Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak szybko wysuszyć spodnie i inne części garderoby

Odzież najlepiej jest suszyć w stanie rozwieszonym oraz w temperaturze pokojowej, jednak nierzadko zdarza nam się wstawić pranie zbyt późno i szukać alternatywnego sposobu, aby bardzo szybko wysuszyć ubranie. Poza znaną metodą z wykorzystaniem suszarki czy żelazka, odzież można suszyć nawet w piekarniku lub mikrofalówce. Jak zrobić to bezpiecznie?

Najmniej inwazyjne metody przyspieszania procesu suszenia ubrań

Jeżeli mokra część garderoby nie jest nam potrzebna "na już", lecz za kilka godzin, warto potraktować ją łagodniej i wypróbować kilka mało inwazyjnych metod. Pierwszą z nich jest odciśnięcie nadmiaru wody z tkaniny w gruby ręcznik, a następnie rozwieszenie ubrania na zewnątrz - jeśli jest ciepło i wietrznie - lub przy kaloryferze, jednak nie bezpośrednio na nim, ponieważ może on wysuszyć garderobę zbyt szybko i sprawić, że stanie się sztywna. Zamiast odciskać spodnie czy bluzkę w ręcznik można także ponownie włożyć ją do pralki, jednak tym razem na samo wirowanie przy najwyższych obrotach. W zależności od typu materiału, odzież może zostać w ten sposób wysuszona niemal całkowicie.

Tradycyjne metody

Szukając sposobu, aby jak najszybciej wysuszyć spodnie czy inną część garderoby, sięgamy zazwyczaj bo mobilne źródła ciepła, takie jak:

  • suszarki,
  • wentylatory,
  • farelki,
  • żelazko.

Najdelikatniejsze i najbezpieczniejsze dla większości tkanin będą urządzenia, dmuchające ciepłym powietrzem. Dobrze jest używać ich na rozwieszonym ubraniu i często przekręcać je na drugą stronę, dzięki czemu proces suszenia będzie bardziej równomierny. Jeśli chodzi o żelazko, to częste suszenie tak wysoką temperaturą może sprawić, że kolory odzieży szybko spłowieją, dlatego najlepiej jest prasować ją przez miękką ściereczkę. Plusem tej metody będzie natomiast jednoczesne wygładzanie materiału, dzięki czemu bluzka czy spodnie będą od razu gotowe do założenia.

Metody niekonwencjonalne

Poza żelazkiem czy suszarką, najpopularniejszym źródłem ciepła w każdym domu jest przede wszystkim piekarnik i mikrofalówka. Chociaż pomysł suszenia odzieży w tych urządzeniach wydaje się absurdalny, to jest jednocześnie najbardziej skuteczny. Wysoka temperatura, którą są w stanie wytworzyć, szybko pozbędzie się nadmiaru wody nawet z bardzo mokrych ubrań, jednak należy przestrzegać przy tym pewnych zasad bezpieczeństwa, aby nie doprowadzić do przypalenia tkaniny, stopienia guzików, suwaków czy nadruków lub przejścia materiału nieprzyjemnym zapachem.

W piekarniku i mikrofali nie suszymy żadnych części garderoby, wyposażonych w plastikowe elementy, a w przypadku metalowych musimy zachować dużą ostrożność przy ich wyjmowaniu (naturalnie do kuchenki mikrofalowej nie możemy włożyć niczego z metalowymi elementami). Ponadto, nieduży rozmiar mikrofalówki nie pozwoli nam umieścić w niej zazwyczaj niczego więcej niż bielizny lub letniej bluzki. Oba urządzenia przed użyciem powinny być dokładnie wyczyszczone, aby nie zabrudziły ubrania ani nie sprawiły, że będzie nieprzyjemnie pachniało.

Jak szybko wysuszyć spodnie w mikrofalówce?

Korzystając z mikrofalówki, musimy pamiętać, aby nie nastawiać programów dłuższych niż 20 sekundowe, ponieważ możemy doprowadzić do przypalenia materiału. Po 20 sekundowym cyklu odzież wyjmujemy, strzepujemy i wkładamy ponownie do urządzenia. Cały proces powtarzamy dopóki ubranie nie będzie całkiem suche. Jest to najlepsza metoda do suszenia skarpetek i innych części bielizny.

Jak szybko wysuszyć ubranie w piekarniku?

Aby wysuszyć odzież w piekarniku należy rozgrzać go do 200 stopni Celsjusza, a następnie umieścić w nim ubranie na metalowej kratce. Żadna część garderoby nie powinna przebywać w nim dłużej niż 5 minut, ponieważ grozi to przypaleniem. Po tym czasie spodnie czy bluzka powinny być całkowicie suche.

Chociaż istnieje wiele metod przyspieszających suszenie ubrań, powinniśmy dążyć do tego, aby korzystać z nich jak najrzadziej, dzięki czemu nasza odzież dłużej będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Wróć

Jak usunąć farbę z ubrania?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak usunąć farbę z ubrania?
Jak wywabić plamy z czerwonego wina?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?