Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie laptopa. Jak sprawnie wyczyścić klawiaturę, ekran i wentylator w komputerze?

Dbając o regularną konserwacje i czyszczenie laptopa możemy znacznie przedłużyć jego żywotność. Wiele osób często zapomina o utrzymaniu sprzętu w czystości, a to może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Poczynając od mikrouszkodzeń ekranu czy wyszczerbień w klawiaturze, aż po skrajne przypadki całkowitego zniszczenia urządzenia. Jak w łatwy i bezpieczny sposób czyścić laptopa?

Czyszczenie klawiatury w laptopie

Do sprawnego wyczyszczenia klawiatury w laptopie będziemy potrzebować pędzelka z gęstym włosiem. Nie ma w tym nic skomplikowanego, wystarczy kilkukrotnie przetrzeć klawisze i szczeliny pomiędzy nimi. W przypadku większych zabrudzeń ta metoda nie będzie jednak w 100% skuteczna. Tłuste plamy można usunąć przy pomocy specjalnego środka do czyszczenia ekranów, pozwoli to zapobiec wytarciu oznaczeń klawiszów. Należy pamiętać o tym, aby nie wycierać klawiatury mokrą ściereczką - woda może przedostać się do wnętrza laptopa i doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

W przestrzeniach pomiędzy klawiszami często zbiera się brud, który niełatwo jest usunąć. Nie można na własną rękę próbować wyciągać czy podważać klawiszy, aby oczyścić te trudno dostępne miejsca. Możemy w ten sposób trwale uszkodzić klawiaturę. Bezpieczną alternatywą będzie przedmuchanie drobnych szczelin sprężonym powietrzem.

Czym czyścić ekran laptopa?

Ekran to wyjątkowo delikatny element, dlatego jego czyszczenie wymaga odpowiedniej wiedzy. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy zaopatrzyć się w specjalny środek, który usuwa brud z monitora. Preparaty te są stosunkowo tanie i szeroko dostępne w sklepach elektronicznych. Najlepiej wybrać takie, które szybko parują, nie zostawiając przy tym nieestetycznych śladów.

Ekran myjemy przecierając go ściereczką z mikrofibry, wcześniej delikatnie spryskaną odpowiednim środkiem. Należy pamiętać o tym, że to bardzo wymagający element i łatwo doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie wolno pryskać środkiem do czyszczenia bezpośrednio na ekran ani używać preparatów przeznaczonych do mycia innych powierzchni. Nie należy też używać zwykłych ścierek czy też papierowych ręczników - doprowadzi to do powstania zarysowań. Szczególnie unikać powinniśmy substancji zawierających w swoim składzie alkohol.

Jak skutecznie umyć obudowę laptopa?

Obudowa laptopa to swego rodzaju wizytówka. Warto zadbać o to, by zawsze odpowiednio się prezentowała. Najbezpieczniejszym sposobem na czyszczenie laptopa z kurzu jest przetarcie powierzchni obudowy suchą ściereczką z mikrofibry. To prosty zabieg, który trwa dosłownie chwilę, a więc możemy wykonać go codziennie, po skończonej pracy. W przypadku większych zaniedbań czy tłustych zabrudzeń koniecznie będzie dokładniejsze mycie z dodatkiem specjalnego środka do ekranów. Z jego pomocą szybko pozbędziemy się śladów po palcach oraz innych plam. Do mycia obudowy laptopa nie wolno używać detergentów przeznaczonych do innych powierzchni, może to skutkować pojawieniem się licznych zarysowań i uszkodzeń.

Zabrudzenia w trudno dostępnych miejscach, takich jak szczeliny przy łączeniu poszczególnych części obudowy laptopa, należy usuwać z najwyższą ostrożnością. Nie wolno brudu zeskrobywać ani szorować, zwłaszcza ostrymi przedmiotami. Nie należy też przecierać tych miejsc ściereczką, przesadnie używając siły. Takie działania mogą prowadzić do zniszczenia danych elementów. Zawsze lepiej poświęcić dłuższą chwilę na dokładne pozbycie się zanieczyszczeń niż działać szybko i zepsuć sprzęt.

Czyszczenie wentylatora w laptopie

Kiedy laptop zaczyna często sam się wyłączać, oznaczać to może, że wentylator wewnątrz jest za bardzo zakurzony. Wpływa to na mniej efektywną pracę układu chłodzenia, a tym samym urządzenie się przegrzewa. Najbardziej popularną metodą jest przedmuchiwanie wentylatora sprężonym powietrzem. Nie jest to jednak sposób, który zawsze przynosi pozytywny skutek. W przypadku bardzo dużego zakurzenia w układzie chłodniczym, próby przedmuchania mogą powodować wepchnięcie kurzu jeszcze głębiej i powstanie tak zwanych kłębków, które bezpośrednio przyczyniają się do poważnych awarii.

Bezpieczniejszą metodą będzie wymontowanie samego układu chłodzenia. Dzięki temu będziemy mieli pełny dostęp do wszystkich jego elementów i z łatwością pozbędziemy się nagromadzonego kurzu przy pomocy suchej ściereczki z mikrofibry. Należy pamiętać, że to część wewnętrzna laptopa i nie powinno się czyścić jej żadnymi detergentami ani płynami.

Demontaż laptopa

Aby dokładnie wyczyścić laptopa wewnątrz, konieczny będzie jego demontaż. Trzeba jednak liczyć się z tym, że rozłożenie i ponownie złożenie wszystkich części jest zadaniem skomplikowanym. Jeżeli nie czujemy się na siłach i nie posiadamy niezbędnej do tego wiedzy oraz doświadczenia, nie powinniśmy zabierać się za to sami. Choć w Internecie znajdziemy mnóstwo porad związanych z rozkręcaniem laptopa na części, należy pamiętać o tym, że każdy model posiada inną konstrukcję - nie zawsze podany sposób będzie odzwierciedlał faktyczne rozwiązanie dla naszego sprzętu. W przypadku przeprowadzenia gruntownego czyszczenia i konserwacji, zaleca się oddanie urządzenia w ręce eksperta.

Wróć

JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?
JAK CZYŚCIĆ CHROM?
Jak usunąć smar?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak usunąć lakier do paznokci z ubrania?