Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak odkręcić zardzewiałą śrubę?

Odkręcenie zardzewiałej śruby jest wielkim problemem dla osób, które nie mają pojęcia w jaki sposób to robić. Podczas naprawy starych urządzeń czy ich demontażu należy bardzo uważać. Zardzewiała śruba może w łatwy sposób ulec zniszczeniu. Użycie zbyt dużej siły spowoduje, że śruba pęknie a wtedy nie będziemy mogli jej w żaden sposób odkręcić. Zostaje tylko przewiercenie otworu, lecz podczas naprawiania urządzenia takie przewiercanie może je zwyczajnie zniszczyć.

Sposoby odkręcenia śruby

  1. Najtańszym sposobem na odkręcenie zardzewiałej śruby jest wykorzystanie nafty. Ciekła nafta charakteryzuje się bardzo wysokimi właściwościami penetrującymi. Dodając do tego powszechną dostępność oraz niską cenę nafty otrzymujemy jeden z najpopularniejszych środków pomagających w odkręceniu zardzewiałych śrub. Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania jest bardzo długi czas, który sięga od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin lecz jest on skuteczny.
  2. Doskonałym, lecz dość niebezpiecznym rozwiązaniem jak na wyżej wymienione rozwiązanie jest wykorzystanie palnika acetylenowo-tlenowego. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu takiego palnika to postarajmy się rozgrzać okolicę połączenia do odpowiedniej temperatury, po czym starajmy się odkręcić śrubę. Należy robić to bardzo delikatnie, nic na siłę. Niestety metoda ta niesie za sobą spore ryzyko uszkodzenia części, które znajdują się w pobliżu zardzewiałej śruby a także samego zerwania główki śruby.
  3. Jedną z najnowszych, najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod w ostatnim czasie w dziedzinie rozdzielenia połączenia rozłącznego jest wykorzystanie podgrzewacza indukcyjnego. Podgrzewacz ten wyposażony jest we wbudowany falownik, który potrafi skutecznie zamienić prąd z sieci elektrycznej w prąd o bardzo wysokiej częstotliwości. Specjalne spirale, które są odpowiedzialne za wytworzenie pola magnetycznego. Wystarczy, że zardzewiała śruba znajdzie się w promieniu tego pola magnetycznego, a temperatura naszej śruby w bardzo szybkim czasie zacznie wzrastać.
  4. Szybkim sposobem jest także wykorzystanie specjalistycznych preparatów posiadających właściwości penetrujące. Jednym z najpopularniejszych tego typu środków, jest wszystkim znany WD-40. Taki odrdzewiacz nie kosztuje wiele, bo jest to cena w okolicach 25 złotych i warto się w taki środek zaopatrzyć. Można go nabyć w każdym sklepie z narzędziami. Po kilkunastu minutach od momentu użycia z pewnością w bardzo dużym stopniu ułatwi on nam odkręcenie zardzewiałej śruby.
  5. Jeżeli użyłeś zbyt dużej siły i urwałeś śrubie główkę, pozostaje już tylko wywiercić w niej otwór wiertłem, przy użyciu specjalnych wkrętaków do urwanych śrub i wykręcić je z gwintu. Takie wkrętaki można znaleźć we wszystkich sklepach z narzędziami za niewielką cenę. Zamiast wkrętaków można spróbować posmarować wiertło bardzo mocnym klejem i pozostawić w nawierconym otworze do czasu związanie. Później do wiertła należy przymocować wiertarkę i wykręcić zardzewiałą śrubę.

Do odkręcania tego typu zardzewiałych śrub należy używać tylko i wyłącznie kluczy oczkowych lub nasadowych. Zwykłe klucze mogą uszkodzić główkę naszej śruby, co uniemożliwi jej odkręcenie. Osoby, które nigdy nie miały nigdy styczności z tego typu rozwiązaniami oraz mają niskie umiejętności manualne, powinny poprosić o to fachowca, który z pewnością nie urwie naszej śruby a szybko i bezproblemowo ją odkręci.

CZYTAJ TEŻ Jak odgrzybić klimatyzację w domu i w samochodzie?

Wróć

JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?