Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak samodzielnie wykonać lampion ze słoika? Prosty poradnik krok po kroku

Lampiony ze słoików to coraz modniejszy gadżet pasujący do wnętrz w nowoczesnym stylu oraz takich, które podkreślają magię panującej w nich rodzinnej atmosfery. Ponadto takie źródło światła wykonane przez dzieci znakomicie sprawdzi się na roratach w czasie adwentu, w sam wigilijny wieczór, albo podczas przyjęcia w ogrodzie. Przeczytajcie jak zamienić stary słoik w uroczą latarenkę i poznajcie ciekawe pomysły na nadanie jej niepowtarzalnego charakteru.

Żyjemy w czasach, w których dbałość o środowisko i oszczędność są coraz popularniejsze. Segregacja śmieci obowiązuje już w każdej gminie, a prowadzenie gospodarstwa domowego w stylu zero waste cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ten trend zachęca nas do poszukiwania inspiracji, by ze starych przedmiotów i zbędnych materiałów wyczarować coś nowego. Szklany słoik przerobiony na lampion to jeden z prostszych pomysłów, od zrealizowania którego możemy rozpocząć swoją plastyczną przygodę.

Źródło światła

Pierwszą poważną decyzją, przed którą stajemy planując wykonanie słoikowej lampy jest wybór źródła światła. Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną opcją będzie świeczka, na przykład podgrzewacz typu tealight. Jeżeli pozostający bez nadzoru płomień nie budzi waszego zaufania, zawsze możecie sięgnąć po zestaw lampek na sznurku, działający na baterie krótszy odpowiednik ozdoby, którą często widuje się na choince – w Internecie można je kupić już za kilkanaście złotych.

Wybrawszy źródło światła macie kolejny wybór: możecie albo umieścić je samotnie na dnie słoika, jeśli chcecie, by jak najwięcej blasku podkreślało jego zewnętrzne dekoracje, albo dodać mu towarzystwo. Ze świeczką, zwłaszcza większą, znakomicie komponuje się biały żwirek wysypany na dno naczynia. Jego zaletą jest, że pomaga ustabilizować świeczkę oraz nie ma ryzyka, że zajmie się ogniem. Z elektrycznymi światełkami możecie pozwolić sobie na większą swobodę. Ciekawą opcję stanowią kępki sztucznego mchu i liści. Taka kompozycja nie wymaga nawet dodatkowych ozdób na zewnątrz słoika. Delikatnie rozświetlona od razu przywodzi na myśl bajki o skrzatach i wróżkach...

Dekoracje zewnętrzne

Jeśli chodzi o ozdabianie lampionu ze słoika na zewnątrz, to tak długo, jak dekoracje nie blokują światła panuje tu pełna artystyczna swoboda. Gustownie przyklejone wstążki, tasiemki i kwiaty, wesołe obrazki namalowane farbami do witraży, plecione koszyczki – tu wszystko jest możliwe. W tym artykule proponujemy efektowne i nieskomplikowane rozwiązanie, jakim jest warstwa białej farby z odbitymi wzorami.

Aby wykonać taki prosty lampion ze słoika, zacznijcie od owinięcia naczynia kilkoma przylegającymi pętlami ze sznurka albo ażurową koronką i przymocowania ich klejem. Ze średniej odległości spryskajcie teraz słoik białą farbą w sprayu, a kiedy wyschnie, ostrożnie usuńcie sznurek (albo koronkę). W efekcie otrzymacie intrygujący wzór. Prześwitujące przez niego światło z wnętrza słoika od razu wprowadzi w waszym mieszkaniu magiczny klimat. Gotowe!

Gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w produkcji lampionów ze słoików. To świetny pomysł na spędzanie czasu z dziećmi i kto wie, może któreś z nich (a może i ktoś z dorosłych?) odkryje dzięki niemu swój artystyczny talent?

Wróć

Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji
Co zabrać na piknik? Jedzenie i przekąski, które warto wziąć na piknik
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak zapakować wino na ślub? 5 ciekawych propozycji