Złoto to jeden z najdroższych metali, który wykorzystuje się w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Złoto jest bardzo wytrzymałym metalem, jednak tak jak wszystkie inne materiały, posiada swoją żywotność. Codzienne noszenie złotej biżuterii sprawia, że jest ona podatna na zabrudzenie i zarysowania. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym czym czyścić złoto. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Złoto w czystej postaci nie utlenia się w powietrzu i wodzie oraz ma wyraźny połysk. Metal ten wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promienie słoneczne traci swój wygląd oraz barwę. Szkodliwe dla złota jest także stosowanie kosmetyków, domowych detergentów oraz chloru. Negatywny wpływ na kondycję tego metalu ma także wykonywanie czynności dnia codziennego, jak np. gotowanie, sprzątanie, mycie naczyń czy branie kąpieli. Ponadto, obecność w stopie złota innych związków, takich jak np. miedź, wpływa na powstawanie zielonkawego nalotu na powierzchni tego metalu.
Czyszczenie złota samodzielnie w domu jest bardzo proste. Ważne jest jednak to, by zachować ostrożność oraz używać odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku możemy zarysować lub uszkodzić naszą biżuterię. Czyszczenie złota w domu należy wykonywać z użyciem miękkich szczoteczek i ściereczek. Samo czyszczenie złota musi być wykonywane bardzo delikatnie, tak by nie doszło do zarysowań powierzchni metalu.
Ponadto, jeśli zastanawiasz się nad tym jak czyścić złoty pierścionek z brylantem, to wiąże się ono ze specjalnymi regułami. Brylant pod wpływem stosowanych środków, mógłby odpaść od złota. Dlatego też złoto z brylantem należy czyścić samą wodą, lub z niewielką ilością mydła. Nie wolno więc zamoczyć całego pierścionka w wodzie. Zaleca się trzymanie go w dłoniach i czyszczenie złota, omijając miejsce z brylantem. Taką metodę czyszczenia stosujemy także, gdy w biżuterii umieszczone są inne kamienie, perły, cyrkonie.
Domowe sposoby na czyszczenie złota pozwalają nam na rozwiązanie problemu bez konieczności udania się specjalisty. Domowe metody w większości przypadków są wystarczające, po to by oczyścić zanieczyszczony metal. Oto najskuteczniejsze metody na czyszczenie złota:
Białe złoto jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż żółta odmiana. Czyszczenie białego złota musi odbywać się bardzo powoli i delikatnie. Zbyt mocne ruchy ściereczką mogą spowodować ścieranie się tego kruszcu z powierzchni biżuterii. Dbanie o białe złoto powinno także uwzględniać prawidłowe przechowywanie. Szkodliwe dla tej odmiany złota są także kontakty z dezodorantami i perfumami.
Czyszczenie złota pozwala nam na pozbycie się zabrudzeń, zarysowań i nalotów. By ograniczyć konieczność oczyszczania złota, powinniśmy zadbać o prawidłowe przechowywanie tego metalu. Biżuterię ze złota warto chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też powinniśmy przechowywać je w materiałowych woreczkach, a także w przeznaczonych do tego pudełkach. Przechowywanie biżuterii osobno pozwoli nam także na uniknięcie zarysowań. Dodatkowa zaleta prawidłowego przechowywania złota, to brak problemów z plątaniem, gnieceniem i gubieniem się biżuterii.