Białe trampki od wielu lat pozostają niezmiennie obowiązkowym elementem wielu, codziennych stylizacji. Dużą popularnością cieszą się buty marki Converse. Ich niekwestionowaną wadą jest trudność utrzymania w czystości. Przedstawiamy proste sposoby jak wyczyścić białe trampki. Podpowiadamy, co warto użyć, aby przywrócić ich pierwotny wygląd.
Białe trampki stanowią zwieńczenie letnich stylizacji. Można ubrać je zarówno do sukienek, szortów i jeansów. Niestety, ich urok jest spowodowany posiadaniem białego koloru, który nadaje ubraniom lekkości. Wystarczy naprawdę krótka chwila, aby utraciły swoją prezencję. Nawet najdrobniejsze zabrudzenia stanowią rysę na ich wizerunku, a niemożna zapominać, że czystość obuwia także świadczy o człowieku. Warto każdego dnia po powrocie do domu zadbać o swoje buty. Jednak niekiedy z uwagi na brak czasu, zanieczyszczenia kumulują się na ich powierzchni. Buty odbiegają od tych z dnia zakupu. Stąd też często pojawia się pytanie jak czyścić białe trampki, aby jednocześnie nie utracić ich estetycznego kształtu, a jednocześnie odzyskać upragniony wygląd.
Najłatwiejszą odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić białe conversy jest propozycja ich wyprania. Choć jest to najprostsze rozwiązanie, to należy uwzględnić możliwość ich zabarwienia. Ryzyko trwałego uszkodzenia znacząco wzrasta, jeżeli na ich powierzchni znajdują się kolorowe wstawki, brokatowe aplikacje lub też elementy przyozdobione ćwiekami. W przypadku takich butów lepiej poszukać innego sposobu jak wyczyścić trampki. Zalecane jest ich czyszczenie ręczne, które pozwala kontrolować ewentualne uszkodzenia. Następnie należy zweryfikować, czy można przeprowadzić pranie conversów w pralce. Decydujące jest tu wskazanie producenta o możliwości prania mechanicznego. W innych przypadkach, próby przeprowadzane są na własną odpowiedzialność.
Zatem jak wyprać białe trampki? Z pewnością do bębna pralki należy włożyć obuwie odpowiednio przygotowane. Warto wyjąć z obuwia sznurówki i wkładki. Delikatnie należy usunąć zabrudzenia na ich powierzchni. Doskonale sprawdza się do tego proszek do prania i szczoteczka do zębów. Proszek należy wysypać na pobrudzone miejsce, a następnie pocierać za pomocą zwilżonej szczoteczki. Podczas prania obuwia w pralce, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie urządzenia. Przygotowane buty należy prać tylko w specjalnych woreczkach, np. na bieliznę, co pozwoli uniknąć uszkodzenia bębna pralki.
Polecaną temperaturą do prania trampek w pralce jest 30 stopni. Równolegle należy ustawić możliwie jak najniższe obroty. Pranie conversów w wysokiej temperaturze może doprowadzić do uszkodzenia i rozpuszczenia kleju. W rezultacie, buty mogą się rozkleić zamiast doprać. Istotne jest, aby odpowiednio przeprowadzić proces suszenia. W pierwszej kolejności należy nadać im pierwotny kształt, aby niepowstały nieestetyczne odgniecenia. Buty powinny suszyć się w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej. Pozostawienie ich na słońcu lub kaloryferze może przyczynić się do powstania żółtych, trudnych do wybawienia plam.
Do prania białych trampek najlepiej jest wykorzystać proszek przeznaczony do białych rzeczy. Można także pokusić się o dodanie małej ilości wybielacza. Istotne jest, aby dopasować ilość proszku do zawartości pralki. Zbyt duża ilość detergentu może doprowadzić do problemów z całkowitym wypłukaniem, co pozostawi charakterystyczne ślady na obuwiu. Równolegle należy pamiętać, że w przypadku prania zabrudzonych trampek niekoniecznie sprawdzają się kapsułki lub płyny do płukania. Charakteryzują się posiadaniem łagodniejszego działania, co uniemożliwi ostateczne doczyszczenie.
Na rynku dostępny jest cały szereg preparatów, które przeznaczone do czyszczenia obuwia. Krążą opinie, że pranie butów, także za aprobatą producenta, nie jest korzystnym rozwiązaniem. Pranie conversów w pralce budzi sporo kontrowersji. Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się wykorzystać pralkę, ponieważ znacząco skraca czas poświęcony na czyszczenie.
W Internecie sporo pochlebnych opinii zyskała mieszanka opublikowana przez Sarah Tracey. Rekomenduje ona stworzenie mieszanki złożonej z sody oczyszczonej i płynu do prania. Należy zachować proporcję 1:1,5. Taką miksturę należy przenieść na wstępnie oczyszczone i opłukane białe buty. Później należy wetrzeć ją w zabrudzone miejsca. Następnie, aby dobrze wypłukać środek należy wybrać buty w pralce. Co ciekawe, wyprane obuwie można potraktować pudrem dla dzieci i dopiero wtedy rozpocząć suszenie. Ta metoda posiada całą rzeszę zwolenników, dlatego warto ją zastosować, kiedy dotychczasowe sposoby nie przyniosły oczekiwanego efektu.
Na białych elementach odzieży bardzo często mogą powstać bardzo nieestetyczne zżółknięcia, które zniechęcają do dalszego noszenia. Czyszczenie białych trampek, które ma na celu usunięcie żółtych zacieków, opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu ręcznego prania.
W takich sytuacjach rewelacyjnie może sprawdzić się zastosowanie wybielacza, sody połączonej z proszkiem lub pasty do zębów. Po usunięciu zżółknięć w mokre obuwie należy włożyć gazety zwinięte w kulki i wymieniać je co kilka godzin. Wówczas w obuwiu nie powstaną kolejne zacieki przy zagięciach. Wypróbowanie tych metod można także przeprowadzić, jeżeli dojdzie do powstania tych wybarwień z innych powodów, np. podczas chodzenia po piasku.
Powyższe metody to nie jedyne możliwości, które pozwalają na odzyskanie utraconej przez obuwie świetności. W wielu sytuacjach, kiedy poszukiwana jest odpowiedź jak prać białe trampki, okazuje się, że skuteczność wykazują środki znajdujące się w domu.
Jeżeli okaże się, że powyższe metody zawiodły, można także spróbować z poniższych sposobów:
Zdarza się, że samo pranie białych trampek jest niewystarczające. Problematyczna bywa podeszwa, która z uwagi na kontakt z podłożem o wiele bardziej narażona jest na zabrudzenia. W efekcie mogą powstawać zżółknięcia na podeszwie. Zżółknięte dumy zdecydowanie obniżają atrakcyjność obuwia. Intensywność i długość czyszczenia uzależniona jest przede wszystkim od tego jak długo pozostawały one odbarwione. W pierwszej kolejności warto zastosować na te miejsca trochę ciepłej wody, odrobinę mydła i gąbkę. Pozwoli to usunąć świeże zabrudzenia. W przypadku zaschniętych zabrudzeń, należy zastosować bardziej agresywne metody.
Tak jak w przypadku występowania zabrudzeń na materiale, można skorzystać z możliwości jakie daje mleczko do czyszczenia i pasta do zębów. Jednocześnie należy przyszykować twardą szczoteczkę i zmywacz do paznokci. Wówczas należy podeszwę bardzo dokładnie wyszorować za pomocą mleczka lub pasty. Pozostałości należy wytrzeć szmatką z ciepłą wodą. Jeżeli całość okaże się nieskuteczna, to można użyć także zmywacza do paznokci.
Podstawową zasadą, która pozwala uniknąć przyszłych zżółknięć jest stosowanie właściwej pielęgnacji. Przed schowaniem obuwia należy dokładnie je wyczyścić. W szczególności przed okresem zimowym. Trampek nie można suszyć na słońcu. Równolegle należy po każdym użyciu zabezpieczać obuwie, aby uniknąć przypadkowych zabrudzeń.
Choć czyszczenie obuwia po każdym użyciu bywa męczące, to jest to doskonały sposób na utrzymanie ich w dobrym stanie. Po kilku razach, takie zachowanie wchodzi w nawyk i zajmuje chwilę. Pielęgnacja i właściwa impregnacja pozwalają uzyskać rewelacyjne efekty. Przy zakupie obuwia posiadającego białą podeszwę można pokusić się o dobranie specjalnych preparatów, które skutecznie chronią obuwie przed powstawaniem jakichkolwiek zżółknięć na ich powierzchni.
O wiele łatwiej zadbać o obuwie, jeżeli jest ono czyszczone regularnie. Znika wtedy problem jak doprać białe trampki. Systematyczne czyszczenie trampek opiera się na przecieraniu butów za pomocą suchej szmatki po każdym użyciu. Pozwala to usunąć wszelkie pyłki i drobne zanieczyszczenia, które gromadzą się na powierzchni obuwia podczas noszenia. Do usuwania niewielkich plam można wykorzystać mokrą chusteczkę.
Takie postępowanie sprawia, że pranie białych trampek traktowane jest jako ostateczność lub sposób na odświeżenie. Przekłada się to także na wydłużenie ich żywotności. W rzeczywistości częste pranie przekłada się tempo blaknięcia, a także zwiększa ryzyko rozklejenia. Powyższe metody dokładnie przestawiają jak czyścić białe trampki materiałowe, jednak w przypadku skórzanych butów zalecane jest wykorzystanie specjalistycznych preparatów, które także posiadają działanie pielęgnacyjne.
Powyższej opisane metody są doskonałym sposobem na radzenie sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Za ich przetestowaniem przemawia także ekonomiczność i dostęp do tych substancji. Większość z nich posiada stałe miejsce w liście domowych detergentów.
W rezultacie wystarczy poświęcić tylko swój czas, aby ponownie uzyskać wygląd obuwia z dnia zakupu. Należy mieć także na uwadze, że najskuteczniejsza jest systematyka czyszczenia po każdym użyciu. Uzyskiwane efekty pozwalają cieszyć się ulubioną, wygodną parą obuwia przez wiele lat. Z pewnością jest to także tańsze rozwiązanie niż wizyta w sklepie i zakup kolejnej pary, która i tak będzie nieustannie narażona na zabrudzenia.