Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Jest to banalnie proste, wymaga jednak od nas dużej delikatności oraz precyzji. W żadnym wypadku nie powinniśmy szorować powierzchni. Nie pozbędziemy się zabrudzenia, ale przy okazji spowodujemy powstanie przebarwień i przetarć powłoki farby. Najlepiej usuwać je specjalnymi środkami, które zapewnią nam bezpieczeństwo i gwarancję, że nasza ściana nie zostanie uszkodzona a farba nie zostanie starta.

Domowe sposoby na usunięcie tłustych plam ze ścian

Jednym ze sposobów na usuwanie tłustych plam ze ściany jest zebranie tłuszczu bibułą lub papierowym ręcznikiem. Należy docisnąć je do ściany oraz posypać plamę na ścianie mączką ziemniaczaną lub talkiem. Po kilku godzinach powinniśmy oczyścić ścianę.

Dobrym a także skutecznym sposobem, jest usunięcie plamy pianką do golenia. Zawiera ona w sobie stężone mydło, dzięki czemu z łatwością usunie ona tłustą plamę. Należy nałożyć jej na ścianę, odczekać około godziny, po czym delikatnie zmyć ją suchą ściereczką. Nasza plama zostanie w łatwy i szybki sposób zlikwidowana, bez konieczności kupowania specjalnych środków.

Kolejny i równie skuteczny sposób, jest użycie płynu do mycia szyb i luster. Należy dobrze wypsikać naszą plamę, a po kilkunastu minutach środek wyparuje wraz z zawartością tłuszczu zawartego na naszej plamie. Jest to bardzo skuteczny sposób i nie przysporzy nam większych problemów. Jego stosowanie jest bardzo proste i z pewnością każdy z nim sobie poradzi.

W przypadku plam na białej ścianie należy delikatnie zeskrobać brudną powłokę farby i jeśli jest to konieczne, także wierzchnią warstwę tynku. Potem ponownie należy otynkować lub zagipsować ubytek w naszej ścianie oraz zastosować specjalną farbę do zacieków po czym ponownie powinniśmy pomalować ścianę białą farbą.

Kolejnym sposobem jest to odizolowanie tłuszczowych zacieków warstwą specjalnej farby podkładowej, zwanej inaczej farbą gruntującą Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, która redukuje w ten sposób i wyrównuje chłonność ściany, co zapewnia równomierną przyczepność oraz jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zapewnia ona nam stuprocentową ochronę przed zachlapaniami i tłustymi plamami. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy pojawią się ponownie.

Najlepsza metoda na ich usunięcie polega na zeszlifowaniu tych plam. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malować. Warto do niej zastosować specjalną farbę, która idealnie radzi sobie z tego typu zachlapaniami.

Prostym sposobem jest także zwykłe pomalowanie ściany zwykłą farbą. Istnieje jednak spore ryzyko, że plamy ponownie się pojawią. Warto jest użyć specjalnej farby, która jest odporna na takie zanieczyszczenia.

Myślę, że po tym krótkim poradniku nikt, kto ma problem z zachlapanymi tłuszczem ścianami, nie będzie więcej trudzić się z ich usunięciem. W pierwszej kolejności powinniśmy stosować proste sposoby typu pianka do golenia czy mączka ziemniaczana. Jeśli te sposoby nie poskutkują powinniśmy na nowo otynkować ścianę a potem przystąpić do jej pomalowania. Warto pamiętać, że istnieją farby odporne na tłuszczowe plamy i inne zachlapania.

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?