Lista zakupów

edytuj produkt

zapisz

Jak wyczyścić białe buty?

Dziś zajmiemy się kwestią skutecznej pielęgnacji białego obuwia, którego posiadanie nie należy obecnie do trendu na szeroką skalę. Białe buty stosunkowo łatwo ubrudzić, dlatego przy ich zakupie warto zapoznać się ze sprawdzonymi metodami czyszczenia przy użyciu dostępnych środków. O ile ich ilość na rynku wydaje się ogromna, o tyle nie każdy produkt może być zastosowany do danego obuwia. Jak faktycznie prezentuje się to w praktyce, możemy się przekonać czytając poniższy artykuł. 

Specyfika białego obuwia

Można wierzyć lub nie, ale posiadanie wysokiej klasy butów o zabarwieniu bieli niesie za sobą wiele rozmaitych konsekwencji. Jedną z nich stanowi regularna konieczność dobrej pielęgnacji, która w przypadku białego obuwia nie należy do najłatwiejszych. Faktem jest, że przy dokonywaniu zakupu produktu z pierwszej ręki (tzn. nieużywanego kiedykolwiek wcześniej), nasze buty będą prezentowały się okazale. Ich stan techniczny nie będzie pozostawiał wiele do życzenia, a premierowy użytek (założenie) zostanie przyjęty z dużą aprobatą nie tylko konsumenta, ale także jego najbliższego otoczenia.

Nie jest bowiem tajemnicą, że dzięki białemu obuwiu staniemy się bardziej zauważalni, a jeśli będzie cechował je duży komfort, to znacznie ułatwi nam przemieszczanie. Nie każdy wie, że współczesne białe obuwie charakteryzuje się dużą innowacyjnością oraz może pasować do wielu preferowanych stylów.

Biała barwa butów sprawia, że są one bardziej podatne na widoczne gołym okiem zabrudzenia znacznie częściej niż inne rodzaje. Z tego względu wymagane jest, aby czyszczenie odbywało się regularnie i było przeprowadzane przy wykorzystaniu właściwych środków chemicznych o wysokiej jakości. Warto pamiętać, że nie każda substancja pasuje do poszczególnej tkaniny, a każdy rodzaj obuwia ma swoją unikatową charakterystykę. Przy zakupie białego obuwia, należy koniecznie sprawdzić jego stan techniczny oraz zapoznać się z informacjami, dołączonymi na pudełku bądź metce. Kluczowa wydaje się tutaj znajomość chemicznych symboli, których znaczenie można bez problemu odszukać w Internecie. 

Jak wyczyścić białe buty?

Czyszczenie białego obuwia wymaga przede wszystkim praktycznego użycia odpowiednich środków oraz poświęcenia określonej ilości czasu. Na dzień dzisiejszy nie istnieje jedna sprawdzona metoda, ani też jeden najbardziej okazały preparat do profesjonalnej pielęgnacji. Jest natomiast wiele ciekawych sposobów walki z szeroko rozumianym brudem, który wcześniej czy później dotknie każde, nawet najnowocześniejsze obuwie. Niektóre z nich są stosunkowo proste i nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy bądź sprzętu. Inne natomiast cechuje profesjonalizm i aby móc z nich owocnie skorzystać, należy dysponować odpowiednim typem materiałów oraz znać techniki ich praktycznego wykorzystania.

Metoda czyszczenia przy pomocy sody oczyszczonej

Metoda ta jest niezwykle skuteczna i zapewnia zadowalający efekt już po pierwszym skorzystaniu. Nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu, a także nie pochłania dużej ilości czasu. Aby z niej skorzystać, należy wyposażyć się w jeden flakonik sody oczyszczonej oraz delikatną ściereczkę o miękkiej powłoczce. Przyda się również kubek, gdyż by móc sprawnie przystąpić do czyszczenia obuwia, niezbędny jest kontakt z wodą. Czyszczenie odbywa się poprzez nasączenie ściereczki roztworem, powstałym z wody i oczyszczonej sody (wodorowęglan sodu), której do uzyskania właściwej mieszaniny potrzeba 2-3 łyżeczki. Obuwie należy precyzyjnie i starannie przetrzeć, a po tym zabiegu odstawić je w chłodnym i suchym miejscu w celu wysuszenia. 

Metoda czyszczenia za pomocą soku z cytryny

To rozwiązanie stosuje się dosyć często, gdyż oprócz dobrego efektu, zapewnia dodatkowy aspekt zapachowy, który dla wielu wydaje się atrakcyjny. W tym przypadku należy doprowadzić do połączenia soku z cytryny z wodą, którego zawartość w roztworze powinna wynosić nie więcej niż 3-4 łyżeczki. Tutaj przyda się również ściereczka, którą trzeba zamoczyć, a następnie cierpliwie i starannie wypolerować posiadane przez nas buty. Metoda ta nie wymaga określonego rodzaju obuwia - można ją stosować zarówno do damskich, jak również męskich butów. Pomyślne wykonanie powyższych czynności zapewnia elegancki wygląd oraz pozwala cieszyć się cytrynowym aromatem. Co więcej, dzięki właściwościom soku z cytryny eliminuje nieprzyjemny zapach, przedostający się do powietrza np. ze spoconych stóp.

Sposób z wykorzystaniem octu

Ciekawym pomysłem może okazać się także praktyczne użycie octu. Ten rodzaj pielęgnacji najbardziej nadaje się do butów, wykonanych ze skóry bądź zamszu. W tej sytuacji należy przygotować mieszankę wody i octu, którego ilość powinna ograniczyć się do jednej łyżeczki. Tutaj (podobnie jak w poprzednich metodach) niezbędna okaże się ściereczka, opcjonalnie można skorzystać ze szmatki. Po dokładnym przetarciu, buty o białej barwie należy zamoczyć w wodzie i starannie je opłukać. Zastosowanie tego rozwiązania nie obliguje do posiadania szczególnego typu obuwia - znajdzie swoje zastosowanie w butach damskich oraz męskich. 

Czyszczenie z udziałem profesjonalnych środków czystości

Aby zapewnić wysoką jakość czyszczenia bez zbędnego eksperymentowania, warto skorzystać z działania profesjonalnych środków chemicznych, przeznaczonych do pielęgnacji białego obuwia. By je zdobyć, należy udać się do sklepu stacjonarnego o profilu chemicznym bądź zamówić za pośrednictwem dowolnej strony internetowej z zakupami. Warto przy tym pamiętać, że oprócz danego środka konieczne będzie również pozyskanie impregnatu przed jego pierwszym zastosowaniem. Impregnat pozwoli nałożyć odpowiednią warstwę ochronną, która zapobiegnie jakimkolwiek przetarciom bądź uszkodzeniom. Zadba także o dobrą konserwację, która zapewni zachowanie trwałości nawet przy intensywnym polerowaniu tkaniny. 

Czyszczenie przy użyciu płynu do naczyń

Ten sposób sprawdzi się na każdym rodzaju butów oraz wiąże się z koniecznością posiadania zaledwie niewielkich zasobów płynu do naczyń. Do praktycznego czyszczenia wystarczy użyć jedynie małej ilości detergentu, którą trzeba nanieść na wilgną ściereczkę lub szmatkę stosując zasadę tarcia. Dla uzyskania lepszego efektu zaleca się skorzystanie z szamponu, który może być wykorzystany przy ręcznym praniu butów w misce. Pranie mogłoby również przybrać bardziej zaawansowaną formę, np. przy użyciu pralki. Wszystko zależy jednak od trwałości tkaniny czy profilu, bowiem nie wszystkie buty nadają się do takiej formy czyszczenia. 

Skuteczność czyszczenia a stosunek czasu

Aby pomyślnie (w jak największym stopniu) doprowadzić białe obuwie do jego pierwotnego stanu, potrzeba przede wszystkim cierpliwości i dobrego wykonania określonej pracy. Należy przy tym pamiętać, że biały kolor ze wszystkich barw brudzi się najczęściej i aby okazale zastosować się do preferowanego wariantu usuwania brudu, trzeba zachować spokój. Zabrudzenia bowiem pochodzą z różnych źródeł, a czas i efektywność ich ostatecznego pozbycia uzależnione są od stopnia intensywności osadu. Niewielkie kawałki brudu można usunąć bez większego wysiłku i za pomocą najprostszych metod, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.

Przy dużej powierzchni zanieczyszczeń zewnętrznej powłoki butów, doprowadzenie do czystości okaże się czasochłonne i będzie wymagało większego nakładu pracy. W tym przypadku przydadzą się profesjonalne środki czystości, a przy znaczących utrudnieniach - nawet nowoczesne urządzenia.

Aby pielęgnacja butów o białym zabarwieniu miała największą wartość, należy wykonywać ją regularnie. Nie należy dopuszczać do wałkowania zabrudzeń, ani też pozostawiać obuwia w wilgotnym miejscu. Dobrze jest uporządkować i starannie wyczyścić kąt, w którym będą przechowywane. Najlepiej, aby stałe one w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, aczkolwiek nie warto umieszczać ich zaraz przy wejściu. Może to powodować gromadzenie dodatkowego osadu, który nanoszony jest w wyniku zmiany obuwia. Przy takiej czynności dobrym pomysłem stanie się dodatkowe wytarcie stóp. 

Jak wybielić obuwie?

Jednym z rozwiązań dobrego pielęgnowania śnieżnobiałych butów, wydaje się wykorzystanie jednego z produktów spożywczych - chleba. Chodzi tutaj o oderwanie z niego twardej skórki, która może pomóc usunąć stosunkowo nieduże zabrudzenia. Istotne jest, aby chleb nie był pierwszej świeżości i miał wilgotną konsystencję. To doprowadzi do jego stwardnienia, które będzie można odczuć, dotykając skórkę. Przy tym wariancie, na wagę złota powinno okazać się delikatne pocieranie wypełnionej brudem warstwy buta. Wspomniana metoda zapewni nam swoją najlepszą efektywność, gdy zastosujemy ją do butów pochodzenia zamszowego. Sposób nie ogranicza się tylko do jednego typu buta, gdyż owocnie sprawdza się w czyszczeniu przedmiotów z nubuku (miękka skóra pochodzenia zwierzęcego).

Wróć

Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?
Jak pozbyć się przykrego zapachu z butów?
Jak rozciągnąć buty?
Czym czyścić zamsz?
Jak usunąć plamy z herbaty?