Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie skóry nie jest wcale trudne. Dowiedz się w jaki sposób łatwo wyczyścić skórzane materiały

Skóra to jeden z najczęściej spotykanych materiałów w dzisiejszym przemyśle. Niemal każdy z nas ma w swoim domu kanapę pokrytą skórą, skórzaną tapicerkę w samochodzie lub skórzane poszycie łóżka. Jeżeli chcemy jednak, aby nasze skórzane meble i akcesoria pozostały w dobrej kondycji przez długie lata, musimy zadbać o odpowiednie czyszczenie skóry.

Jak zadbać o skórzane meble?

Ładna skórzana kanapa potrafi sprawić, że nasz salon będzie wyglądał niezwykle luksusowo. Jeżeli chcemy mieć pewność, że tak pozostanie, musimy znać sposoby na to, aby ją efektywnie wyczyścić. Niestety rozdarcie i poprzecieranie materiału będzie z biegiem czasu nieuniknione. Prędzej czy później nasze skórzane meble będą nosiły na sobie znamiona użytkowania. Możemy jednak zadbać o to, aby przedłużyć ich żywotność i piękny wygląd odpowiednio czyszcząc skórę.

Najlepszym sposobem myślenia o materiałach wykonanych ze skóry, jest to, że są to naturalne komponenty, które bardzo dobrze oddychają. Materiał ten lubi z czasem zmieniać swoją strukturę, dlatego też niezwykle istotne jest, aby zadbać o jego regularną pielęgnację. Skórzane kanapy i inne meble pokryte skórą należy nie tylko regularnie czyścić suchą szmatką, ale także nakładać krem impregnujący, który sprawi, że materiał pozostanie miękki i dobrze nawilżony. Kremy do skóry zadbają o jej strukturę i zmniejszą szansę na pękanie naszych mebli. Zatem czym czyścić skórę?

Przygotuj odpowiednie materiały do czyszczenia skóry:

  • Mydło do skóry
  • Krem do pielęgnacji skórzanych powierzchni
  • Opcjonalnie alkohol
  • Waciki
  • Szmatki

Rutynowe czyszczenie należy zacząć od mydła i wody

Aby usunąć łagodne plamy, zanurz czystą szmatkę w ciepłej wodzie z mydłem i użyj jej do wytarcia plam ze skóry. Istnieją specjalne mydła, których przeznaczeniem jest pranie skóry, zwykle nazywane są mydłami siodłowymi lub do pielęgnacji skóry. Ciemniejsze plamy, takie jak te z pióra atramentowego, to inna historia. Według porad specjalistów wacik zamoczony w spirytusie może załatwić sprawę. Po prostu uważaj, aby nanieść go bezpośrednio na plamę, aby alkohol nie rozprowadził plamy na większej powierzchni skóry. Następnie należy delikatnie wetrzeć alkohol za pomocą wacika bezpośrednio w plamę. Alkohol rozpuści atrament i pomoże wywabić go ze skórzanej powierzchni.

Dokładnie wysusz skórę. Pamiętaj, aby dokładnie wysuszyć skórę inną czystą, suchą szmatką, aby uniknąć powstawania pleśni. Aby zapewnić najlepsze warunki skórzanym materiałem, warto zostawić je w dobrze przewietrzonym miejscu na całą noc. Nałóż krem do skóry. Kolejnym krokiem będzie zaimpregnowanie skórzanego materiału. Czas ponownie nawilżyć materiał, nakładając krem do skóry czystą szmatką. Pozwól mu zatopić się, a następnie delikatnie przetrzyj materiał do uzyskania połysku, jeśli chcesz.

Konserwacja skóry naturalnej - kilka porad dotyczących tego, w jaki sposób zadbać o skórę w domu

Teraz gdy już wiesz, jak czyścić skórę niczym profesjonalista, oto kilka dodatkowych wskazówek, jak dbać o skórzane meble, aby służyły nam przez o wiele dłuższy czas.

Wiedz, że niektóre skóry mają za zadanie wyglądać na bardziej żywe. Meble skórzane barwione aniliną, w których barwnik przenika przez cały materiał, są nie tylko trwałe, ale także mają wyglądać jak żywe. Niektóre meble nie otrzymują standardowego kolorowego pokrycia na swojej skórzanej powierzchni. Zamiast tego są ręcznie woskowane i nacierane olejkami bezpośrednio po wyprodukowaniu. Przygotowane w ten sposób meble wymagają nieco więcej wysiłku włożonego w konserwację od właścicieli, jednak zapewniają fantastyczny wystrój przez dłuższy czas.

Postaraj się o to, aby przechowywać swoje meble w miejscach, które nie zagrażają ich kondycji.

W większości przypadków to warunki otoczenia prowadzą do pękania skóry - ekstremalne temperatury i brak wilgoci są szczególnie niebezpieczne w przypadku naturalnej skóry. Umieszczenie sofy bezpośrednio pod klimatyzacją, obok kaloryfera lub przed kominkiem wysuszy skórę i sprawi, że zacznie się przecierać. Światło słoneczne również może mieć taki efekt, przypominają specjaliści z salonów meblowych. Należy więc unikać stawiania mebli tuż obok okna lub szklanych drzwi.

Należy pamiętać o tym, aby regularnie nawilżać skórę oprócz samego rutynowego czyszczenia.

Jeżeli chcemy zająć się odpowiednimi obszarami dotkniętymi trudnością, warto znaleźć produkty przeznaczony dla konkretnego rodzaju skóry. Znacznie ułatwi to cały proces pielęgnacji. Jedne z kremów do skóry pomogą zarówno w jego czyszczeniu, jak i konserwacji, z kolei inne pomogą nadać skórzanym poszyciom błyszczącego wyglądu.

Kremy pielęgnacyjne do skóry naturalnej zazwyczaj nakłada się czystą szmatką i poleruje do momentu, w którym zostaną wchłonięte. Kremy mają wiele różnych zastosowań. Niektóre z nich są nawet w stanie wygładzić zadrapania. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni co do tego, czy krem, który kupiliśmy, jest odpowiedni do rodzaju skóry w naszym domu, wystarczy nałożyć małą ilość na niewielki obszar skórzanych mebli. W ten sposób przetestujemy efekty preparatu bez narażania całego skórzanego ekwipunku. Jeżeli jesteśmy posiadaczami kolorowej skóry, warto przygotować się na to, że większość preparatów przeznaczonych do pielęgnacji nieco przyciemni skórę.

Jeżeli skóra zostanie poddana fizycznym obrażeniom, nie pozostaje nic innego jak zabranie jej do specjalisty, który upora się z drobnymi uszkodzeniami. Nie warto ryzykować uszkodzenia skóry naprawianiem jej na własną rękę lub testowaniem dziesiątek preparatów metodą prób i błędów. Może to pogłębić uszkodzenia. W przypadku większych cięć na powierzchni skóry należy jak najprędzej skontaktować się ze specjalistą. Zakłady tapicerskie zazwyczaj są w stanie połączyć naszą skórę z materiałem o tym samym kolorze, dzięki czemu mogą zatuszować powstałe na jej powierzchni niedoskonałości.

Mówiąc o profesjonalistach, do których możemy udać się w celu zreperowania skórzanego obszycia mebli, możemy skorzystać na przykład z warsztatu obuwniczego lub eksperta od pielęgnacji skóry. Należy jednak unikać pralni chemicznej. Pranie mogłoby wypaczyć naturalną skórę. Nawet jeśli jest to nieco kontrowersyjne, unikaj przynoszenia odzieży do lokalnej pralni, nawet jeśli reklamują oni produkty do pielęgnacji zamszu i skóry. Nie warto w tym przypadku igrać z losem, ponieważ szkody, które pralnia może potencjalnie pozostawić na poszyciu wykonanym z naturalnej skóry będą nieodwracalne.

Jak wygląda czyszczenie skóry znajdującej się na fotelach samochodowych?

Łatwo jest zaniedbać wnętrze samochodu, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie w czystości siedzeń. Jednak utrzymanie skórzanych foteli w doskonałym stanie może naprawdę wyróżnić Twój samochód. Trudno jest się nam przemóc do pracy nad czystością samochodu, jednak warto zrobić to dla efektów. Chociaż może to wydawać się pracochłonne, kroki są w rzeczywistości dość proste, a gdy są wykonywane regularnie, czyszczenie nie zajmie zbyt wiele czasu.

Jak powinniśmy zacząć?

Sprawdź, czy foteliki samochodowe nie mają perforacji. Jeśli tak, uważaj, aby woda, środek czyszczący lub odżywka nie dostały się do otworów. Przed czyszczeniem lub nakładaniem jakichkolwiek produktów zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu. Powinny istnieć szczegółowe instrukcje, jak właściwie dbać o skórzaną tapicerkę, a także informacje o produktach, których należy unikać.

Odkurz siedzenia. Użyj węża próżniowego i nasadki lub odkurzacza na mokro i sucho, aby zassać wszelkie większe cząsteczki brudu. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie zarysować skóry. Możesz również użyć sprężarki powietrza, aby wydmuchać brud spomiędzy pęknięć siedzenia.

Usuń brud powierzchniowy. Jeśli twoje siedzenia są naprawdę brudne, będziesz mógł zobaczyć warstwę brudu na skórze. Jednak nawet pozornie czyste siedzenia będą miały warstwę brudu, która gromadzi się z czasem. Spryskaj ręcznik z mikrofibry środkiem czyszczącym i wytrzyj siedzenia. Użyj środka do czyszczenia skóry, mydła siodłowego lub innego łagodnego mydła do skóry. Możesz użyć komercyjnego środka czyszczącego do skórzanych siedzeń. Użyj pędzla, aby wyczyścić skórę. Rozpyl środek czyszczący bezpośrednio na siedzenia i użyj miękkiej szczotki, aby delikatnie wyszorować skórę. To wzburzy brud i wyniesie go na powierzchnię.

Wytrzyj siedzenia do czysta. Użyj czystej i suchej ściereczki z mikrofibry, aby zetrzeć środek czyszczący, którym wyszorowałeś skórę. Powinieneś zauważyć brud, olej i brud na szmatce. Warto czyścić siedzenia przynajmniej 3 razy w roku. Jednak wszystko zależy od koloru skóry. Białe obszycie może wymagać nawet comiesięcznej pielęgnacji.

Wróć

Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?