Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak usunąć plamy z trawy?

Zabrudzenia z trawy nie są problemem, który występuje tylko i wyłącznie na ubraniach dzieci. Odzież osób dorosłych, którzy uprawiają bieganie, grają w piłkę nożną, czy też siatkówkę również jest narażona na ciężkie do sprania zielone plamy.

Plamy spowodowane przez trawę są niezwykle trudne do usunięcia ze względu na to, iż ta gromadzi w sobie chlorofil, czyli zielony barwnik o wysoce silnych właściwościach barwiących. Z tego względu jeśli zabrudzenie nie zostanie w miarę szybko usunięte, może zostać na danym materiale już na stałe. Najważniejszą zasadą, o której warto pamiętać w czasie usuwania plam z trawy, jest kategoryczny zakaz używania gorącej wody. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura działa utrwalająco na zanieczyszczenia, a barwnik występujący w trawie tym samymi wnika głębiej w materiał. 

SPOSOBY NA USUNIĘCIE PLAM Z TRAWY

Alkohol

Aby alkohol odpowiednio zadziałał na plamy spowodowane trawą, musi być on naprawdę mocny. A najlepiej gdyby wynosił około 70%. Jeżeli nie posiada się tak mocnego trunku, z pomocą może przyjść rozcieńczony wodą spirytus. W następnym kroku takim roztworem należy zwilżyć plamę, lekko wetrzeć w nią nasz płyn oraz pozostawić wszystko na minimum godzinę. Po tak długim czasie należy wyprać ubranie i gotowe. Co warte zaznaczenia, najlepiej całą czynność wykonać za pomocą zimnej, a nawet lodowatej wody. Natomiast, jeżeli mowa o plamie z trawy na ubraniu wełnianym, do namoczenia można użyć delikatnie podgrzanego alkoholu.

Woda utleniona

Woda utleniona to najbezpieczniejszy sposób na usuwanie plam z trawy, które pojawiły się na białych tkaninach lnianych lub bawełnianych, ponieważ ich kolorowe odpowiedniki mogą się przez taką czynność nieestetycznie odbarwić. W tym celu wystarczy jedynie zwilżyć plamę, zostawić ją na okres pół godziny oraz na końcowym etapie uprać zimnej wodzie. Wodę utlenioną można również zmieszać razem ze zsiadłym mlekiem i właśnie w takiej mieszance namoczyć brudne od zieleni ubranie.

Lakier do włosów

Większość jak nie wszystkie lakiery do włosów zawierają w swoim składzie alkohol, działają więc bardzo podobnie jak metoda opisana na pierwszym miejscu. Pamiętać jednak warto, iż opcja ta jest odpowiednia jedynie w celu pozbycia się niezwykle lekkiego zabarwienia tkaniny na zielono. Aby pozbyć się takich zabrudzeń, należy spryskać plamę wcześniej przygotowanym lakierem do włosów oraz pozwolić, aby czyszczone miejsce wyschło lub zaczekać, aż dany materiał odrobinę stwardnieje. W późniejszym kroku warto postarać się o to, aby usunąć plamę z trawy przy pomocy czystej, suchej i najlepiej starej oraz niepotrzebnej szczoteczki do zębów.

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń jest o tyle bezpiecznym rozwiązaniem, że zapieranie w nim nie zniszczy nawet tych najdelikatniejszych tkanin. Takie poplamione ubranie przez trawę wystarczy jedynie zaprać w płynie, a później najzwyczajniej w świecie wyprać w bardzo niskiej temperaturze.

Kwasek cytrynowy

Cytryna dzięki swoim właściwościom usuwającym wiele uporczywych plam, jest wręcz idealnym rozwiązaniem jeśli mowa o zabrudzeniach pochodzących bezpośrednio z trawy. Wszystko, co wystarczy zrobić to zwilżyć plamę sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny lub wodnym roztworem kwasku cytrynowego, delikatnie potrzeć, spłukać i ewentualnie czynności te powtórzyć.

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STARYMI ZABRUDZENIAMI Z TRAWY?

Jak jednak poradzić sobie z plamami z trawy, kiedy upłynęło już sporo czasu od ich powstania? Czy w ogóle jest to możliwe? Na całe szczęście jest na to szansa, ponieważ jeżeli wszystkie z powyższych sposobów zawiodły i okazały się niewystarczająco skuteczne, najlepiej spróbować pozbyć się zielonych plamy za pomocą amoniaku. Można również posilić się o następne użycie alkoholu, jednak tym razem zmieszać go z solą.

O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS USUWANIA PLAM Z TRAWY

Pierwszy punkt, o którym warto pamiętać, mówi jasno, aby uważać, żeby przez przypadek nie odbarwić lub zniszczyć swojej tkaniny. Nikt chyba nie chce, aby plama zniknęła wraz z materiałem. Nie należy również pocierać plamy zbyt mocno. A przed samym zastosowaniem wybranej metody na większej powierzchni, najlepiej dużo wcześniej sprawdzić trwałość tkaniny na niewidocznym, malutkim jej fragmencie.

Kategorycznie zakazuje się przy usuwaniu plam z trawy używania gorącej wody, z całą pewnością przyczyni się ona do utrwalenia niepożądanych zanieczyszczeń, przez co zabrudzenie będzie praktycznie niemożliwe do usunięcia, a ubranie niestety do wyrzucenia. Dla jeszcze lepszego efektu przed praniem tkaninę można namoczyć profesjonalnym odplamiaczu. Efekty powinny być zadowalające.

Wróć

Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Jak zrobić płyn do baniek?
Jak usunąć plamy z krwi?
Jak wywabić plamy z długopisu?
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?