Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć zapach stęchlizny?

Zapach stęchlizny jest wynikiem zawilgocenia pomieszczenia bądź innego miejsca oraz towarzyszącemu mu rozwojowi pleśni czy grzybów. W celu jego likwidacji konieczne jest zlokalizowanie źródła nieprzyjemnego zapachu i wilgoci, a następnie jego zlikwidowanie. Jeśli nieprzyjemny zapach dotyczy całego pomieszczenia to istotne jest również, aby zadbać o odpowiednią wentylację i ogrzewanie, gdyż pomoże to uchronić się od nawrotu stęchlizny. Wskazane jest, aby każde pomieszczenie czy to w domu czy w mieszkaniu posiadało kanał wentylacyjny, a także źródło napowietrzania.Jeśli zastanawiasz się czym usunąć zapach stęchlizny, to poniżej przedstawiamy metody, które pomogą pozbyć się go w skuteczny sposób.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań bywa bardzo trudne. Najczęściej powstaje on na skutek długiego przechowywania ubrań w zamkniętych pomieszczeniach, włożenia do szafy wilgotnych ubrań czy też pozostawienia przez dłuższy czas nierozwieszonego prania w pralce.

W celu uniknięcia pojawienia się nieprzyjemnego zapachu odzieży należy ją odpowiednio konserwować i przechowywać. Jeśli jednak ubrania przejdą zapachem stęchlizny to skuteczne mogą okazać się poniższe metody:

 • ponowne wypranie ubrań, gdzie do proszku dosypujemy sodę,
 • spryskanie ubrań przy pomocy atomizera (przed praniem) wodą z rozpuszczoną w niej sodą,
 • włożenie ubrań do plastikowej torby i dosypanie sody, energiczne wstrząśnięcie (tak, aby proszek dostał się wszędzie), pozostawienie na kilka godzin, a następnie wypranie,
 • namoczenie odzieży, przed praniem, w wodzie z dodatkiem octu, a następnie wypranie jej z intensywnym płynem do płukania tkanin,
 • spryskanie ubrań olejkiem sosnowym,
 • dodanie do prania kilku kropli olejku sosnowego.

Istotne jest, aby do prania używać proszku, a nie płynu, gdyż detergenty w proszkach są zdecydowanie mocniejsze. Dodatkowo używamy płynów do płukania o intensywnym zapachu, a pranie nastawiamy na najwyższą temperaturę stosując się jednocześnie do zaleceń producenta, aby nie zniszczyć odzieży.

Jak usunąć zapach stęchlizny z pralki?

Jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającą przez wiele lat pralką oraz uniknąć powstawania w niej nieprzyjemnych zapachów, które mają tendencję do przenoszenia się na praną odzież, to warto jest zastosować się do poniższych metod:

 • pranie należy wyjmować od razu po zakończonej pracy pralki,
 • po wyjęciu z pralki mokrego prania nie należy zamykać jej, a pozostawić otwartą do zupełnego wyschnięcia,
 • gumowe uszczelki należy wycierać do sucha po każdym praniu,
 • raz na miesiąc należy czyścić filtr pralki, w którym zbierają się zanieczyszczenia,
 • do prania używamy środków zmiękczających wodę, które pomogą w zapobieganiu osadzania się kamienia.

W sytuacji, gdy pomimo metod zapobiegawczych, w naszej pralce pojawi się nieprzyjemny zapach to zalecane jest:

 • wykonanie prania bębna pralki w jak najwyższej temperaturze z uprzednio dodanym 1l octu,
 • miejsca, w których pojawił się grzyb spryskujemy wybielaczem i po upływie pół godziny wycieramy do sucha szmatką.

Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy?

Jeśli w szafie wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach to jego usuwanie rozpoczynamy od całkowitego opróżnienia szafy i dokładnego umycia jej wnętrza przy użyciu wody z octem. Po dokładnym osuszeniu środek szafy spryskujemy odświeżaczem do powietrza bądź olejkiem lawendowym. Dodatkowo we wnętrzu możemy pozostawić pojemniczki z lekko zgniecionymi goździkami bądź z palonymi ziarnami kawy, które doskonale będą neutralizować nieprzyjemny zapach.

W sytuacjach, gdy nieprzyjemna woń jest bardzo intensywna możemy do szafy włożyć gorące mleko, które umieszczamy w naczyniu, a następnie zamknąć drzwi szafy i odczekać do całkowitego wystygnięcia mleka. Czynność należy powtarzać do chwili uzyskania oczekiwanego efektu.

W celu uniknięcia zatęchnięcia szafy istotne jest, aby nigdy nie wkładać do niej wilgotnych ubrań, a także systematycznie ją wietrzyć. Cyrkulacja powietrza pozwoli na uniknięcie zawilgocenia i powstawania ewentualnych pleśni czy grzybów.

Reasumując, niezależnie od miejsca, w którym mamy do czynienia ze stęchlizną, doskonałym środkiem do jej zwalczania jest zarówno ocet jak i soda oczyszczona. Są to środki spożywcze, który każdy z nas ma w domu i dzięki czemu są one łatwo osiągalne. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na używanie preparatów chemicznych, które powinny być ostatecznością, warto jest skorzystać z domowych metod walki ze stęchlizną.

Wróć

Jak zneutralizować zapach czosnku?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Jak zneutralizować zapach czosnku?
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć plamy z herbaty?