku do pieczenia

Proszek do pieczenia również może uratować zafarbowane pranie. Dodanie proszku do pieczenia często wręcz działa cuda. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby pranie wykonać w najniższej, możliwej temperaturze, ponieważ połączenie proszku i wysokiej temperatury wody może doprowadzić do skurczenia się materiałów.

Sok z cytryny

Jeżeli zafarbowane zostało białe pranie, wówczas warto pokropić plamę sokiem z cytryny, ponieważ ta ma czynności wybielające. Ten patent sprawdzi się na niewielkich plamach.

Odplamiacze

Oczywiście warto mieć w domu odplamiacz, który w sposób chemiczny wywabi plamę z danej odzieży. W przypadku odplamiaczy postępować należy tak samo, jak w przypadku octu. Pranie powinno się dokładnie namoczyć w misce z wodą i odplamiaczem, po czym całość trzeba tradycyjnie wyprać w pralce. Niestety stosowanie odplamiacza może niekorzystnie wpłynąć na strukturę odzieży i doprowadzić do jej zniszczenia.

Jak zapobiegać farbowaniu odzieży?

Tak naprawdę farbowanie można ograniczyć na dwa sposoby, do których należy:

  • Stosowanie specyfików pochłaniających nadmiar barwnika,
  • Utrwalanie barwnika na danej strukturze.

Pierwszy z przykładów mówi o umieszczaniu specjalnych chusteczek pochłaniających barwnik. Takie specyfiki dostępne są w wielu sklepach. Po każdym praniu należy jednak pamiętać o wyciągnięciu chusteczki z bębna, ponieważ mają one tendencję do wkręcania się w filtr pralki, co może skutkować jej uszkodzeniem.

Drugim sposobem jest moczenie prania przed pierwszym praniem w misce z bardzo zimną wodą i dodatkiem 1/4 szklanki octu. Ocet sprawi, że barwnik się ustabilizuje i nie opuści tkaniny. Można również prać daną odzież wielokrotnie, aby puściła barwnik, jednak może doprowadzić to do powstawania smug i wypłowienia tkaniny.

Jak widać, istnieją domowe sposoby na zafarbowane pranie. To szybkie i tanie sposoby na to, aby uratować zniszczoną odzież. Warto wypróbować te sposoby u siebie, być może odzież zyska nowe życie i nie zostanie wyrzucona do kosza.

CZYTAJ TEŻ Jak usunąć farbę z ubrania?

Wróć

Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak usunąć smar?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Jak usunąć zapach stęchlizny?
Jak usunąć smar?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć farbę z ubrania?