Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć plamy z krwi?

Czerwona plama na ulubionej białej koszuli lub dżinsach, to nie lada problem. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z plamą krwi, którą dużo trudniej jest usunąć, niż np. zabrudzenia z wina. Jak wywabić plamę z krwi niezaschniętej? Jak sprać starą plamę z krwi? Jak pozbyć się plamy z materaca, kanapy, dywanu? Poniżej odpowiedzi na te pytania.

DOMOWE SPOSOBY NA POZBYCIE SIĘ PLAM Z KRWI

Pojawienie się plamy z krwi niekoniecznie oznacza, że musimy sięgnąć po klasyczne detergenty albo odplamiacze. W przypadku niektórych tkanin użycie środków chemicznych może spowodować odbarwienia lub uszkodzenie struktury materiału. Dlatego, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowe sposoby. Istnieje wiele skutecznych i sprawdzonych metod usuwania plam z krwi, przy wykorzystaniu środków, które z pewnością znajdą się w każdym domu.

Świetnie sprawdzają się do tego:

  • sok z cytryny
  • sól kuchenna
  • woda utleniona
  • soda oczyszczona
  • boraks
  • krochmal
  • mąka ziemniaczana
  • amoniak
  • polopiryna lub aspiryna

Dobór metody czyszczenia i środka zależy od tego, czy jest to plama świeża, czy zaschnięta oraz na czym powstała. Inne metody usuwania zabrudzeń z krwi stosuje się na ubraniach, które można prać. Inne zaś, na odzieży nieprzeznaczonej do prania w wodzie. Istnieją także skuteczne sposoby usuwania plam krwi z miejsc, których nie da się wyprać (np. tapicerka, dywany).

SPOSOBY NA ŚWIEŻE PLAMY Z KRWI

Jeśli przydarzy się nam zabrudzić ubranie lub prześcieradło krwią, trzeba działać natychmiast. Krew należy do uporczywych zabrudzeń, które z upływem czasu stają się coraz trudniejsze do usunięcia. Dlatego, dobrze jest od razu zamoczyć zabrudzoną rzecz w zimnej wodzie. Można przy tym posiłkować się szarym mydłem lub wcześniej posypać zaplamione miejsce solą kuchenną i odczekać godzinę.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyniku tych zabiegów plama całkowicie zniknie. Teraz wystarczy rzecz wyprać, tak jak to robimy na co dzień. Należy pamiętać, by poplamionej krwią odzieży nie prać w ciepłej lub gorącej wodzie. Taki zabieg jedynie utrwali ślady na tkaninie i sprawi, że będą trudniejsze do usunięcia.

JAK USUNĄĆ ZASCHNIĘTE PLAMY Z KRWI?

Nie zawsze istnieje możliwość usunięcia świeżych plam z krwi. Czasami zdarza się, że ubranie możemy poddać czyszczeniu dopiero po kilku godzinach albo zauważymy plamę po jakimś czasie. Niestety, w przypadku starych plam z krwi, wywabianie jest procesem znacznie trudniejszym. Dzieje się tak za sprawą hemoglobiny, która powoduje krzepnięcie krwi na tkaninie. W tej sytuacji zamoczenie plamy w lodowatej wodzie może nie wystarczyć. Zatem, jak sprać starą plamę z krwi? Środków i sposobów, które możemy do tego wykorzystać jest wiele. Poniżej kilka z nich.

Sól kuchenna na stare plamy

Zaschnięte plamy z krwi można moczyć w roztworze soli kuchennej. Wystarczy miskę napełnić wodą z dodatkiem soli, w proporcjach 3 łyżki na 1 litr wody i moczyć zabrudzoną rzecz przez godzinę. W przypadku delikatniejszych tkanin roztwór soli powinien być słabszy (1,5 do 2 łyżek soli na litr wody). Po namaczaniu tkaninę uprać ręcznie lub w pralce.

Wcieranie w plamę soku z cytryny lub wody utlenionej

Zarówno sok z cytryny, jak i woda utleniona mają właściwości wybielające. Dlatego, można je bez obaw stosować do usuwania plam z krwi na białych i jasnych ubraniach. Plamę należy skropić odrobiną soku z cytryny albo wody utlenionej, potrzeć w rękach, odczekać kilkanaście minut i spłukać rzecz pod zimną wodą. Innym sposobem jest namaczanie zaplamionej odzieży w zimnej wodzie z dodatkiem wody utlenionej.

Pasta z sody oczyszczonej, krochmalu, mąki ziemniaczanej lub boraksu

Do wywabiania zaschniętych plam z krwi można wykorzystać pastę, uzyskaną w wyniku rozrobienia z wodą sody oczyszczonej, krochmalu lub mąki ziemniaczanej. Środkiem, który doskonale sprawdza się w postaci pasty do odplamiania jest także boraks. Papkę trzeba nałożyć na zabrudzone miejsce, wysuszyć przy pomocy suszarki i pozostawić na godzinę. Następnie, usunąć proszek z plamy przy pomocy szczotki do ubrań, a rzecz przepłukać w zimnej wodzie i wyprać.

USUWANIE PLAM Z KRWI Z BIAŁYCH TKANIN

W przypadku białych tkanin plamy powstałe z krwi są bardzo widoczne. Z drugiej jednak strony, przy ich wywabianiu nie musimy się martwić o ewentualne odbarwienia. Jak wspominaliśmy już wyżej, właściwości wybielające posiada sok z cytryny oraz woda utleniona. Dobrze sprawdzi się także amoniak (roztwór 5%) którym można bezpośrednio pocierać plamę. Sposób ten znajduje także zastosowanie z użyciem samej wody utlenionej lub jej mieszanki z amoniakiem. Jeżeli pocieranie okaże się nie do końca skuteczne, białą tkaninę trzeba zamoczyć na kilka lub kilkanaście godzin w zimnej wodzie, z dodatkiem soli kuchennej.

WYWABIANIE PLAM Z KRWI Z TKANIN NIENADAJĄCYCH SIĘ DO PRANIA

Pojawienie się plamy krwi na tkaninie, której nie można prać w wodzie może z pozoru wydawać się trudne. Jednak, także i tutaj przydatne okazują się domowe sposoby. Wykorzystać można tabletkę aspiryny lub polopiryny, którą trzeba rozpuścić w kilku kroplach wody. Powstałą w ten sposób zawiesiną należy natrzeć plamę. Następnie, przy pomocy suszarki do włosów, osuszyć zabrudzone miejsce. Resztki zawiesiny można usunąć szczotką do ubrań. Inną metodą usuwania zabrudzeń z krwi z ubrań nienadających się do prania jest pocieranie ich alkoholem.

PLAMA Z KRWI NA KANAPIE,TAPICERCE,DYWANIE

O ile w przypadku ubrań lub prześcieradeł mamy możliwość namaczania plam, to usuwanie zabrudzenia krwią z kanapy, tapicerki lub dywanu naturalnie wyklucza to rozwiązanie. Świeże plamy z krwi zawsze warto spróbować usunąć przy pomocy zimnej wody i szczotki. Do wywabiania zaschniętych plam zastosować można opisane już wyżej środki, takie jak: sól kuchenna, sok z cytryny i woda utleniona. Jedną z metod jest pocieranie zabrudzonego miejsca szmatką, nasączoną wybranym środkiem lub jego roztworem wodnym. Trzeba koniecznie uważać, aby nie rozprzestrzenić plamy na większą powierzchnię. Innym sposobem jest nałożenie na plamę pasty z krochmalu, z dodatkiem wody utlenionej lub soku z cytryny.

Opisane sposoby wywabiania plam z krwi bazują na naturalnych detergentach. Jednak, nawet te metody powinny być poprzedzone testem na niewielkim fragmencie materiału, tak aby uniknąć zniszczenia rzeczy.

 

Wróć

Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?