Zapach stęchlizny jest wynikiem zawilgocenia pomieszczenia bądź innego miejsca oraz towarzyszącemu mu rozwojowi pleśni czy grzybów. W celu jego likwidacji konieczne jest zlokalizowanie źródła nieprzyjemnego zapachu i wilgoci, a następnie jego zlikwidowanie. Jeśli nieprzyjemny zapach dotyczy całego pomieszczenia to istotne jest również, aby zadbać o odpowiednią wentylację i ogrzewanie, gdyż pomoże to uchronić się od nawrotu stęchlizny. Wskazane jest, aby każde pomieszczenie czy to w domu czy w mieszkaniu posiadało kanał wentylacyjny, a także źródło napowietrzania.Jeśli zastanawiasz się czym usunąć zapach stęchlizny, to poniżej przedstawiamy metody, które pomogą pozbyć się go w skuteczny sposób.
Pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań bywa bardzo trudne. Najczęściej powstaje on na skutek długiego przechowywania ubrań w zamkniętych pomieszczeniach, włożenia do szafy wilgotnych ubrań czy też pozostawienia przez dłuższy czas nierozwieszonego prania w pralce.
W celu uniknięcia pojawienia się nieprzyjemnego zapachu odzieży należy ją odpowiednio konserwować i przechowywać. Jeśli jednak ubrania przejdą zapachem stęchlizny to skuteczne mogą okazać się poniższe metody:
Istotne jest, aby do prania używać proszku, a nie płynu, gdyż detergenty w proszkach są zdecydowanie mocniejsze. Dodatkowo używamy płynów do płukania o intensywnym zapachu, a pranie nastawiamy na najwyższą temperaturę stosując się jednocześnie do zaleceń producenta, aby nie zniszczyć odzieży.
Jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającą przez wiele lat pralką oraz uniknąć powstawania w niej nieprzyjemnych zapachów, które mają tendencję do przenoszenia się na praną odzież, to warto jest zastosować się do poniższych metod:
W sytuacji, gdy pomimo metod zapobiegawczych, w naszej pralce pojawi się nieprzyjemny zapach to zalecane jest:
Jeśli w szafie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach to jego usuwanie rozpoczynamy od całkowitego opróżnienia szafy i dokładnego umycia jej wnętrza przy użyciu wody z octem. Po dokładnym osuszeniu środek szafy spryskujemy odświeżaczem do powietrza bądź olejkiem lawendowym. Dodatkowo we wnętrzu możemy pozostawić pojemniczki z lekko zgniecionymi goździkami bądź z palonymi ziarnami kawy, które doskonale będą neutralizować nieprzyjemny zapach.
W sytuacjach, gdy nieprzyjemna woń jest bardzo intensywna możemy do szafy włożyć gorące mleko, które umieszczamy w naczyniu, a następnie zamknąć drzwi szafy i odczekać do całkowitego wystygnięcia mleka. Czynność należy powtarzać do chwili uzyskania oczekiwanego efektu.
W celu uniknięcia zatęchnięcia szafy istotne jest, aby nigdy nie wkładać do niej wilgotnych ubrań, a także systematycznie ją wietrzyć. Cyrkulacja powietrza pozwoli na uniknięcie zawilgocenia i powstawania ewentualnych pleśni czy grzybów.
Reasumując, niezależnie od miejsca, w którym mamy do czynienia ze stęchlizną, doskonałym środkiem do jej zwalczania jest zarówno ocet jak i soda oczyszczona. Są to środki spożywcze, który każdy z nas ma w domu i dzięki czemu są one łatwo osiągalne. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na używanie preparatów chemicznych, które powinny być ostatecznością, warto jest skorzystać z domowych metod walki ze stęchlizną.