Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi - jak sprać krew i usunąć utrwalone plamy z krwi?

Czerwona plama na ulubionej białej koszuli lub dżinsach, to nie lada problem. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z plamą krwi, którą dużo trudniej jest usunąć, niż np. zabrudzenia z wina. Jak wywabić plamę z krwi niezaschniętej? Jak sprać starą plamę z krwi? Jak pozbyć się plamy z materaca, kanapy, dywanu? Poniżej odpowiedzi na te pytania.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ PLAMY Z TRAWY?

DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ PLAM Z KRWI

Pojawienie się plamy z krwi niekoniecznie oznacza, że musimy sięgnąć po klasyczne detergenty albo odplamiacze. W przypadku niektórych tkanin użycie środków chemicznych może spowodować odbarwienia lub uszkodzenie struktury materiału. Dlatego, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby. Istnieje wiele skutecznych i sprawdzonych metod usuwania plam z krwi, przy wykorzystaniu środków, które z pewnością znajdą się w każdym domu.
Świetnie sprawdzają się do tego:
  • sok z cytryny
  • sól kuchenna
  • woda utleniona
  • soda oczyszczona
  • boraks
  • krochmal
  • mąka ziemniaczana
  • amoniak
  • polopiryna lub aspiryna
Dobór metody czyszczenia i środka zależy od tego, czy jest to plama świeża, czy zaschnięta oraz na czym powstała. Inne metody usuwania zabrudzeń z krwi stosuje się na ubraniach, które można prać. Inne zaś, na odzieży nieprzeznaczonej do prania w wodzie. Istnieją także skuteczne sposoby usuwania plam krwi z miejsc, których nie da się wyprać (np. tapicerka, dywany).

SPOSOBY NA ŚWIEŻE PLAMY Z KRWI

Jeśli przydarzy się nam zabrudzić ubranie lub prześcieradło krwią, trzeba działać natychmiast. Krew należy do uporczywych plam, które z upływem czasu stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Dlatego, dobrze jest od razu zamoczyć poplamioną rzecz w zimnej wodzie. Można przy tym posiłkować się szarym mydłem lub wcześniej posypać zaplamione miejsce solą kuchenną i odczekać godzinę.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyniku tych zabiegów plama całkowicie zniknie. Teraz wystarczy rzecz wyprać, tak jak to robimy na co dzień. Należy pamiętać, by poplamionej krwią odzieży nie prać w ciepłej lub gorącej wodzie. Taki zabieg jedynie utrwali ślady na tkaninie i sprawi, że będą trudniejsze do usunięcia.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ PLAMY Z ŻYWICY Z UBRAŃ? 

JAK USUNĄĆ ZASCHNIĘTE PLAMY Z KRWI?

Nie zawsze istnieje możliwość usunięcia świeżych plam z krwi. Czasami zdarza się, że ubranie możemy poddać czyszczeniu dopiero po kilku godzinach albo zauważymy plamę po jakimś czasie. Niestety, w przypadku starych plam z krwi, wywabianie jest procesem znacznie trudniejszym. Dzieje się tak za sprawą hemoglobiny, która powoduje krzepnięcie krwi na tkaninie. W tej sytuacji zamoczenie plamy w lodowatej wodzie może nie wystarczyć. Zatem, jak sprać starą plamę z krwi? Środków i sposobów, które możemy do tego wykorzystać jest wiele. Poniżej kilka z nich.
Sól kuchenna na stare plamy
Zaschnięte plamy z krwi można moczyć w roztworze soli kuchennej. Wystarczy miskę napełnić wodą z dodatkiem soli, w proporcjach 3 łyżki na 1 litr wody i moczyć zabrudzoną rzecz przez godzinę. W przypadku delikatniejszych tkanin roztwór soli powinien być słabszy (1,5 do 2 łyżek soli na litr wody). Po namaczaniu tkaninę uprać ręcznie lub w pralce.

Wcieranie w plamę soku z cytryny lub wody utlenionej
Zarówno sok z cytryny, jak i woda utleniona mają właściwości wybielające. Dlatego, można je bez obaw stosować do usuwania plam z krwi na białych i jasnych ubraniach. Plamę należy skropić odrobiną soku z cytryny albo wody utlenionej, potrzeć w rękach, odczekać kilkanaście minut i spłukać rzecz pod zimną wodą. Innym sposobem jest namaczanie zaplamionej odzieży w zimnej wodzie z dodatkiem wody utlenionej.

Pasta z sody oczyszczonej, krochmalu, mąki ziemniaczanej lub boraksu
Do wywabiania zaschniętych plam z krwi można wykorzystać pastę, uzyskaną w wyniku rozrobienia z wodą sody oczyszczonej, krochmalu lub mąki ziemniaczanej. Środkiem, który doskonale sprawdza się w postaci pasty do odplamiania jest także boraks. Papkę trzeba nałożyć na zabrudzone miejsce, wysuszyć przy pomocy suszarki i pozostawić na godzinę. Następnie, usunąć proszek z plamy przy pomocy szczotki do ubrań, a rzecz przepłukać w zimnej wodzie i wyprać.

Płyn do mycia naczyń
W przypadku świeżej krwi wystarczy namoczyć plamę w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie należy zaplamione miejsce płukać, można też potrzeć plamę, tak by szybciej zniknęła.

USUWANIE PLAM Z KRWI Z BIAŁYCH TKANIN

W przypadku białych tkanin plamy powstałe z krwi są bardzo widoczne. Z drugiej jednak strony, przy ich wywabianiu nie musimy się martwić o ewentualne odbarwienia. Jak wspominaliśmy już wyżej, właściwości wybielające posiada sok z cytryny oraz woda utleniona. Dobrze sprawdzi się także amoniak (roztwór 5%) którym można bezpośrednio pocierać plamę. Sposób ten znajduje także zastosowanie z użyciem samej wody utlenionej lub jej mieszanki z amoniakiem. Jeżeli pocieranie okaże się nie do końca skuteczne, białą tkaninę trzeba zamoczyć na kilka lub kilkanaście godzin w zimnej wodzie, z dodatkiem soli kuchennej.

WYWABIANIE PLAM Z KRWI Z TKANIN NIENADAJĄCYCH SIĘ DO PRANIA

Pojawienie się plamy krwi na tkaninie, której nie można prać w wodzie może z pozoru wydawać się trudne. Jednak, także i tutaj przydatne okazują się domowe sposoby. Wykorzystać można tabletkę aspiryny lub polopiryny, którą trzeba rozpuścić w kilku kroplach wody. Powstałą w ten sposób zawiesiną należy natrzeć plamę. Następnie, przy pomocy suszarki do włosów, osuszyć zabrudzone miejsce. Resztki zawiesiny można usunąć szczotką do ubrań. Inną metodą usuwania zabrudzeń z krwi z ubrań nienadających się do prania jest pocieranie ich alkoholem.

Zobacz też: JAK USUNĄĆ PLAMY Z CZEKOLADY 

PLAMA Z KRWI NA KANAPIE,TAPICERCE,DYWANIE

O ile w przypadku ubrań lub prześcieradeł mamy możliwość namaczania plam, to by usunąć plamy z krwi z kanapy, tapicerki lub dywanu naturalnie wyklucza to rozwiązanie. Świeże plamy z krwi zawsze warto spróbować usunąć przy pomocy zimnej wody i szczotki. Do wywabiania zaschniętych plam zastosować można opisane już wyżej środki, takie jak: sól kuchenna, sok z cytryny i woda utleniona. Jedną z metod jest pocieranie zabrudzonego miejsca szmatką, nasączoną wybranym środkiem lub jego roztworem wodnym. Trzeba koniecznie uważać, aby nie rozprzestrzenić plamy na większą powierzchnię. Innym sposobem jest nałożenie na plamę pasty z krochmalu, z dodatkiem wody utlenionej lub soku z cytryny.

Opisane sposoby wywabiania plam z krwi bazują na naturalnych detergentach. Jednak, nawet te metody powinny być poprzedzone testem na niewielkim fragmencie materiału, tak aby uniknąć zniszczenia rzeczy.

Wróć

Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć zapach moczu?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć smar?