Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Czyszczenie złota: Jak wyczyścić złoto domowymi sposobami?

Złoto to jeden z najdroższych metali, który wykorzystuje się w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Złoto jest bardzo wytrzymałym metalem, jednak tak jak wszystkie inne materiały, posiada swoją żywotność. Codzienne noszenie złotej biżuterii sprawia, że jest ona podatna na zabrudzenie i zarysowania. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje o tym czym czyścić złoto. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Dlaczego trzeba czyścić złoto?

Złoto w czystej postaci nie utlenia się w powietrzu i wodzie oraz ma wyraźny połysk. Metal ten wystawiony na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promienie słoneczne traci swój wygląd oraz barwę. Szkodliwe dla złota jest także stosowanie kosmetyków, domowych detergentów oraz chloru. Negatywny wpływ na kondycję tego metalu ma także wykonywanie czynności dnia codziennego, jak np. gotowanie, sprzątanie, mycie naczyń czy branie kąpieli. Ponadto, obecność w stopie złota innych związków, takich jak np. miedź, wpływa na powstawanie zielonkawego nalotu na powierzchni tego metalu.

Domowe sposoby na czyszczenie złota

Czyszczenie złota samodzielnie w domu jest bardzo proste. Ważne jest jednak to, by zachować ostrożność oraz używać odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku możemy zarysować lub uszkodzić naszą biżuterię. Czyszczenie złota w domu należy wykonywać z użyciem miękkich szczoteczek i ściereczek. Samo czyszczenie złota musi być wykonywane bardzo delikatnie, tak by nie doszło do zarysowań powierzchni metalu.

Ponadto, jeśli zastanawiasz się nad tym jak czyścić złoty pierścionek z brylantem, to wiąże się ono ze specjalnymi regułami. Brylant pod wpływem stosowanych środków, mógłby odpaść od złota. Dlatego też złoto z brylantem należy czyścić samą wodą, lub z niewielką ilością mydła. Nie wolno więc zamoczyć całego pierścionka w wodzie. Zaleca się trzymanie go w dłoniach i czyszczenie złota, omijając miejsce z brylantem. Taką metodę czyszczenia stosujemy także, gdy w biżuterii umieszczone są inne kamienie, perły, cyrkonie.

Domowe sposoby na czyszczenie złota pozwalają nam na rozwiązanie problemu bez konieczności udania się specjalisty. Domowe metody w większości przypadków są wystarczające, po to by oczyścić zanieczyszczony metal. Oto najskuteczniejsze metody na czyszczenie złota:

  1. czyszczenie złota sodą oczyszczoną: soda oczyszczona ma bardzo wszechstronne zastosowania. Do czyszczenia złota stosuje się papkę przygotowaną z 1 łyżki sody i 1 łyżki wody. Tak przygotowaną mieszankę wcieramy delikatnie w złoto używając do tego szmatki. Kolejnym krokiem jest przemycie biżuterii i wytarcie jej do sucha z użyciem ściereczki.
  2. czyszczenie złotej biżuterii sokiem: do dyspozycji mamy sok z cytryny, ale także przekrojoną cebulę lub ocet. Wybieramy jeden z tych środków i przecieramy nim nasze złoto. Namoczoną w ten sposób biżuterię należy następnie odłożyć na około godzinę. Po tym czasie opłukujemy złoto i wycieramy je ściereczką.
  3. czyszczenie złota płynem do mycia naczyń: kilka kropli płynu należy wymieszać z ciepłą wodą. Następnie na około 15 minut zanurzamy biżuterię w wodzie. Po tym czasie należy oczyścić każdy element biżuterii szczoteczką, a następnie wytrzeć złoto ściereczką.
  4. czyszczenie biżuterii ze złota benzyną lub denaturatem: złoto możemy zanurzyć w tych substancjach lub natrzeć nimi jego powierzchnię. Złoto zostawiamy w roztworze na godzinę, a po tym czasie przemywamy je ciepłą wodą i polerujemy ściereczką.
  5. czyszczenie złota proszkiem do pieczenia: proszek do pieczenia wysypujemy na zwilżony płatek kosmetyczny, do momentu aż zacznie się pienić. Następnie pocieramy złoto płatkiem, pozostawiając na nim cienką warstwę proszku. Po około 30 minutach dokładnie myjemy i wycieramy złoto.

Czyszczenie białego złota

Białe złoto jest dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż żółta odmiana. Czyszczenie białego złota musi odbywać się bardzo powoli i delikatnie. Zbyt mocne ruchy ściereczką mogą spowodować ścieranie się tego kruszcu z powierzchni biżuterii. Dbanie o białe złoto powinno także uwzględniać prawidłowe przechowywanie. Szkodliwe dla tej odmiany złota są także kontakty z dezodorantami i perfumami.

Jak zabezpieczyć złoto po czyszczeniu?

Czyszczenie złota pozwala nam na pozbycie się zabrudzeń, zarysowań i nalotów. By ograniczyć konieczność oczyszczania złota, powinniśmy zadbać o prawidłowe przechowywanie tego metalu. Biżuterię ze złota warto chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też powinniśmy przechowywać je w materiałowych woreczkach, a także w przeznaczonych do tego pudełkach. Przechowywanie biżuterii osobno pozwoli nam także na uniknięcie zarysowań. Dodatkowa zaleta prawidłowego przechowywania złota, to brak problemów z plątaniem, gnieceniem i gubieniem się biżuterii.

Wróć

Najlepsze domowe sposoby na czyszczenie srebra
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
5 ciekawych propozycji
Jak wyczyścić srebro?
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu
Domowe sposoby na czyszczenie chromu
Jak zapakować wino na ślub?