Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czym sprać plamy ze smaru?

Wszyscy wiemy, jak uciążliwe bywają plamy na ubraniach- bo, że się zdarzają, nie trzeba nikogo przekonywać. Na szczęście większość z nich nie wymaga radykalnych działań, wystarczy skorzystać z domowych, sprawdzonych sposobów. Nawet jeśli chodzi o bardzo trudne plamy ze smaru. Chociaż ich usuwanie nie należy do przyjemności, nie musi być koszmarem. Jak usunąć plamy ze smaru- szybko i skutecznie?

Dlaczego plamy ze smaru są tak problematyczne?

Smar jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Wynika to z jego składu i właściwości chemicznych. Wykazuje silne działanie hydrofobowe, co oznacza, że nie łączy się z cząsteczkami wody. Nie da się go wypłukać z tkaniny, więc zwykłe pranie z pewnością nie pomoże (a może wręcz zaszkodzić).

Plamy ze smaru zupełnie inaczej reagują z tłuszczem czy kuchennymi detergentami- które łączą się tak z wodą, jak i tłuszczem (więc i zabrudzeniami). Podobny schemat można zauważyć w czasie mycia naczyń, kiedy osad z patelni zostaje spłukany wraz z pianą.

Czas reakcji jest kluczowy

Nie ma się co oszukiwać czas reakcji jest bardzo ważny - bo jak wiadomo, im szybciej, tym lepiej. Natychmiastowe działania mogą oszczędzić wiele trudu, a plamy ustąpią zdecydowanie szybciej. Wraz z upływem czasu, smar wnika we włókna tkaniny i trudno będzie go usunąć, nawet przy użyciu specjalnych środków.

Ale to nie problem, bo w każdym domu znajdują się produkty, które cechują się wyjątkową skutecznością w walce z plamami po smarze. O czym mowa?

Szare mydło

Delikatniejsze plamy ze smaru nie powinny stanowić większego zmartwienia- rozwiązaniem może być szare mydło. Sama aplikacja jest łatwa i szybka. Materiał należy lekko zmoczyć i dokładnie natrzeć mydłem, tworząc grubą warstwę. Po upływie 30 minut, plamę można delikatnie zaprać w ciepłej wodzie lub od razu w pralce.

Tłuszcz

Na plamy ze smaru warto zastosować tłuszcz, który znajdziemy w każdej kuchni- może to być olej, masło a nawet smalec. Dzięki takiemu zabiegowi świeże zanieczyszczenia powinny rozpuścić się bez większego problemu.

Na plamę nakładamy odrobinę tłuszczu i staramy się wysmarować go w głąb materiału. Po godzinie, produkt należy delikatnie zeskrobać z tkaniny, tak by jej nie uszkodzić. I to właściwie tyle. Następny krok to już pranie- najlepiej w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, 10% wody utlenionej i amoniaku (1 łyżeczka na litr wody).

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń, a najlepiej jego koncentrat, należy rozsmarować na powierzchni plamy po smarze. Po upływie 20- 30 minut miejsce zabrudzenia można delikatnie zaprać i w razie potrzeby namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu na kilka godzin. Jeżeli odplamianie się powiodło, ubranie można wyprać ręcznie lub w pralce.

Benzyna ekstrakcyjna

Chociaż benzyna ekstrakcyjna nie jest podstawowym wyposażeniem szafki ze środkami czyszczącymi, możemy znaleźć ją w garażu lub wśród artykułów pozostałych po ostatnim remoncie. Ma wiele zastosowań- i nada się również do usuwania najtrudniejszych plam po smarze. Dobrze, a jak jej użyć?

Zanim zaczniemy, warto sprawdzić (najlepiej na niewidocznym, wewnętrznym fragmencie ubrania) jak zareaguje materiał- nie każdy odporny jest na kontakt z benzyną. Jeżeli próba da pomyślny rezultat, można zabrać się do pracy.

Ubranie trzeba odpowiednio przygotować, podkładając pod plamę zwinięty ręcznik papierowy. Wacik lub gazę należy namoczyć w benzynie, by następnie delikatnie przetrzeć uciążliwe zabrudzenie. Jeżeli nie zejdzie od razu, nie oznacza to od razu najgorszego, czynność należy powtarzać aż tkanina i ręcznik pod spodem będą czyste.

Na koniec tylko pranie - przy użyciu ulubionego detergentu i z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Pasta BHP

Produkt przeznaczony jest do usuwania plam ze smaru i z pewnością przyda się w każdym domu. Jeżeli mowa o ubraniach najlepiej wybrać formę żelową, która nie niszczy ani nie odbarwia tkanin. Pastę należy dokładnie rozprowadzić na powierzchni plamy i zostawić na 15- 20 minut. Odplamioną odzież trzeba niezwłocznie wyprać w ciepłej wodzie, zwracając szczególną uwagę na problematyczny fragment. I gotowe, nic trudnego, prawda?

Czego nie robić?

Jednym z najgorszych rozwiązań w przypadku plamy ze smaru jest prasowanie. Chociaż mogłoby się wydawać, że to ma sens, utrwali jedynie zabrudzenie, czyniąc je jeszcze trudniejszym do usunięcia.

Samo pranie (szczególnie w gorącej wodzie), nie tylko nie usunie plamy, ale wręcz zaszkodzi.

Świeża plama po smarze bardzo łatwo może zabrudzić inne części odzieży - nie wolno jej rozcierać czy usuwać "na sucho", bo można łatwo pogorszyć sprawę.

Warto pamiętać, że nie każdy sposób sprawdzi się na wszystkich materiałach. Tkaniny delikatne, jak np. jedwab lepiej potraktować szarym mydłem lub płynem do mycia naczyń. Jeansy, ale też większość grubych materiałów powinna dobrze zareagować na silniejsze metody - benzynę, tłuszcz czy pastę BHP.

Wywabianie plam ze smaru nie musi być trudne. Istnieje kilka ciekawych sposobów, które sprawdzą się w każdej (nawet awaryjnej) sytuacji. Bo najskuteczniejsze produkty do usuwania zabrudzeń znajdziemy w każdym domu. Sposób ich użycia jest prosty, a działanie przynosi wspaniałe rezultaty. Bez wysiłku i stresu.

 

Wróć

Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak wywabić plamy z długopisu?
Kiedy i jak siać trawę?
Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?
Domowe sposoby na czyszczenie chromu