Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak doprać białe skarpetki?

Śnieżnobiała odzież i skarpetki, które szarzeją z każdym praniem, to koszmar każdej gospodyni domowej - szczególnie dokuczliwy, jeżeli mowa o skarpetkach bawiących się maluchów lub osób intensywnie uprawiających aktywność fizyczną. Bielizna, która straciła swój pierwotny blask, nie musi jednak lądować w koszu na śmieci. Poznaj sposoby, jak doprać białe skarpetki aby sprawić, że będą wyglądać jak nowe.

Domowe sposoby na brudne skarpetki

Przed wizytą w drogerii, warto zajrzeć do kuchennych i łazienkowych szafek. Kryją one wiele specyfików doskonałych do prania skarpetek w sposób naturalny i nie niszczący struktury tkaniny. Środki te doskonale nadadzą się do prania bielizny kolorowej. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • woda utleniona
  • ocet
  • soda oczyszczona

Szarzenie materiału zniweluje porcja wody utlenionej, którą znajdziemy w każdej domowej apteczce. Wystarczy połączyć ją z używanym na co dzień środkiem do prania, aby uzyskać efekt ekologicznego wybielenia. Jeżeli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, możemy namoczyć skarpetki na całą noc, aby woda utleniona mogła je dokładnie rozpuścić.

W podobny sposób zadziała ocet, który dodatkowo zastąpi płyn do płukania i delikatnie zmiękczy materiał oraz zniweluje nieprzyjemne zapachy. Odplamiacz natomiast pomoże zastąpić soda oczyszczona. Gęsta pasta z sody i odrobiny soku z cytryny wtarta w plamę wywabi nawet stare plamy.

Środki czystości ze sklepu

Jeżeli nasze brudne skarpetki opierają się domowym sposobom, czas na środki chemiczne. W marketach i drogeriach możemy znaleźć między innymi:

  • proszki do prania białych ubrań
  • odplamiacze
  • wybielacze
  • chusteczki wyłapujące kolor

Proszek do białego powinien być podstawą do prania białych skarpetek, będzie on na co dzień zapobiegać plamom i szarzeniu. Profilaktycznie działają także chusteczki wyłapujące kolor, które nie pozwalają na wymieszanie się barwników w bębnie pralki i zafarbowaniu odzieży. Na punktowe, silne zabrudzenia możemy posłużyć się miejscowym odplamiaczem, a na zszarzały odcień pomogą środki zawierające wybielacze optyczne, lub w wyjątkowo trudnych przypadkach - chlor (uwaga na bieliznę zawierającą tworzywa sztuczne, zamiast wybielić się, może żółknąć).

Aby pranie skarpetek przebiegało bezproblemowo i zawsze były one w dobrym stanie, warto pamiętać o podstawowych zasadach:

  1. Zawsze oddzielaj białe tkaniny od kolorowych - unikniesz brzydkiego szarzenia.
  2. Jeżeli materiał na to pozwala, pierz skarpetki w wyższej temperaturze.
  3. Regularnie stosuj domowe środki wybielające i odplamiające, aby zapobiegać odbarwieniom.

Sennik

Według sennika, brudne skarpetki to przestroga, aby zabezpieczyć swój dobytek, ponieważ istnieje ryzyko jego utraty. Jeżeli więc brudne skarpetki Twojej rodziny śnią Ci się po nocach, postaraj się o ich przywrócenie do stanu świetności. Domowe sposoby, które znały już nasze mamy i babcie, są wysoce skuteczne, przyjazne dla skóry oraz ekologiczne, warto więc rozpocząć reanimację brudnych skarpetek właśnie od nich. Jeżeli jednak pranie skarpetek octem, sodą czy wodą utlenioną nie wystarcza, na rynku dostępnych jest wiele detergentów, od łagodniejszych aż po bardziej inwazyjne.

Wróć

Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć smar?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak usunąć farbę z ubrania?