Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak się pozbyć karaluchów z domu?

Karaluchy nigdy nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Ich pojawienie się zawsze zwiastuje kłopoty. Niestety zwykle dostrzegamy je zbyt późno. Jak się pozbyć karaluchów? Skąd się biorą karaluchy? I czy można wyeliminować je raz na zawsze bez szkodliwej chemii?

Skąd się biorą karaluchy?

Często można spotkać się z mylną opinią, że karaluchy świadczą o brudzie. Niestety nie jest to prawda. Można spotkać je nawet w bardzo czystych mieszkaniach. W rzadziej sprzątanych często po prostu później są dostrzegane, co powoduje, że trudniej jest je wytępić. Karaluchy do pełni szczęścia potrzebują pomieszczenia, w którym panuje temperatura zbliżona do 20 stopni, odrobina wilgoci i źródło pożywienia.

W swoim naturalnym środowisku są one dość pożyteczne. Zajmują się rozkładaniem resztek organicznych, przyczyniając się do tworzenia próchnicy w glebie. W naszych mieszkaniach karaluchy jedzą zwykle resztki jedzenia, warzywa, ale również papier, tekstylia i skórzane elementy naszej garderoby. Dlatego nie ma żadnej reguły w tym, gdzie pojawiają się karaluchy.

  1. Do naszych domów mogą dotrzeć:
  2. Razem z zakupami przyniesionymi ze sklepu,
  3. Towarem zamawianym w Internecie,
  4. Przez otwory kanalizacyjne,
  5. Z pobliskiego zakładu gastronomicznego, basenu albo sklepu.

Często ich pojawienie się jest zupełnie przypadkowe. Kiedy jednak już je zauważymy czeka nas długa walka.

Dlaczego tak bardzo boimy się karaluchów?

Strach przed karaluchami jest uzasadniony. Odstrasza nas już sam ich wygląd. Spotkanie z dużym, brzydkim robalem to nic przyjemnego. Karaluchy poruszają się przede wszystkim nocą, dlatego zauważamy je zwykle, kiedy wieczorem wchodzimy do kuchni lub spiżarni. Po zapaleniu światła szybko uciekają w ciemne zakamarki. Karaluchy to wszystkożerne owady, bardzo szybko się rozmnażąjące.

Niestety, kiedy je zauważymy, zazwyczaj okazuje się, że spotykane osobniki to tylko niewielka część naszego problemu. Niestety to nie jedyne ich wady. Stwierdzono, że karaluchy są odpowiedzialne za roznoszenie wielu chorób. Przyczyniają się do rozprzestrzenienia:

  • Gruźlicy,
  • Czerwonki,
  • Zapalenia wątroby typu B,
  • Duru brzusznego

Są również niebezpieczne dla osób cierpiących na astmę i różnego typu alergie.

Od czego zacząć tępienie karaluchów?

Jeśli zauważymy karaluchy w naszym domu powinniśmy czym prędzej przystąpić do ich wyniszczenia. Nie powinniśmy odwlekać tego w czasie, gdyż każdy kolejny dzień działa na naszą niekorzyść. Należy pamiętać, że karaluchy nie lubią światła. Dlatego ich ulubionymi kryjówkami są ciemne części naszych mieszkań.

Najczęściej kryją się w klatkach wentylacyjnych, ciepłych piwnicach czy spiżarniach. Można znaleźć je wszędzie tam, gdzie jest ciepło, wilgotno i występuje źródło pożywienia. Co ważne nie zawsze jest to żywność w ludzkim znaczeniu tego słowa. Karaluchy mogą żywić się również kawałkami papieru, tkanin czy skóry. Dlatego ich tępieniu powinien towarzyszyć dokładny przegląd naszych rzeczy. Budowa anatomiczna karalucha sprawia, że z łatwością może on ukryć się nawet w najmniejszych zakamarkach. Potrafią one prześliznąć się przez szczelinę w podłodze czy schować między szafkami kuchennymi. Często trudno je dostrzec.

Najważniejsze w wytępieniu karaluchów jest znalezienie ich gniazda, należy jednak pamiętać, że w mieszkaniu może być więcej niż jedno. Co więcej ich zasięg szybko się rozrasta, więc jeśli mieszkamy w budynku wielorodzinnym warto poinformować o zauważeniu karaluchów sąsiadów. Tylko praca zespołowa pozwoli nam na całkowite wyeliminowanie tych insektów z naszego budynku.

Po pierwsze profilaktyka

Jest kilka metod, które pomogą nam w pozbyciu się karaluchów. Przede wszystkim lepiej jest zapobiegać inwazji niż ją usuwać. Już na etapie remontu mieszkania odpowiednia staranność wykonywanych prac może uchronić nas przed pojawieniem się karaluchów w naszym domu w przyszłości. Dokładna izolacja, staranne układanie fug, czy uszczelnienie wszelkiego rodzaju nawet najdrobniejszych otworów zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Nie mniej ważna jest kontrola przynoszonego do domu jedzenia i używanych sprzętów AGD. Nawet kartony, w których wcześniej były przechowywane owoce lub warzywa mogą stanowić źródło insektów bądź ich larw. dlatego jeśli przynosimy do domu używane wcześniej kartony powinniśmy czym prędzej się ich pozbyć.

Tępienie karaluchów

Kiedy zauważymy w naszym domu karaluchy powinniśmy niezwłocznie przystąpić do pracy. Dobrze jest robić to w towarzystwie innej osoby. Jeśli mamy przypuszczenia, gdzie znajduje się gniazdo karaluchów powinniśmy czym prędzej dotrzeć do tego miejsca i spryskać je dedykowanym do tego celu środkiem. następnie należy usunąć wszystkie insekty i dokładnie umyć całe miejsce. Jeśli to możliwe, żeby pozbyć się wszystkich karaluchów powinniśmy poodsuwać szafki i lodówkę. Może okazać się, że również za nimi znajdują się niebezpieczne larwy karaluchów. Każdy napotkany owad powinien zostać uśmiercony.

Cała kuchnia czy spiżarnia powinna zostać dokładnie umyta. Jeśli obawiamy się silnie trujących środków do dezynfekcji możemy użyć w tym celu mocno stężonego roztworu wody z octem. Powierzchnię dobrze jest również odtłuścić płynem do naczyń. i wytrzeć do sucha. Następnie należy zabezpieczyć wszelkiego rodzaju otwory wentylacyjne i szczeliny, by karaluchy nie miały dostępu do wnętrza naszego mieszkania.

By nigdy nie wróciły

Każdy, kto choć raz walczył z plagą karaluchów, wie, że ich wytępienie nie jest najłatwiejsze. Dlatego, jeśli już uda nam się opanować sytuację powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim:

  1. Nie zostawiajmy brudnych naczyń w zlewie na noc,
  2. Dokładnie myjmy kuchnię i łazienkę,
  3. Unikajmy pozostawiania resztek jedzenia na blacie czy stole,
  4. Nie zostawiajmy otwartych puszek z karmą na wierzchu.

Wróć

Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak odkleić naklejkę z szyby?
Jak usunąć plamy z jagód?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?